En Güzel Kuzu Belirlendi

6. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı kapsamında, 'En Güzel Kuzu' yarışması düzenlendi.

En Güzel Kuzu Belirlendi Malatya Kültür-Sanat

Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Mişmiş Park Fuar Alanı'nda düzenlenen fuar kapsamındaki 'En Güzel Kuzu' yarışmasını AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özcan, Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Nalçacı ile çok sayıda davetli izledi.

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, birlik olarak küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin sorunlarının çözümü için ekonomik, sosyal ve eğitsel anlamda çok sayıda proje yürüttüklerini belirterek, "Bu projelerimizin yanı sıra yetiştiricilerimizin özendirilmesi, emeklerinin takdir edilmesi için çeşitli yarışmalar düzenliyoruz" dedi.

Malatya'nın 580 bin hektarlık mera alanı ile önemli bir hayvancılık merkezi olduğunu belirten Tarım İl Müdürü Hamit Aygül ise, "Ancak meralarımızdaki ot kalitesinin düşük olması ve yağışların azlığı nedeniyle küçükbaş hayvancılığımız istenilen seviyede değil. Son yıllarda mera ıslah çalışmaları ile ve bakanlığımızın desteği ile küçük ve büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinde önemli gelişmeler kaydedildi. 2011 yılında küçükbaş hayvancılıkta yüzde 5, büyükbaş hayvancılıkta ise yüzde 25 artış sağlandı. Et üretiminde yüzde 7.7, süt üretiminde de yüzde 25 artış kaydedildi" diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özcan da, 2007-2008 yıllarında yaşanan kuraklıkla birlikte küçükbaş hayvan sayısında azalma olduğunu fakat bakanlığın teşvik ve destekleri ile bu sıkıntının 1 yıl gibi kısa sürede telafi edildiğini belirtti. Özcan, "2011 yılında küçükbaş hayvan sayısı yeniden 29.5 milyona çıktı. Bizim coğrafyamızın meteorolojik, toprak yapısı gereği üretime en uygun hayvan yetiştiriciliği koyunculuktur. Bu alanda bakanlığımız önemli destek ve teşviklerin yanı sıra ciddi kaynak ayırdı. Sadece geçen yıl üreticilerimize 180 milyon TL destek sağlandı. Bu yıl hayvancılık sektörünün desteklenmesi için de büyük kaynaklar ayrıldı" dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, 10 yıllık AK Parti hükümeti döneminde tarım ve hayvancılık alanında önemli gelişmeler kaydedildiğini söyleyerek, şöyle konuştu, "Ancak geldiğimiz noktadaki destekler yeterli mi; henüz değil. Çünkü girdi maliyetlerinin başında gelen yem ve bitkisel üretim masrafları nedeniyle bu destekleri daha da arttıracağız" diye konuştu.

Daha sonra 'En Güzel Kuzu' yarışması yapıldı. 20 yetiştiricinin kuzularıyla katıldığı yarışmada Yazıhan'dan Ferhan Güler'in kuzusu birinci, Akçadağ'dan Kamil Yavuz'un kuzusu ikinci ve Kuluncak'tan Hasan Kalkan'ın kuzusu ise üçüncü oldu. Yarışmada kuzuları dereceye giren yetiştiricilerden 1.'ye cumhuriyet altını ve 100 TL değerinde hediye çeki, 2.'ye yarım altın ve 100 TL değerinde hediye çeki, 3.'ye ise çeyrek altın ve 100 TL'lik hediye çeki verildi. Finalde yarışan tüm kuzu yetiştiricilerine ayrıca hayvan yemi ve çeşitli hediyeler verildi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 511
Bu Ay : 6491
Toplam : 6491

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom