'FKA'nın Bölge İstihdamına Katkısı Büyük'

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, ajansın bölge istihdamına katkısının büyük olduğun belirterek, 227 kişinin istihdam edildiğini söyledi.

'FKA'nın Bölge İstihdamına Katkısı Büyük' Bölge

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, ajansın bölge istihdamına katkısının büyük olduğun belirterek, 227 kişinin istihdam edildiğini söyledi.

FKA Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "2010 Yılı sonunda Ekonomik Gelişme Mali Destek Programı kapsamında Ajansımız tarafından 42 proje desteklenmeye hak kazanmış olup KOBİ'lere yönelik olan bu destek programı çerçevesinde uygulama süreci devam eden projelere toplamda yaklaşık 10 milyon 500 bin TL kaynak aktarılacaktır. Desteklenen projeler için istihdam taahhüdü gözetildiğinden kayıt dışı istihdam söz konusu değildir.

Yine desteklenen yararlanıcılar Ajans tarafından yüzde 50 oranında hibe desteğinin yanında eş finansman yoluyla projeyi yürüttüğünden yararlanıcının projeyi uygulama aşamasında Ajans tarafından takip ediliyor olması ve çalışanlarının SGK kayıtlarının istenmesi istihdamın kayıt dışı olmasının önüne geçiyor. Bu program kapsamında Ajansımızın desteklediği projelerde 227 kişi istihdam edildi. Bu sayı projelerin uygulama süreçlerinin tamamlanmasına müteakip artacaktır. Dolayısıyla ajansımızın bölge istihdamına katkısı büyüktür.

Bölgemizdeki istihdama dolaylı olarak katkımız OSB'lere yönelik olan desteklerimizdir. Örneğin Tunceli OSB Ajansımız desteği ile kurulup geliştirilecek. Öte yandan Elazığ OSB'de arsa sorunları olduğunu biliyoruz. Yatırımcılarımıza uygun arsa göstermekte zorlanıyoruz. Bu nedenle Elazığ'da 3. Organize Sanayi Bölgesi için öneri ve tekliflerimiz oldu" ifadelerini kullandı.

"Bingöl OSB'de yer sıkıntımız bulunmamakta, Malatya 2. OSB ise son dönemde oldukça fazla yatırımcı çekti. 1. ve 2. OSB'lerde yatırımcılara tahsis edilebilecek yer kalmadığından artan yatırımcı taleplerini karşılamak amacıyla 1.OSB'ye bin 200 hektarlık bir alan ilave edilerek imar planı yapılmış ve başvuru alınmaya başlanmıştır" diyen Altunyuva, şunları belirtti:

"2011 Yılı Turizm ve Sanayi Altyapılarını Geliştirme Mali Destek Programı kapsamında Elazığ OSB'nin Demiryolu bağlantısı ve lojistik altyapısı ile ilgili bir proje desteklenecek. Bu projenin bir kısmı için IPA Proje önerimizi de başka Ajanslar ile birlikte Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığına sunduk. Yine Tunceli OSB'nin altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında da aynı program kapsamında bir başka proje desteklenecek

Firmaların daha etkin ve düzenli olarak kalkınma ajanslarından faydalanmaları için eğitim toplantılarını takip etmelerini öneriyoruz. Finans olarak KOBİ'lere yönelik ilk destek programımız üretim altyapılarına yönelikti. Esasen KOBİ'lerin en büyük ihtiyaçlarının nitelikli insan kaynağı olduğunu biliyoruz. KOBİ'ler girişimci bir ruh ile yurt dışı pazarlara açılmalı, yenilikçi ürünler geliştirerek rekabet güçlerini artırmalılar. Hali hazırda açık olan teklif çağrımız ve gelecek dönemdeki desteklerimiz de bu doğrultuda olacak."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 287
Bu Ay : 8346
Toplam : 8346

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom