Hediyesi Böbrek Oldu

Malatya'da 10 yıldan beri böbrek hastası olan kadın, 26 yıllık eşinin böbreğiyle Kadınlar Günü'nde hayat buldu. Başarılı bir operasyonun ardından kocasının böbreğiyle hayata yeniden bağlanan kadın, organ bagışı çağrısında bulundu.

Hediyesi Böbrek Oldu Malatya Haber

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde Dünya Kadınlar Günü nedeniyle güzel bir mutluluk yaşandı. Ramazan Sevinçhan (49), 10 yıldan beri böbrek hastası olan 4 çocuk annesi eşi Adile Sevinçhan'a (45), böbreğini Kadınlar Günü'nde vererek, ona hayatının hediyesini sundu.

Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi Servisi Böbrek Nakli ekibi, 10 yıldan beri böbrek rahatsızlığı yaşayan Adile Sevinçhan'a, 26 yıllık kocası Ramazan Sevinçhan'dan alınan böbreği nakletti. Böbrek nakli operasyonu sonrasında, servise alınan Sevinçhan çifti, nakil edilen böbreğin uyum sağlaması ile birlikte mutluluklarını yaşamaya başladı. Eşine böbreğini veren Ramazan Sevinçhan, "Eşimle oturup böbrek nakli konusunda bir karar verdik. Nasip bugüne denk geldi.

Tabi dün kadınlar günüydü. Hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Eşimi çok seviyorum. Sevmeseydim, böbreğimi vermezdim. Seviyorum. Eşim 10 yıldır rahatsız. İnanın, hastaneye gide gele, çok yorulduk. Aramızda bir karar verdik. Nasip de bugüneymiş. İnşallah hayırlı olur" dedi.

Kocasının verdiği böbrek ile 10 yıldan beri yaşamış olduğu sıkıntıları geride bırakan Adile Sevinçhan ise, "Kocama minnettarım. Allah razı olsun. Bütün hocalarımız ve ekiplerinden Allah razı olsun. Başarılı bir ameliyat oldu. İyiyiz ve rahatız. Kocamı çok seviyorum. Canımdan fazla seviyorum. Biz görücü usulüyle evlendik. 26 yıldır evliyiz, Çok da mutluyuz, 4 çocuğumuz var. Ben olsaydım, kocamı böbreğimi gözümü kırpmadan verirdim.

Bana büyük bir hediye verdi" diye konuştu. Böbrek nakil operasyonunu gerçekleştiren Genel Cerrahi Servisi'nden Doç. Dr. Bülent Ünal, Yrd, Doç. Dr. Turgut Pişkin, Nefroloji Bölümü'nden Prof. Dr. İdris Şahin ve Prof. Dr. Hülya Taşkafa, Sevinçhan çiftsinin mutluluğuna ortak oldu. Prof. Dr. İdris Şahin, hastanın eski sağlığına kavuştuğunu ve böbreğin uyum sağladığını söyledi.

Doç. Dr. Bülent Ünal ise, "Hastamız 10 yıldır diyaliz hastası. 19 yıldır düzenli olarak diyalize giriyor. Dünden beri bambaşka bir gün başladı. Kocasını çok güzel bir hediyesi oldu Kadınlar Günü'nde. Vermek istediğim mesaj şu; Türkiye'de ve dünyada, diyaliz hastalarının sayısı hızla artmakta. Özellikle Türkiye'de yüksek tuz tüketimi ile birlikte kronik böbrek rahatsızlıkları en fazla artan hastalıklardan bir tanesi.

Bu yüzden öncelikle diyaliz hastası olmamaya çalışmak çok önemli. Ama eğer, hasta olunduysa da, diyaliz hastalarının altın standart tedavisi böbrek naklidir. Ameliyat sonrasında hastalar bambaşka bir hayata başlıyor. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Herkesi organ bağışı konusunda biraz daha dikkatli ve biraz daha özverili olmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Adile Sevinçhan da organ bağışı konusunda çağrıda bulunarak, "İstiyorum ki, herkes bağış yapsın. Bağış çok az. Bir damla suya ihtiyaç duyuyorsunuzki, o suyun karşısında ağlıyorsunuz. Türkiye duyarlı olsun, organ bağışı yapsın" dedi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 729
Bu Ay : 4527
Toplam : 4527

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom