Bebekler, Kız Erkek Demeden Emzirilmeli

"Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli ve Dünya Sağlık Örgütü'nün de önerdiği şekilde çocukların erkek kız diye ayırt edilmeden iki yıl emzirilmesi gerekir"

Bebekler, Kız Erkek Demeden Emzirilmeli Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cengiz Yakıncı, emzirmedeki yanlış inanışların bebeklere zarar verdiğini belirterek, "Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli ve Dünya Sağlık Örgütü'nün de önerdiği şekilde çocukların erkek kız diye ayırt edilmeden iki yıl emzirilmesi gerekir"

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Cengiz Yakıncı, "Bugün eczacılık fakültesi 4. sınıf öğrencisinin yazılı sınavda 'başarılı emzirmenin temel kuralları nedir?' sorusuna verdiği cevap şöyleydi: 'Kız çocukları 1.5 yaşına, erkek çocukları 2 yaşına kadar emzirilmesi gerekir.

" Elbette bu cevap karşısında irkildim. Nereden çıktı bu cevap diye düşünürken biraz araştırınca halk arasında böyle bir yanlış inancın olduğunu fark ettim. Toplum kültüründe bunun gerekçesi 'Erkekleri çok emzirilmeli ki aslan gibi olsun, kızları da az emzirilmeli ki nefsi kurusun' düşüncesinin yaygın olmasıymış.

Halk arasında anne sütünün verilmesiyle ilgili başka bir yanlış inanış daha var. O da 'Bebek doğduktan sonra anne sütünün üç ezan geçtikten sonra verilmeye başlanması.' Bu inanışın altında yatan toplumsal gerekçeyi bilmiyorum. Ama doğduktan sonra ilk yarım saat içinde emzirilmeyen yeni doğmuş bebeklerin bu yanlış inanıştan zarar göreceğini biliyorum. Anne sütü çok değerlidir ve yararları sayılamayacak kadar çoktur. Bebeğin bu değerli üründen bir an önce, doğar doğmaz yararlanması gerekir " ifadelerini kullandı.

"Eğer bebekler doğar doğmaz ilk yarım saat içinde ve sonrasında 2-3 saat arayla beslenmezlerse kan şekerleri düşer. Kan şekerinin düşmesi beyinde etkiler meydana getirir. Bu ilerde körlüğe bile neden olabilecek bir durumdur" diyen Profesör Yakıncı, "Anne sütünün gelmediği bazı nadir durumlarda yeni doğmuş bebeğin 3 saatten fazla aç kalması kan şekeri düşüklüğüne neden olabilir. Böyle durumlarda annelerin mama vermesi gerekir. Emzirmedeki yanlış inanışlar bebeklere zarar vermektedir. Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli ve Dünya Sağlık Örgütü'nün de önerdiği şekilde çocukların erkek kız diye ayırt edilmeden iki yıl emzirilmesi gerekir" dedi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 56
Bu Ay : 7179
Toplam : 11928

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom