Adıyaman Demiryolu İstiyor

Adıyaman-Gölbaşı arasına yapılması planlanan 62 kilometrelik demiryolunun il ekonomisi için çok önemli olduğunu belirten işadamları ve kamuoyu demir yolunun hayata geçirilmesini bekliyor.

Adıyaman Demiryolu İstiyor Bölge

Adıyaman-Gölbaşı arasına yapılması planlanan 62 kilometrelik demiryolunun il ekonomisi için çok önemli olduğunu belirten işadamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri demir yolunun hayata geçirilmesini bekliyor.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Adıyaman Sanayici ve Genç İşadamları Derneği (ASGİAD) Başkanı Fatih Bilgiç, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Av. Erkan Çakmak, ekonomik kalkınma için ve Adıyaman'ın kaderinin değişmesi için demiryolunun elzem olduğunu ifade ettiler.

Sanayici ve işadamlarının üyesi olduğu sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasilerin bu konuda daha baskıcı olması ve demiryolu projesinin hayata geçirilmesi gerektiğine işaret etti.

"DEMİRYOLU İLE ARAÇ YOĞUNLUĞU AZALIR"

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, denizyolundan sonra en ekonomik taşımacılığın demiryolu olduğuna dikkat çekerek, demiryolunun emniyetli, konforlu ve ucuz olduğunu belirtti. Kara ulaşımında bir araçla en fazla yük ve yolcu taşıyabilen tek sistemin demiryolu olduğunu belirten Uslu, "Bir yolcu treni 20 otobüs veya 400 otomobilin, bir yük treni ise 330 kamyon veya TIR'ın trafiğe çıkmaması anlamına gelmektedir. Demiryolu taşımacılığına önem verilmekle, milyonlarca aracın karayollarındaki seyir sürelerinin azaltılması, aşınmanın ve deformasyonun önlenmesi, petrol tüketimi açısından ekonomimize katkı, karayolları araçlarının yedek parça ve lastik ihtiyaçlarında büyük düşüş sağlayacaktır. En önemlisi trafik kazalarında önemli bir düşüş olacaktır.Yapılacak olan demiryolu bağlantısı ayrıca GAP'ı Karadeniz'e bağlayacak yol konumuna gelmiş olması açısından son derece önemlidir. Adıyaman'da gıda sanayinden tekstile, oto yan sanayine, su ürünleri ve seracılığa kadar son derece
geniş bir sektörel yelpazede hammadde, alt yapı ve yatırım söz konusudur. Tarıma dayalı sanayi üssü olmaya aday ilimizin sahip olduğu kaynaklar oldukça önemlidir. Adıyaman'da çıkarılan petrol çok önemli bir oran oluşturmakta ve milli ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Dünyada bulunan mermer rezervinin yüzde 40'ı Türkiye'de, bu rezervin yüzde 10'u ise Adıyaman'dadır. Bu çok ciddi ir rakamdır. İhracat amaçlı mermer kamyonlar vasıtasıyla Mersin Limanı'na nakledilmekte ve bu durum ekstra maliyet getirmektedir. Günlük 100 kamyonun bu işin nakliyesinde kullanılması demiryolunun ihtiyacını bir kez daha ortaya koymaktadır" dedi.

"ADIYAMAN'IN EN BÜYÜK PROBLEMİ ULAŞIMDIR"

Adıyaman Sanayici ve Genç İşadamları Derneği (ASGİAD) Başkanı Fatih Bilgiç ise lojistiğin büyük maliyete tekabül ettiğinin altını çizerek, "Bir şehirde, bir ülkede ticaretin gelişmesinde etkili olan en önemli parametrelerden birisi lojistiktir. Bugünün dünyasında lojistik maliyeti toplam maliyetin yüzde 20'sine tekabül etmektedir. Geleceğin lojistik üssü olacağı söylenen ülkemiz de bu itibarla en ucuz taşıma yöntemi olan demiryolu taşımacılığına önem vermek zorundadır.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında önem verilen demiryolları yatırımları, ilerleyen yıllarda ihmal edilerek kesilmiştir. En pahalı taşımacılık olan karayolu taşımacılığı tercih edilerek, ülke ekonomisi ciddi anlamda zarar görmüştür. Bugün için yaşanan cari açık sorununun en büyük müsebbiplerinden biride bu alandaki tercih yanlışımızdan kaynaklanmıştır. Sahip olduğu maddi ve manevi değerlerle, güzel insanıyla gelişmeyi ve büyümeyi son derece hak eden Adıyaman'ımızın da maalesef en büyük problemi ulaşımdır. Bir çıkmaz sokak konumunda olan
ilimiz diğer illere nispeten ciddi bir handikaba sahiptir. Ümit ederim ki, ilimizin gelişiminden sorumlu olan bizler, kısır çekişmeleri bir yana bırakarak, büyük yatırımlarla ilimizin gelişimine katkı sunarız" diye konuştu.

"ADIYAMAN'IN EKONOMİK KADERİNİ DEĞİŞTİREBİLİR"

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Av. Erkan Çakmak da, yapılması planlanan demiryolunun Adıyaman'ın kaderini değiştireceğine dikkat çekerek, "Günümüzde nakliye giderleri hem üretici, sanayici için hem de aracılık yapan müteşebbisler için ciddi bir gider kalemidir. Bu gider kalemi malın fiyatını doğrudan etkileyerek, maliyeti yükselttiğinden, kar marjını da düşürmektedir. Sürekli değişkenlik arz eden akaryakıt fiyatları, bu konuda dışa bağlı bir ülke olmamız nedeniyle piyasaları olumsuz etkilemektedir. Tren yolu Adıyamanlı sanayici ve iş adamlarının nakliye giderlerini ciddi bir şekilde azaltacaktır. Bu durum hem dışarıya yapılan taşıma işleri için hem de müteşebbislerin ucuz taşımacılığı göz önüne alarak, Adıyaman'a yatırım yapması açılarından önemlidir. Hızlı trenin kullanıldığı ve yaygınlaştırılmaya çalışıldığı ülkemizde, Adıyaman il merkezinde hala tren yolunun olması büyük bir eksikliktir. Tren yolunun yapılması aynı zamanda ileride hızlı tren için de en önemli
altyapı argümanıdır. Adıyaman'ın üretim ve sanayi konusunda cazibe merkezi haline getirilmek isteniyorsa, tren yolunun gecikmeksizin Adıyaman'a kazandırılması gerekir. Özellikle tarımsal ürünlerin pazarlanması ve nakliyesinde önemli bir katkı sağlayacağı gerçektir. Ayrıca, tren yolunun 70 bin nüfuslu Kahta ilçesine kadar uzatılması durumunda, Kahta sanayisi ve ticaretinin de gelişeceği dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 529
Bu Ay : 6509
Toplam : 6509

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom