Güney Kore ile Dev Antlaşma

Güney Kore'nin başkenti Seul'da temaslarına devam eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ile yaptığı görüşmede iki ülke arasında serbest ticaret çerçeve anlaşması imzalandı.

Güney Kore ile Dev Antlaşma Malatya Ekonomi

"Mavi Ev" olarak da bilinen Güney Kore Cumhurbaşkanlığı binasına giden Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ve eşi Kim Yoon-ok tarafından karşılandı. "Altın defter"in imzalanması ve fotoğraf çekiminin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla heyetlerarası görüşme gerçekleştirildi.

Görüşmelerin ardından Başbakan Erdoğan ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak'ın da katıldığı törenle Ekonomi Bakanı Çağlayan ve Güney Kore Ticaret Bakanı Park Tae-ho, "Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Deklarasyonu"nu imzaladı.

Çerçeve anlaşmasının imzalanmasından sonra konuşan Başbakan Erdoğan, "Gerekli hazırlıkların tamamlanmasını müteakiben en geç haziran ayında bakanlarımız bir araya gelerek, söz konusu anlaşmaları imzalayacaklardır" dedi.

Erdoğan, bu anlaşmanın iki ülke arasındaki ticareti geliştireceğini belirterek, "Özellikle bu anlaşma, mal noktasındaki ticaretin geliştirilmesinde çok büyük bir itici güç olacaktır. Nitekim Koreli dünya markalarından Posco'nun ülkemizde planladığı yatırımlar ve Hyundai'nin ülkemizdeki yatırımlarını geliştirme planları, serbest ticaret anlaşması sayesinde daha karlı ve rekabetçi olacaktır" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Güney Kore arasındaki ticaret hacminin 2011 sonu itibarıyla 7 milyar dolar düzeyinde olduğunu kaydeden Erdoğan, bunun iki ülkenin potansiyelini yansıtmadığını ifade ederek, "İnanıyorum ki bugün atılan imzalar ve haziranda atılacak imzalarla birlikte bu rakam arzuladığımız seviyeye çıkacaktır.

İthalat-ihracat noktasındaki dengesizliğin de giderilmesine fırsat verecektir. Özellikle enerji, savunma işbirliği, tarım alanında, gemi inşa sanayinde, motor sanayinde, bilişim teknolojisi alanında çok çok önemli adımları birlikte atmak mümkün. Bugüne kadar imzaladığımız serbest ticaret anlaşmalarının olumlu sonuçlarını çok açık bir şekilde gördük. Haziran ayını heyecanla bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, imza töreninin ardından Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ve eşi Kim Yoon-ok tarafından onurlarına verilen öğle yemeğine katıldı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 618
Bu Ay : 7764
Toplam : 7764

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom