Malatya'da Kapalı Köy Yolu 114

Malatya'da kar nedeniyle 114 köy yolunun kapalı olduğu bildirildi. Gece meydana gelen buzlanma nedeniyle maddi hasarlı kazalar meydana geldi.

Malatya'da Kapalı Köy Yolu 114 Malatya Haber

Malatya merkez Yavuz Selim Mahallesi TOKİ bölgesine çalışan minibüs ve otobüsler, yüksek kesimlere çıkamayınca yolcularını yokuş dibinde bırakmak zorunda kaldılar. Sürücüler ise, buzlanma olan yolların tuzlanmamasından şikayetçi oldular.

Kar nedeniyle Tecde, Karakavak ve Cevat Paşa Mahallerine 24 saat elektrik verilemediği bildirildi. Diğer yandan, Fırat Aksa Elektrik dağıtım A.Ş elektrik verilmemesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Cuma ve Cumartesi günü yoğun kar yağışı sonucu gece soğuktan oluşan buz yükü nedeniyle, Malatya ve Elazığ bölgesindeki yüksek ve alçak gerilim elektrik şebekemizde; iletken kopması, direk devrilmesi, direk kırılması vb. arızalar meydana gelmiştir. Meydana gelen arızaları kısa sürede gidermek amacıyla  her iki ilimizde de araç ve personel takviyesi ile yeterli derecede ekip sayılarımız arttırılmış olup 10.12.2011 Cumartesi günü saat 00.03'ten itibaren çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Arızalarda öncelikle can, mal güvenliğini sağlamak ve bölgesel kesintilere sebep olan yüksek gerilim ve alçak gerilim hatlarındaki direk devrilmeleri ile iletken kopmalarına müdahale edilmekte olup, münferit abone arızalarına ise bu can ve mal güvenliğini tehdit eden arızalar, giderildikten sonra müdahale edilmektedir.

10.12.2011 Cumartesi günü 00:03 ten itibaren aralıksız sürdürülen çalışmalarımız ile yüksek ve alçak gerilim hatlarımızın önemli bir kısmının arızaları giderilmiş olup, arızası devam eden yüksek gerilim hatlarımız ile birlikte münferit abone arızalarını giderme çalışmalarımız devam etmektedir" denildi.

Bu arada, Malatya'da kar nedeniyle Akçadağ, Darende, Pütürge ve Yeşilyurt ilçeleri ağırlıklı olmak üzere toplam 114 köy yolunun merkez ile irtibanın kesik olduğu bildirildi. İl Özel İdaresi'ne ait ekiplerin kardan kapalı oları açma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.
Diğer yandan, araçların buzlu ve karlı yollarda rahat seyir edebilmeleri için kar lastiklerinin takılması önerildi.

"KAR LASTİKLERİNİ TAKTIRMANIN ZAMANI"

Araç lastiği satıcısı Mahmut Özdoğan, can ve mal güvenliği için kar lastiklerinin önemini dile getirirken, "Karla kaplı zeminlere en uygun lastikler kış lastikleridir. Kış lastikleri kaygan zeminde standart lastiklere oranla yüzde 40-50 oranında daha iyi yol tutuş ve frenaj sağlarlar. Kış lastiğinin kauçuk karışımı yuvarlanmaya başladığında standart lastikten daha çabuk ısınır, ayrıca havanın soğumasına rağmen yapısı büzüşmediği için daha gergin durur. Kış lastiği sadece karda değil, yağmur, çamur ve hatta buz gibi tüm kaygan zeminlerde standart lastiğe göre avantaj sağlar.

Ancak sadece çekişin bulunduğu tekerleklere değil, dört tekerleğe birden kış lastiği takmak gerekir. Çekişin bulunduğu tekerleklere kış lastiği takıp diğer tekerleklerdeki standart lastikler korunursa otomobilin tekerlekleri arasındaki farklı tutunmadan dolayı önden veya arkadan savrulma yaşanacaktır. Unutmayın kış lastiği, zincir,palet sayesinde kolaylıkla ve patinajsız aracınızı kaldırıp hızlanabilirsiniz fakat durmak istediğinizde çok fazla risk alabilirsiniz. Kış lastikleri buz gibi karlı yüzeylerden çok daha kaygan zeminlerde tam tutunma sağlayamazlar. Bu tür zeminler için patinaj zinciri veya patinaj paleti kullanmak daha doğru olacaktır" ifadelerini kullandı.

Bu arada, buzlanma nedeniyle yaya yürüyenlerin de oldukça dikkat etmeleri istendi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 258
Bu Ay : 7055
Toplam : 7055

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom