Fabrikalar Yeniden Açıldı

İthalattaki gümrük vergisinin, konfeksiyonda yüzde 40, dokuma ve kumaştaysa yüzde 30'a yükseltilmesi, Türkiye'deki tekstil sektörünü yeniden canlandırdı.

Fabrikalar Yeniden Açıldı Malatya Ekonomi

Kapanan fabrikalar ardı ardına yeniden açılırken, sektördeki girdiler 2011 yılı Ağustos-Aralık Dönemi'nde konfeksiyonda yüzde 35, dokuma mensucattaysa yüzde 23 oranında düşüş gösterdi.

2001 yılında kumaş ve dokumada yüzde 25 olan ithalat girdileri, 2011 yılında yüzde 45'e yükseldiğini, buna bağlı olarak firmaların artık üretim merkezlerini yurtdışına taşımaya başladığını anlatan Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök, bu durumun doğal bir sonucu olarak bazı büyük markaların, konfeksiyon ürünlerini Türkiye yerine Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde üretmeye başladığını vurguladı.

"ANLAŞMALAR FABRİKALARI KAPANMA NOKTASINA GETİRDİ"

Söz konusu ülkelerdeki hem hammadde, hem de işçiliğin ucuz olmasının bu tercihte etkili olan bir diğer faktör olduğunu dile getiren Sürenkök, "Tüm bunların bir sonucu olarak Türkiye'deki tekstil fabrikaları ardı ardına kapanmaya başladı. Sektörden yükselen tepkiler üzerine, yaşanan sorunun nedenleri araştırılmaya başlandı. 'Serbest Ticaret Anlaşmaları'na bağlı olarak, Türkiye'ye gümrüksüz gelen mallar yüzünden fabrikaların kapanmaya başlandığı ortaya konuldu" dedi.

"KONFEKSİYONDAKİ İTHAL GİRDİ YÜZDE 35'LİK DÜŞÜŞ GÖSTERDİ"

Konfeksiyonda yüzde 40, dokuma ve kumaştaysa yüzde 30 oranında gümrük vergisi getirilmesine yönelik kararın 21 Temmuz 2011 tarihi itibariyle uygulamaya konulduğunu hatırlatan Sürenkök, bu durumun tekstil sektöründe adeta 'doping' etkisi oluşturduğunun altını çizdi. Sürenkök, 2010 yılı Ağustos-Aralık Dönemi'nde örme konfeksiyon sanayinde ithal girdi miktarı 416 milyon 105 bin dolarken, bu rakamın 2011 yılının aynı döneminde 268 milyon 715 bin dolara gerilediğini, bunun da yüzde 35'lik bir düşüşü ortaya koyduğuna dikkat çekti.

"FABRİKALARIMIZI KENDİ ELLERİMİZLE KAPATMA HATASINDAN DÖNDÜK"

Dokuma ve mensucatta yine 2010 yılı Ağustos-Aralık Dönemi'nde 854 milyon 248 bin dolar olan ithal girdi miktarının, 2011 yılında yüzde 23'lük bir düşüş göstererek 658 milyon 954 bin dolara gerilediğini açıklayan Sürenkök, konfeksiyonda da benzer rakamların öne çıktığı yorumunda bulunarak, 2010 yılında 695 milyon 794 bin dolar olan ithal girdinin, bir sonraki 2011 yılında yüzde 20'lik düşüşle 552 milyon 68 bin dolar seviyesine indiğini açıkladı.

Sadi Sürenkök, tüm bunlara bağlı olarak bugüne kadar kapalı ya da atıl durumda tekstil fabrikalarının, yeniden aktif hale geldiğini ifade ederek, "İstihdamın en fazla olduğu sektörlerden biri tekstil. Böylesine önemli bir sektörü, bugüne kadar kendi ellerimizle öldürmeye başlamıştık ama bu hatamızdan geri döndük ve artık fabrikalar yeniden açılmaya başladı. Bunlar sevindirici gelişmeler" ifadesini kullandı.

"VERGİ DUVARIYLA BİRLİKTE TEKSTİL SEKTÖRÜ ADETA ŞAHA KALKTI"

Türkiye'deki yatırımcıların, yurtdışındaki rakipleriyle aynı şartlarda üretim yapması halinde Türkiye'nin önünde hiç kimsenin duramayacağını savunan Sürenkök, bunun için istihdamın üzerindeki yüklerin kaldırılarak, sanayiciye üretim konusunda destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

İşletme sahibi Mehmet Rıza Yalınkaya da 2009 yılı Nisan ayında fabrika olarak üretime ara verdiklerini, ancak sektörde son yaşanan gelişmelerin ardından 2010 yılında iç piyasaya yönelik olarak yeniden üretime başladıklarını anlattı.

33 yıllık işletmeci olduğunu ve iş hayatında ilk defa fabrikasını kapatmak zorunda kaldığını belirten Yalınkaya, "Tekstil sektörü, ithalattaki vergi oranının arttırılmasıyla bir başka ifadeyle de 'vergi duvarı' ile birlikte adeta şaha kalktı" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 516
Bu Ay : 7313
Toplam : 7313

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom