Malatya'ya Hizmet Yakışır

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, mahalle muhtarlarıyla toplantı yaptı. Geçmişi değerlendirdi, yapılacaklar hakkında bilgi verdi.

Malatya'ya Hizmet Yakışır Malatya Haber

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, mahalle muhtarlarıyla biraraya gelerek, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları yatırım ve hizmetler ile 2012 yılı içerisinde yapacakları çalışmalar hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi.

Malatya Belediyesi Beydağı Toplantı salonunda yapılan toplantıya Muhtarlar Dernek Başkanı Mustafa Eren, Kayısı Kent Muhtarlar Dernek Başkanı Erdal Yağlıcı, Mahalle ve Köy Muhtarları Dernek Başkanı Aliseydi Yücekaya ile muhtarlar katıldı.

Sunum öncesinde kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’yı bir bütün olarak ele aldıklarını belirterek, mahalle, sokak veya cadde bazında hizmet yapılmasının sözkonusu olamayacağını söyledi.

2012 yılı içerisinde yapılacak çalışmalar ile bazı projelerin netleştiğini ve bu projeleri muhtarlar ile paylaşmak istediklerini belirten Başkan Çakır, “Çünkü muhtarlarımız da bizler gibi Malatya’ya nasıl hizmet edebiliriz çabası içerisindeler. Muhtarlarımızla birlikte çalışmaya, istişare etmeye önem veriyoruz. Muhtarlarımızdan gelen öneriler olduğu gibi, vatandaşların talep, şikayet ve önerilerini de yine muhtarlarımız bizlere iletiyorlar. Bu fikir ve önerileri, proje ve hizmetler sırasında dikkate alıyoruz.

Göreve geldiğimiz günden bu yana şeffaf belediyeciliğe büyük önem verdik. Malatya’yı ortak akıl ile yönetmeye, hizmetlerimizde de adil olmaya büyük önem veriyoruz” dedi.
Malatya’yı bir bütün olarak ele aldıklarını, yapılan çalışmaların cadde ve sokak bazında dar kapsamlı düşünmenin mümkün olmadığını belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Tabi herkes sorumlu olduğu bölgenin eksikliklerini dile getirecek, bunların yatırım programlarına alınması için takip edecek, önerilerde bulunacaktır. Ancak şu da bir gerçektir ki hangi mahalleden sorumlu olursak olalım Malatya’nın gelişmesi, kalkınması, bölgesinde bir cazibe merkezi olması hem bizim hem de gelecekte çocuklarımızın menfaatine, Malatya halkının menfaatine olacaktır. Bizler bu bilinçle hareket edip, çalışmalar yapıyoruz.

Çünkü Malatya şehri geliştikçe; ilimizde sağlık sektörü, eğitim sektörü ve diğer sektörler de o kadar hızlı gelişecek. Malatya şehir olarak geliştikçe, modern ve sorunsuz bir şehir haline geldikçe yatırımcı da gelecek, sanayici de gelecek. Bu da dolayısıyla istihdam açısından büyük yarar sağlayacak. İşte bu nedenlerle Malatya’yı bir bütün olarak ele almaya çalışıyoruz. Amacımız Malatya’da yaşayan insanların daha sağlıklı, daha sorunsuz bir ortamda yaşamalarıdır” dedi.

Önümüzdeki Mart ayı sonu itibariyle 3 yıllık görev sürelerini tamamlayacaklarını ifade eden Başkan Çakır, Malatya’nın daha düzenli bir hale nasıl getirileceği, sorunlarının nasıl çözüleceği yönünde kısa ve orta vadede bir takım çalışmalarda bulunduklarını belirterek, “ Uzun vadede şehir nasıl olmalı, nasıl gelişmeli? Bunlar tabi bir planlama çerçevesinde yapıldı. Stratejik planlarımızda, master planlarımızda, çevre düzeni planlarında, mimaride bunlara dikkat edildi. Dediğim gibi kısa, orta ve uzun vadeli yönetim anlayışıyla yola çıktık” dedi.

Başkan Çakır, konuşmasının ardından slayt sunumu eşliğinde yapılan hizmet ve yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

Başkan Çakır, özetle;

Bugüne kadar 50 cadde ve sokakta düzenleme çalışmasının bitirildiğini, 30’unda ise devam ettiğini, düzenleme yapılan cadde ve sokaklarda bütün altyapıların bitirildiğini, 600 bin m2 kaldırım ve yol düzenleme, 45 bin metre yol açma ve genişletme çalışması yapıldığını, Fahri Kayahan Bölgesin’de yapılan yol açma ve imar düzenleme çalışmalarıyla bölgenin bir alt merkez olma yolunda hızla ilerlediğini, şehrin doğu girişi çevreyolu düzenleme çalışmaların bitirildiğini, batı girişi düzenleme çalışmaların ise devam ettiğini, 2 milyon 700 bin m2 asfalt serimi yapıldığını, 52 bin metre kanalizasyon, 75 bin metre içmesuyu şebeke hattının döşendiğini, 1700 adet kaçak su tespitinin yapıldığını, 1600 m2’lik alanda otopark yapım çalışmaları ile Doğu Garajı inşaatının devam ettiğini, 36 bin adet fidan, 34 bin adet gül, 1 milyon 210 bin adet çiçek dikildiğini, 277 bin m2 çimlendirme yapıldığını, Çöşnük, İnönü ve Özalper mahallelerinde Bölge parklarının yapıldığını, 18 adet çocuk ve dinlenme parkının yapıldığını, 13.6 milyon liraya 49 adet yeni otobüs alındığını, 2 adet engelli minibüsü alındığını, 22 milyon liraya 130 adet yeni araç-gereç ve iş makinası ile 23 adet yeni temizlik aracı alındığını, 2 adet yaya üst geçidi yapıldığını, çevreyolu alt geçit üzerinin meydan olarak düzenlendiğini, sosyal belediyecilik hizmetleri kapsamında çok amaçlı sosyal tesis, semt konakları, muhtar evleri, sanat merkezi, okuma ve eğitim merkezi, gasilhane ve morg tesisileri, hanımlar kültür ve spor merkezi, hasta yakınları konuk evi gibi hizmetlerin yapıldığını, hal binasının eksikliklerinin giderildiğini, Turgut Özal mahallesine sabit semt pazarı yapıldığını, Malatya Kent Bilgi Sistemi (MAKBİS) uygulamalarının başlatıldığını, 13.5 milyon lira değerinde sağlık, sosyal ve gıda yardımının yapıldığını söyledi.
Belediye şirketleri ile ilgili bilgiler de veren Başkan Çakır, ayrıca 2012 ve sonrasında yapmayı planladıkları projeler ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Başkan Çakır, bazıları kesin, bazılarının ise üzerinde çalıştıkları; Nikah Sarayı, Bakırcılar Çarşısı, Spor ve Yaşam Merkezi, Sanat Galerisi, Sanat ve Kültür Sokağı, Mısır Çarşısı, Şire Pazarı, İpek Yolu Pazar Yeri, Niyazi Mısri Pazar Yeri, Eski Belediye Meydanı ve Vilayet Parkı Düzenlemesi, Kültür Park, Emeksiz Alt Geçidi Havuzlu Kavşak, Horata Vadisi gibi projeler hakkında kısa bilgiler verdi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, toplantı sonunda, muhtarların fikir ve düşünceleri ile isteklerini de dinledi. Yapılan çalışmalarla Malatya’da büyük bir değişim ve canlılık yaşandığını kaydeden muhtarlar, bu çalışmalardan dolayı Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile emeği geçen Belediye personeline teşekkür ettiler.

Son olarak konuşan Muhtarlar Dernek Başkanı Mustafa Eren de yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, bu hizmetlerin bir sabır işi olduğunu söyledi. Yapılacak olan projelerin de Malatya’ya yakışacağını kaydeden Eren, “Bu hizmetler gönül ve sabır işidir. Ayrıca da çok büyük paralar gerektirir. Başta caddeler olmak üzere çok güzel çalışmalar var.

Malatya merkezi başta çok dar tutulmuş. Bundan dolayı şu anda sıkışıklıklar yaşanıyor. Eğer merkeze otoparklar yapılır ve cadde üzerindeki araçlar buralara çekilirse, trafik de rahatlar. Bu şehir bizim hepimizin. Sabırla yapılan işleri takdir etmek lazım” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 191
Bu Ay : 2675
Toplam : 2675

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom