9 Milyar Dolar Denize Akıyor

Orman ve Su Bakanlığı'nın Doğu Karadeniz'deki tüm illerde tartışma konusu olan HES'lerle ilgili hazırladığı raporda, ilginç detaylar yer aldı.

9 Milyar Dolar Denize Akıyor Türkiye-Dünya

 Her yıl 5 milyar dolar enerji yatırımı yapılmasının gerekli olduğu Türkiye'de, yılda 9 milyar dolar tutarında enerji üretecek suyun denize aktığına dikkat çekildi. 

Orman ve Su Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda, HES'lerin Türkiye açısından ne kadar önemli olduğuna dikkat çekildi. Raporda, Türkiye'nin bünyesindeki su kaynaklarından yılda 216 milyar KWh enerji üretecek bir potansiyele sahip olmasına rağmen bunun 4'te 1 niteliğinde yılda ancak 52 milyar kWh enerji üretebildiği vurgulandı.

HER YIL 9 MİLYAR DOLAR KAYIP

Ülke genelinde planlanan HES'ler ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılına kadar bu potansiyelin yılda 152 milyar kWh düzeyine çıkarılmasının hedeflendiği belirtilen raporda, yılda yaklaşık 100 milyar kWh enerjinin denize aktığı ve yıllık kayıp miktarının 9 milyar dolar olduğu vurgulandı.
Türkiye her yıl enerji ihtiyacının ortalama yüzde 8 arttığına dikkat çekilen raporda, "Bu artışı karşılayabilmek için her yıl yaklaşık 5 milyar dolar tutarında enerji yatırımı yapılması gerekmektedir" denildi.

2011 ENERJİ İTHALATI 35 MİLYAR DOLAR

Raporda, ülke enerji ihtiyacının karşılanması için hammadde ithalatına her yıl milyarlarca dolar harcandığı da belirtilerek, "Ülkemiz 2010 yılında enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 75'ini petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtlardan karşılamıştır. Tüketilen petrolün yüzde 92'si, doğal gazın ise yüzde 99'u ithal edilmektedir. Bu miktar ülkemiz toplam ithalatının yüzde 22'sine karşılık gelmektedir. 2010 yılında enerji hammaddesi için ödenen ithalat tutarı 30 milyar dolardır. 2011 yılında bu rakam tahmini 35 milyar dolar olacaktır" denildi.

1479 HES, 23 TANE KEBAN BARAJINA EŞİT

Raporda, Türkiye'de halen 156 HES'in işletmede, 250 HES'in inşa halinde, Bin 73 HES'in planlama aşamasında olduğu ve toplam yatırım yapılması esas alınan HES sayısının Bin 479 olduğu belirterek, ilginç bir değerlendirme yapıldı. Raporda, "Bugüne kadar işletmeye alınan 17 Bin 40 MW toplam kurulu gücündeki HES'lerin üretimiyle yılda yaklaşık 25 milyon ton karbondioksit (CO2) salınımı engellenmekte olup bir başka deyişle tesisler yılda yaklaşık 1.5 milyar ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunmaktadır.

Ayrıca inşaatı devam eden (250) HES projelerinin işletmeye geçmeleri durumunda elde edilecek kurulu güç toplam 30 Bin MW olacaktır. 30 Bin MW kurulu güç demek, 23 tane Keban Barajı, 12 tane Atatürk Barajı, 17 tane Karakaya Barajı, 500 tane Topçam Barajı demektir" görüşlerine yer verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom