Paramızın Serüvenini Anlattılar

Malatya'da bölge sergisine "Paramızın serüveni" projesiyle katılan öğrenciler, Türkiye finaline katılamadı.

Paramızın Serüvenini Anlattılar Malatya Haber

Malatya'da bölge sergisine "Paramızın serüveni" projesiyle katılan öğrenciler, Türkiye finaline katılamadı.

İnönü üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi Salonu'nda gerçekleştirilen TÜBİTAK ortaöğretim araştırma proje yarışmasına katılıp da, bölge sergisine davet edilen 70 proje arasında yer alan Malatya Sadiye Ünsalan Lisesi öğrencileri Muhammet Tayfun ve Ümit Giray Karga'nın "paramızın tarihsel süreç içindeki serüveni ve üzerindeki yazı, simge, motif ve kişiler" araştırmasında Türkiye şampiyonasına katılma hakkını elde edemedi.

Sadiye Ünsalan Lisesi öğrencisi Muhammet Tayfun, "Paralar her ne kadar takas etmeye yarayan bir araç olsa da tarihsel dönem içerisinde bir delili bir belgeyi bir gücü kendine has bir tarihi barındırmaktadır. Günümüze kadar basılmış paramızı dönemsel olarak inceleyip üzerindeki yazı simge resim motif ve kişileri araştırdık" dedi.

Projenin yöntemi hakkında bilgi veren Sadiye Ünsalan Lisesi öğrencisi Muhammet Tayfun "Projemize karar verdikten sonra öncelikle paralar ile ilgili kitapları, yazı ve makaleleri inceleyip internette araştırmalar yaptık. Daha sonra İl Kültür Müdürlüğü'ne, kütüphaneye gidip koleksiyoncuları ziyaret ettik. Paraların üzerindeki bazı anlayamadığımız yazı ve simgeleri anlayıp çözümleyebilenlerle inceledik ve toplamış olduğumuz bilgileri düzenleyerek projemizi oluşturduk.

Sonuç olarak ise para karşılığında mal ve hizmet almaya ve vermeye ; bunların ekonomik değerlerini takas etmeye yarayan üzerinde rakamsal değerler taşıyan kağıt ve metal. Türklere ait ilk parayı Göktürkler bastırmıştır. Kazılarda ortaya çıkan ay- yıldızlı Göktürk parasının bulunuşu 'Orhun yazıtları kadar değerli' diye yorumlanır" ifadelerini kullandı.

Tayfun, Türk parasının son olarak yeni TL ile simgelendiğini de sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 609
Bu Ay : 3093
Toplam : 3093

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom