Öğrencilere Böbreği Anlattı

Prof Dr Hülya Taşkapan,Türkiye'de 7.5 milyon insanda kronik böbrek hastalığı olduğu sanılmaktadır.

Öğrencilere Böbreği Anlattı Malatya Yaşam-Sağlık

 6 Mart Dünya Böbrek Günü aktivitesi olarak Türk Nefroloji Derneğinin katkıları ile ilimizde Necatibey İlköğretim Okulu ve Milli Egemenlik İlköğretim Okulu İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD ve Nefroloji Bilim dalı Başkanı Prof Dr Hülya Taşkapan tarafından ziyaret edildi.

Öğrenciler böbreğin görevleri, böbrek hastalıkları ve böbrek hastalıklarını önleme ve tedavisi ve böbrek bağışı yönünden bilgilendirildi. Türk Nefroloji Derneğinin hazırladığı defter, kuru kalem, bilgilendirici broşürler öğrencilere Türk Nefroloji Derneğinin görevlileri tarafından verildi.

Böbrek hastaları arasına katılanların sayısı, her geçen gün artmaktadır. Tansiyonda yükselme, ardından son dönemde idrara fazla çıkma gibi basit belirtiler, böbrek yetmezliği gibi son derece ciddi bir hastalığın ilk sinyalleri olarak kabul ediliyor.

Vücudun su ve elektrolit dengesini sağlayan böbrekler, günlük alınan su ve beraberinde alınan minerallerin ve tuzların vücutta sabit miktarda kalmasını temin ediyor. Vücutta biriken atık maddeler idrarla atılıyor.

Kronik böbrek yetmezliği daha sonra düzelmesi mümkün olmayan bir sorun olarak insan sağlığını etkiliyor.

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, nefrit, taşlı böbrek hastalıkları ve kronik böbrek yetmezliğinin önemli nedenleri olarak karşımıza çıkıyor.

Akut böbrek yetmezlikleri ise daha çok kanamalar, vücuttan ciddi sıvı kayıpları, enfeksiyon hastalıkları bazen de bazı ilaç ve zehirli maddelere maruz kalma sonucu ortaya çıkıyor. Kronik böbrek yetmezliğinin son derece sinsi bir hastalık olup çoğu zaman hastalar bize ulaştığında hastalık ileri döneme varmış oluyor. Hastaya diyaliz tedavisi bailatılıyor. Hastalar tesadüfen bu hastalıklarını öğreniyorlar. En önemli belirti; idrar yapma şeklindeki değişiktir. Özellikle geceleri birden fazla idrar yapma ihtiyacının olması veya aşırı miktarda su içme isteği gibi durumlar ilk belirtiler olabilir.

Türkiye'de 6 erişkinden birinde görülen kronik böbrek hastalığı sağlığı tehdit etmektedir. Türkiye'de 7.5 milyon insanda kronik böbrek hastalığı olduğu sanılmaktadır.

Türk Nefroloji Derneği verilerine göre ülkemizde diyaliz uygulanan hasta sayısının gelişmiş birçok ülkenin neredeyse 2 katı olan yıllık en az % 10 artış oranı ile 2015 yılında 100.000’i aşacağı ve halen 1.5 milyar dolar olan tedavi maliyetinin iki katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Böbrek sağlığını korumak için sigaradan kaçınmalı, tuz tüketimini azaltmalı, düzenli egzersiz yapmalı, yeterli sıvı almalı ve ideal vücut ağırlığı korunmalıdır. Ağrı kesiciler gibi bazı ilaçların ve yararı bilimsel çalışmalarda kanıtlanmamış olan bazı bitkisel ürünlerin böbreklerimiz üzerinde zararlı etkileri olabileceğinden, hekim önerisi dışında kullanılmamalıdır. Düzenli olarak idrar tahlili yaptırmalı, kan basıncı ölçtürmeli ve kan şekeri tayini yaptırılmalıdır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 286
Bu Ay : 5480
Toplam : 5480

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom