Virüslü Fidanlar İmha Edildi

Malatya'da, virüslü oldukları ididasıyla el konulan bin 520 fidana el konulurken, firma hakkında ise yasal işlem yapıldı.

Virüslü Fidanlar İmha Edildi Malatya Haber

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "Sıkı denetimler sonucunda, İzmir ilinde üretilen ve ilimize getirilen sert çekirdekli 480 adet kayısı, 640 adet kiraz, 100 adet vişne, 300 adet şeftali fidanlarının getirildiği tespit edilmiş olup bu meyve fidanlar yakılarak imha edilmiştir.

Bu meyve fidanlarını ilimize getiren firma hakkında da yasal işlem uygulanmıştır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğünce Malatya, Elazığ ve Şanlıurfa illerinin virüs yönünden temiz olması nedeniyle sertifikası olmayan ve vejetasyon periyodunda virüs hastalıkları yönünden temiz olduğu belgelendirilmemiş fidanların bu illere sokulması yasaktır. Sert çekirdekli meyve fidanlarının kayısı, kiraz, vişne, şeftali, erik, zeytin fidanı aşı gözü ve damızlık kalem gibi üretim materyallerinin ilimize girişinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınmıştır.

İlimize gelen fidanların, fidan pazarına girmeden transit olarak diğer illere
sevklerinin sağlanması, gerek otobüslerle ve gerekse kargo şirketleri aracılığı ile gelen sert çekirdekli meyve fidanlarının ilimize girişinin önlenmesini sağlamak amacıyla İl Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından gerekli denetimler yapılmaktadır" denildi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 638
Bu Ay : 7435
Toplam : 7435

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom