Malatya'ya İstenmeyen Birincilik

Malatya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından "Diyabetle Sağlıklı Yaşam" konulu bir konferans düzenlendi.Türkiye'de diyabet hastalığının en çok Malatya'da görüldüğüne dikkat çekildi.

Malatya'ya İstenmeyen Birincilik Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından "Diyabetle Sağlıklı Yaşam" konulu bir konferans düzenlendi.

İl Özel İdaresi toplantı salonunda düzenlenen konferansa, İnönü Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Genç, İnönü Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Şahin, Malatya Sağlık İl Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Erol Özkan, Diyetisyen Çiğdem Bozkır ve Fizyoterapist Mahmut Cem Çelik'in yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferans öncesinde bir konuşma yapan Malatya Sağlık İl Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Erol Özkan, "Diyabet, bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar içinde en önemli sağlık sorunu haline gelmiştir. Yaşam tarzındaki hızlı gelişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle tüm diyabet görülmekte, oranı hızla yükselmektedir. Birçok toplumda yeni tanı olan tip bir diyabet olgularının da arttığı, bu artışın özellikle küçük çocuklarda görüldüğü herkes tarafından bilinmektedir. 2009 yılı itibariyle tüm dünyada diyabet nüfusu 285 milyon iken, bu sayının 2030 yılında 438 milyona ulaşması beklenilmektedir. Bunun başlıca nedeni nüfus artışı, yaşlanma, kentleşmenin getirdiği yaşam tarzı değişimi sonucu, obezite ve fiziksel aktivitenin artmasıdır. Ülkemizde yaklaşık 6,5 milyon kişinin diyabetli olduğu bir gerçektir" dedi.

Özkan'ın konuşmasının ardından konferansa geçildi.

İnönü Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Şahin, diyabet hastalığıyla ilgili katılımcılara detaylı bilgiler aktardı. Şahin, Türkiye'de diyabet hastalığının en çok Malatya'da görüldüğüne dikkat çekerek, "Malatya kayısının başkenti olduğu gibi diyabetinde başkentidir.

Diyabet, sık görüldüğü için önemli. Malatya'daki oran yüzde 20'nin üzerinde. Türkiye genelinde ise yüzde 13 civarında. Türkiye genelinde her yüz yetişkinden 13'ünde görülürken, Malatya'da hem 5 yetişkinden bir tanesinde maalesef diyabet var" diye konuştu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 966
Bu Ay : 2534
Toplam : 2534

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom