Çavuşun Davası Malatya'da Başladı

Malatya'da yargılandığı davada 8 yıl 4 ay hapse mahkum edilen Uzman Çavuş Tanju Çavuş'a verilen cezanın Yargıtay tarafından bozulması nedeniyle dava yeniden başladı.

Çavuşun Davası Malatya'da  Başladı Malatya Haber

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde pasaj içinde 1 kişinin ölümü ve 1 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan patlamanın olduğu 9 Kasım 2005 tarihinde, Van'dan eşi ve 3 çocuğu ile birlikte otomobille ilçeye dönerken önünü kesip araca saldıran kalabalığa karşı ateş açarak Ali Yılmaz adlı kişinin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddia edilen Uzman Çavuş Tanju Çavuş, önce Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmış, ardından da güvenlik sebebiyle dava Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Mayıs 2009'daki karar duruşmasında "adam öldürmek" suçundan müebbet hapse mahkum ettiği zanlının cezasını, tahrik indirimi ve diğer indirimlerle birlikte toplam 8 yıl 4 ay hapse çevirmişti. "4 kişiyi yaralama" suçundan ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti.

Uzman Çavuş Tanju Çavuş tarafından temyiz edilen karar için Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozarak, "Sanığın, kendisinin ve yanında bulunan eşi ve 3 çocuğunun vücut bütünlüğüne yönelmiş, gerçekleşen haksız bir saldırıyı meşru savunma koşulları içinde, ancak içine düştüğü heyecan, korku ve telaş nedeniyle meşru savunma sınırını aşarak maktulü öldürdüğü anlaşıldığı halde, ceza verilmesine yer olmadığına" kararını vermişti.

Yargıtay kararına göre, Uzman Çavuş Tanju Çavuş'un "meşru savunma"dan dolayı beraat etmesi istenilen olayın davası yeniden Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Duruşmaya Isparta'da başka bir suçtan dolayı tutuklu bulunan Uzman Çavuş Tanju Çavuş ve taraf avukatları katıldılar.
Daha önce olayın duruşmalarına katılan CHP İstanbul Milletvekeli Sezgin Tanrıkulu ile BDP'nin eski genel başkanı Hamit Geylani adlarına çıkartılan tebligatların geri dönmediği belirtildi.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Faruk Ceyhan, Yargıtay'ın bozma kararına uyulmasını talep etti.
Sanık Tanju Çavuş, Yargıtay kararına göre, beraat talep ederek, Isparta'da başka bir suçtan tutuklu bulunması nedeniyle, duruşmalardan muaf tutulmasını talep etti.

Dosyadaki bazı eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileriki bir tarihe erteleyen Mahkeme Heyeti, sanığın duruşmalardan muaf tutulmasına karar verdi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 154
Bu Ay : 777
Toplam : 777

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom