Malatya'da Karın içi Enfeksiyon Paneli

Cemil Çiçek Turgut Özal Tıp Merkezinin başarısını, görev yapan hiç bir ekibin dışarıda muayenehanesi olmamasına bağladı.

Malatya'da Karın içi Enfeksiyon Paneli Türkiye-Dünya

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı tarafından ortaklaşa "İntraabdominal (Karın içi) Enfeksiyonlara Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu" düzenlendi.

Anemon Otel'de düzenlenen sempozyuma İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Türkiye EKMUD Başkanı Prof. Dr. Haluk Vahaboğlu ile birlikte çok sayıda uzman katıldı.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bayındır, "Bu sempozyumun düzenlemesinde emeği geçen rektörümüz Prof. Dr. Çemil Çelik, Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Kızılay hocamıza, Karaciğer Enstitüsü
Müdürümüz Prof. Dr. Sezai Yılmaz hocamıza ve ekibine, EKMUD Başkanı Prof. Dr. Haluk Vahaboğlu'na, radyoloji bölümü hocalarımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz.

Karaciğer nakli çok zor bir ameliyat. bir ameliyat ne kadar riskli ise, ne kadar büyük teknik olarak zorluklar içeriyorsa, bir takım riskleride kendi içerisinde barındırıyor. Bunlardan en büyük risklerden bir tanesi enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlardan dolayı nakil edilen organın kaybı söz konusu yada hastanın hayatının kaybı söz konusu. Bu istenmeyen olaylarla mücadele çok büyük önem arz ediyor. Bu enfeksiyonlarla uğraşmak sadece bir kliniğin görevi değil, yada sorumluluğunda değil, genel cerrahi, organ nakli, enfeksiyon hastalıkları, mikrobiyoloji laboratuarı, iç hastalıkları, hastalıkları, radyoloji gibi bir çok branşın ortaklaşa hareket etmesi gerekiyor yada işbirliği içerisinde hareket etmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

EKMUD Başkanı Prof. Dr. Haluk Vahaboğlu, bu tür etkinliklerin bilim adamlarını yetkinliklerini artıran organizasyonlar olduğunu belirterek, "Biz dernek olarak bu toplantını paydaşıyız. Toplantını gerçek düzenleyicisi meslektaşım Prof. Dr. Yaşar Bayındır ve kendisini destekleyen İnönü Üniversitesi yönetimidir" dedi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise, "İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi çeyrek asrı tamamlamış, 25 yıllık bir fakülte. Dolayısıyla orta yaş fakültesi. Olgunluk dönemi ve başarının en yüksek beklediğimiz bir döneme girmiş bulunuyoruz. Fakültemizde, karaciğer nakli konusunda Türkiye'de ve Avrupa'da çok büyük bir başarı elde etmiş bir grubumuz var. bu grup çok büyük bir grup. Prof. Dr. Sezai Yılmaz hocamızın başkanlığında başka genel cerrahi ekibimiz olmak üzere, gastroenteroloji ekibimiz, çocuk bölümü ekibimiz, radyoloji ekibimiz, enfeksiyon hastalıkları ekibimiz, anestezi ekibimiz ve daha saymadığım temel bilimlerinde içerisinde olduğu çok geniş bir ekibimizin yer aldığı çok geniş bir aile. Çok başarılı bir aile. Bu başarısını dünya çapında kanıtlamış durumda. Karaciğer Nakli Enstitüsü üniversitemizde kurulmuş durumda. Alt yapı çalışmaları devam ediyor. Prof. Dr. Sezai Yılmaz hocamız müdürlüğe atandı.

İkinci başarı alanımız kanser alanıdır. Burada da organ naklinde olduğu gibi önümüzdeki aylar ve yıllarda çok büyük bir başarıya ulaşmak için şuanda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Tıp fakültelerini her alanda başarıyı sürüklemesi mümkün değil. Temel, tıp alanlarının seçilmesi gerekiyor. Bizde kendi fakültemizde karaciğer nakli ötesinde böbrek nakli, kemik iliği nakli, kornea nakli, pankreas nakli, akciğer nakli gibi, bir kısmı henüz başlamamış olan organ naklini çok geliştirerek, büyüterek, gerek ülkemizde ve gerekse de dünyada merkezlerden birisi olma
yolunda çalışıyoruz. Kanserde de aynı çalışmalara devam ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda aynı başarıyı kanserde de duyacaksınız. Bunların araştırma alanlarında da çok büyük bir başarı umuyoruz. Kanser Enstitüsü gibi bir enstitüye de ulaşarak kanserde de çok büyük başarılar yakalamak istiyoruz" şeklinde konuştu.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik ise, "İnönü Üniversitesi Türkiye'de yeni bir model oluşturuyor. Bu şaka filan değil. Barışık olmakla, insanların kendi alanlarında nasıl başarılı olduklarını, üniversitedeki barış atmosferinin, üniversitedeki bilim insanlarını başarıya nasıl imza attıklarını bir 3-3.5 yıllık uygulamasını semerelerini alıyoruz. Şimdi İstanbul'da üniversite hastaneleri ile ilgili toplantı devam ediyor. Üniversite hastanelerini içerisinde bulunduğu sıkıntıları biliyorsunuz.

Fakat Turgut Özal Tıp Merkezi'nin öyle bir sorunu yok. Diğer üniversite hastanelerinden gelen yöneticiler hayret ediyor. 'Siz bu kadar başarıyı nasıl elde ediyorsunuz, acaba uydurma faturamı hazırlıyorsunuz?' Bunu diyenlere kadar karşılaşıyoruz. Hayır. Her şeyin ilacı önce samimi olmak, insanların bir birinden kötülük görmeyeceğini, bir birine destek olmasını bilmesi, samimi uyum atmosferi başarının bir kere yüzde 50'sini oluşturuyor. Ondan sonra hekimlerin başarısı bunun üzerine artı değer katıyor.

Turgut Özal Tıp Merkezi'nde görev yapan hiç bir ekibimizin dışarıda muayenehanesi yok. Öyle piyasa hekimliğine bulaşmış hekimleri de üniversiteye almak istemiyoruz. Bundan sonrada almayacağız. Çünkü piyasa hekimliği ile akademik hekimlik yapmak bilim adamlığı ile çokta örtüşen değerler olmadığını biliyoruz. Bunu birlikte beceren hekimlerimiz olabilir. Ama bizden önce kurulan sistem böyle kurulmuş, bizde bunu böyle götürmek için çalışıyoruz. Laf ve lafoloji ile meşgul oluyorsanız, fazla bir şey olmuyor" dedi.

Sempozyumda konuşmaların ardından panellere geçilerek, bilimsel çalışmalar anlatıldı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 389
Bu Ay : 5583
Toplam : 5583

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom