Malatya Çöşnük İHL Nihayet

Malatya'da işadamları tarafından yaptırılacak olan 24 derslikli Avni Kığılı İmam Hatip Lisesi ve 200 öğrencilik Alaaddin Elmas öğrenci pansiyonu temeli törenle atıldı.

Malatya Çöşnük İHL Nihayet Malatya Eğitim

Malatya'da 20 yıl önce inşaatına başlanılan ve atıl vaziyette bırakılan İmam Hatip Lisesi inşaatının depreme dayanıksız oluşu nedeniyle  15 Mayıs 2011 yılında yıkılmasına başlanıldı.

Çöşnük Mahallesi'nde 20 yıl önce inşaatına başlanılan ve atıl vaziyette bırakılan İmam Hatip Lisesi inşaatının depreme dayanıksız oluşu nedeniyle yıkılarak yerine 24 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi ile 200 öğrencilik pansiyon yaptırılması için 26 Nisan 2011 günü protokol imzalanmıştı.

Çöşnük Mahallesi Kervansaray Lokantası yakınında 24 derslikli Avni Kığılı İmam Hatip Lisesi ve 200 öğrencilik Alaaddin Elmas öğrenci pansiyonu temel atma törenine Vali Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Müftü Hacı Yusuf Gül, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Törende konuşan Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, "Son yılarda gerçekten eğitim adına çok güzel şeyler oluyor. Bugün de hem Malatya tarihine ve hem de Malatya eğitim
tarihine çok ciddi bir temel atma töreni için bir aradayız. Din Eğitimi Genel Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren İmam Hatip Liseleri bir dönem içerisinde ilçelerimizde İmam Hatip Liseleri kapanır oldu. Gün geldi, İmam Hatip Liseleri öğrenci bulamadı. Ama şimdi, kamuoyunu talebi üzerine yeniden İmam Hatip Liselerine olan rağbet, bu paralel de işadamlarımızın da hassasiyeti ile yeniden İmam Hatip Okullarımız açılıyor. Öğrenci sayılarımız giderek artıyor. Şuanda il genelinde 4 bin civarında İmam Hatip
Lisesi öğrencimiz var. Ancak mevcut okul binalarımız bu öğrencilerimizin talebini karşılamıyor" dedi.

İşadamı Altan Elmas ise, "Yüce Allah nasip etti, bugüne geldik. Sayın Valimizle İstanbul'da bir toplantıda tanışmıştık. O tanışıklık ve diyalog bizi bugüne getirmiş oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Benim şahsen tanıdığım en gayretli ve başarılı valilerden birisi. Takdir etmek bize düşmez, ama işadamları olarak bürokrasi ile çalışıyoruz. Tabiki bazı zorluklarımız ve sıkıntılarımız oluyor. Bunları da el birliği ile aştık. Bura da sayın valimizin bütün gayretlerini gördük. Kendisine teşekkür ediyorum.

Sayın Belediye başkanımıza da teşekkür ediyorum. Milli Eğitim müdürümüz de son derece hem projelerimizi ve hem de bürokrasi işlemlerini bizim için tamamladı. O'na da teşekkür ediyorum. Bir de tabi, Yahya beye teşekkür ediyorum. Kendisi benim büyüğüm ve ağabeyim. Bu eserde bizi de yanına aldı. Muradımız Allah'ın rızasıdır, başka bir beklentimiz yok. Okulun Eylül ayına yetişmesi için biz elimizden gelen gayreti göstereceğiz" ifadelerini kullandı. 

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, "Biz hem tarihten gelen misyonumuzdan dolayı mutlaka eğitime önem vermeliyiz. Bunu sadece devlet eliyle yapmamız mümkün değil. Bunun için çok değerli işadamlarımızın devlet ile milletin kaynaşması sonucu oluşacak güçle bu yatırımların yapılması gerekiyor. Buradaki öğrencilerimiz, hem inancını öğrenmesi, hem de gelecekte milletini seven, devletini seven, insanları seven insanlar olması da bizi ayrıca mutlu ediyor" diye konuştu.

Vali Ulvi Saran ise, cehalete karşı aydınlık için önemli bir adımın atıldığını belirterek, "Uzun bir süreden beri bu arsa üzerinde kangren haline gelen bir yıkıntının kaldırılarak, burada çok değerli evlatlarımızı yetiştirecek bir tesisin faaliyete geçirilmesi sorununu aşılmasını sağlamış bulunuyoruz. Bu güzel hizmetin hayata geçirilmesinde engin gönüllülükleriyle, maddi zenginlikleri kadar, gönül zenginlikleri ile de örnek olan işadamlarımızın kilit bir rolü olduğunu da ifade ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Müftü Hacı Yusuf Gül tarafından okunan dua ve kesilen kurbanın ardından temel atma töreni gerçekleştirildi. Hayırsever Ahmet Yahya Kığılı ve Altan Elmas tarafından yaptırılacak olan okul ve pansiyonun Eylül 2012 tarihinde bitirilmesi planlanıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 477
Bu Ay : 7274
Toplam : 7274

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom