TL'nin Yeni Simgesi Belli Oldu

Yapılan yarışma neticesinde Türk Lirası'nın yeni simgesi seçildi.

TL'nin Yeni Simgesi Belli Oldu Türkiye-Dünya

Yapılan yarışma neticesinde Türk Lirası'nın yeni simgesi seçildi.

Yeni simgeyle birlikte Türk Lirası'nın tanınırlığının ve estetik değerinin artması bekleniyor. Bunun yanı sıra yazım kolaylığının da ön plana çıktığı söyleniyor.

Türk Lirası'nın simgesini tasarlayan jeoloji mühendisi Tülay Lale, simgenin Tayyip Erdoğan'ın baş harflerinin andırdığı eleştirilerine, "İnsanlar farklı, bakan gözler, düşünen beyinler farklı. Herkes bir şeyler diyecektir" cevabını verdi.

TÜRK LİRASI'NIN SİMGESİNİ TASARLAYAN TÜLAY LALE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün kamuoyuna açıkladığı, Türk Lirası'nın yeni simgesini tasarlayan 35 yaşındaki Lale, simgenin nasıl ortaya çıktığını anlattı.

Bunu düşünürken kolay tasarlanabilir bir şey seçtiklerini, dolar ve euro gibi para piyasalarına damga vurmuş bir simge olması için uğraştıklarını kaydeden Lale, "T ve L harflerini birleştirmeye, aynı zamanda modern bir şey ortaya çıkartırken doğu-batı sentezini de birleştirmeye çalıştık. Doğu ve batıyı birleştiren köprü tarzında birşey yapmaya çalıştık. T ve L harflerini birleştirdik. Akılda kalacak ve piyasalarda yer alabilecek bir simge diye düşünüyorum" diye konuştu.

Kendi isminin baş harflerinin de T ve L olduğunun hatırlatılması üzerine Lale, "Bunu hiç düşünmedim. Paraya bakarken TL'nin, ismimin baş harfleri olduğu aklıma gelirdi ama paranın amblemi olacağını düşünmemiştim" dedi.
Lale, ödülün 25 bin lira olduğunu duyduğunu, bu paranın ekibe verileceğini ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'ın, simgenin Başbakan'ın isminin baş harflerini andırdığı eleştirisi ile internette simgenin Ermeni parasının simgesine benzediği yorumlarının yer aldığının hatırlatılması üzerine Lale şunları kaydetti:

"Ben o yorumların hiçbirini okumadım. Tasarlarken bunu düşünmedik. Anlattığım şeyler göz önündeydi. Benzettilerse de bilmiyorum. Olabilir. Yorumların hiçbirini görmedim ama insanlar farklı, bakan gözler, düşünen beyinler farklı. Herkes bir şeyler diyecektir. Bunları okuduktan sonra cevap verebilirim."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 18
Bugün : 34
Bu Ay : 6831
Toplam : 6831

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom