Barajda Kalan Minare 28 Yıldır Duruyor

Malatya'daki Karakaya Baraj Gölü'nün su tutmasıyla göl sahası içerisinde kalan 44 yıllık minare 28 yıldır hiçbir değişikliğe uğramadan ayakta duruyor.

Barajda Kalan Minare 28 Yıldır Duruyor Malatya Haber

Karakaya Baraj Gölü'nün Battalgazi ilçesi Boran köyünde baraj gölünün su tutmasıyla birlikte istimlak alanı içerisinde kalan bölgenin en eski köy camiinin 1968 yılında yapılan minaresi, su sahası içinde kaldı.

Köy halkı tarafından yıktırılmayan minare, baraj gölünün su tutmaya başladığı 1984 yılından baraj gölü içerisinde kalmasına karşın, herhangi bir tahribata uğramadı. Zaman zaman yaz aylarında suyun çekilmesi ile birlikte tamamen ortaya çıkan cami minaresi, bölgeye ayrı bir nostaljik güzellik katıyor.

Cami minaresinin; baraj sahası içinde kaldığı için yıkılan eski Boran Köyü camii'nde uzun yıllar fahri imamlık yapan AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ve MÜSİAD Şube Başkanı Namık Şahin'in dedesinin ettiği öncülük sonucunda 1968 yılında yaptırıldığı öğrenildi. Temelinin kaya olması nedeniyle minarenin günümüze kadar sudan etkilenmeden ayakta durabildiği kaydedildi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 774
Bu Ay : 6754
Toplam : 6754

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom