Dünya Böbrek Günü

"Ülkemizde diyaliz uygulanan hasta sayısının gelişmiş birçok ülkenin neredeyse 2 katı olan yıllık en az yüzde 10 artış oranı ile 2015 yılında 100 bini aşacağı ve halen 1.5 milyar dolar olan tedavi maliyetinin iki katına çıkacağı tahmin ediliyor"

Dünya Böbrek Günü Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hülya Taşkapan, "Ülkemizde diyaliz uygulanan hasta sayısının gelişmiş birçok ülkenin neredeyse 2 katı olan yıllık en az yüzde 10 artış oranı ile 2015 yılında 100 bini aşacağı ve halen 1.5 milyar dolar olan tedavi maliyetinin iki katına çıkacağı tahmin ediliyor" dedi.

Dünya Böbrek Günü etkinliği olarak Türk Nefroloji Derneği'nin katkılarıyla Necatibey İlköğretim Okulu ve Milli Egemenlik İlköğretim Okulu, Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hülya Taşkapan tarafından ziyaret edildi. Öğrenciler böbreğin görevleri, böbrek hastalıkları ve böbrek hastalıklarını önleme ve tedavisi ve böbrek bağışı yönünden bilgilendirildi.

Türk Nefroloji Derneği'nin hazırladığı defter, kuru kalem, bilgilendirici broşürler öğrencilere Türk Nefroloji Derneği'nin görevlileri tarafından verildi. Prof. Dr. Hülya Taşkapan, yaptığı açıklamada, "Böbrek hastaları arasına katılanların sayısı, her geçen gün artmaktadır. Tansiyonda yükselme, ardından son dönemde idrara fazla çıkma gibi basit belirtiler, böbrek yetmezliği gibi son derece ciddi bir hastalığın ilk sinyalleri olarak kabul ediliyor. Vücudun su ve elektrolit dengesini sağlayan böbrekler, günlük alınan su ve beraberinde alınan minerallerin ve tuzların vücutta sabit miktarda kalmasını temin ediyor. Vücutta biriken atık maddeler idrarla atılıyor.

Kronik böbrek yetmezliği daha sonra düzelmesi mümkün olmayan bir sorun olarak insan sağlığını etkiliyor. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, nefrit, taşlı böbrek hastalıkları ve kronik böbrek yetmezliğinin önemli nedenleri olarak karşımıza çıkıyor. Akut böbrek yetmezlikleri ise daha çok kanamalar, vücuttan ciddi sıvı kayıpları, enfeksiyon hastalıkları bazen de bazı ilaç ve zehirli maddelere maruz kalma sonucu ortaya çıkıyor.

Kronik böbrek yetmezliğinin son derece sinsi bir hastalık olup çoğu zaman hastalar bize ulaştığında hastalık ileri döneme varmış oluyor. Hastaya diyaliz tedavisi bağlatılıyor. Hastalar tesadüfen bu hastalıklarını öğreniyorlar. En önemli belirti; idrar yapma şeklindeki değişiktir. Özellikle geceleri birden fazla idrar yapma ihtiyacının olması veya aşırı miktarda su içme isteği gibi durumlar ilk belirtiler olabilir " ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de 6 erişkinden birinde görülen kronik böbrek hastalığı sağlığı tehdit etmektedir. Türkiye'de 7.5 milyon insanda kronik böbrek hastalığı olduğu sanılmaktadır" diyen Prof Dr Hülya Taşkapan, daha sonra şunları belirtti:

"Türk Nefroloji Derneği verilerine göre ülkemizde diyaliz uygulanan hasta sayısının gelişmiş birçok ülkenin neredeyse 2 katı olan yıllık en az yüzde 10 artış oranı ile 2015 yılında 100 bin'i aşacağı ve halen 1.5 milyar dolar olan tedavi maliyetinin iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Böbrek sağlığını korumak için sigaradan kaçınmalı, tuz tüketimini azaltmalı, düzenli egzersiz yapmalı, yeterli sıvı almalı ve ideal vücut ağırlığı korunmalıdır. Ağrı kesiciler gibi bazı ilaçların ve yararı bilimsel çalışmalarda kanıtlanmamış olan bazı bitkisel ürünlerin böbreklerimiz üzerinde zararlı etkileri olabileceğinden, hekim önerisi dışında kullanılmamalıdır. Düzenli olarak idrar tahlili yaptırmalı, kan basıncı ölçtürmeli ve kan şekeri tayini yaptırılmalıdır." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 21
Bugün : 808
Bu Ay : 1543
Toplam : 1543

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom