Son Depremde Son Rakamlar

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkan Vekili Ejder Kaya, ''Şu ana kadar 29 vatandaş sağ olarak enkazdan çıkarılırken, 12 kişi hayatını kaybetti.

Son Depremde Son Rakamlar Bölge

AFAD Başkan Vekili Kaya, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenleyerek, şu ana kadar 29 vatandaşın sağ olarak enkazdan çıkarıldığını, 12 kişinin ise hayatını kaybettiğini belirtti.
Kaya, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifa dileğinde bulundu.
Kaya, dün meydana gelen depreminin ardından, uçakla 804 arama kurtarma personeli, 104 sivil toplum mensubu, 4 arama kurtarma köpeği ve 62 kamu iş makinesi ile 22 ambulansı, hızlı şekilde bölgeye gönderdiklerini söyledi.

Kaya, 23 Ekim'deki depremden sonra, 220 kişilik ekiple ön hasar tespit çalışmalarına başladıklarını belirterek, ''Ön hasar tespit çalışmaları sırasında yaklaşık 102 bin hane incelemişiz. Neredeyse Van'ın tamamını bu kapsamda sayabiliriz. Ön hasar tespiti, bizim depreme dayanıklılık testimiz değildir. Sadece muhtaç duruma düşen, devlet tarafından bakılacak vatandaşın durumunu tespit etmek ve tedbirler almaktır" dedi.

AFAD Planlama ve Zararı Azaltma Dairesi Başkanı Turhan Erkoç Vanlılara seslenerek, "Şunu bilsinler ki devlet, ilk depremden bu yana tüm vatandaşlarımızın yanında. Yapılan ön hasar tespit çalışmaları, hiçbir kriteri, sonucu belirlememekte, hak sahipliği gibi kriterler için yapılmamaktadır. Ancak ön hasar, bakılacak depremzede vatandaşın belirlenmesi için önemlidir" dedi. Ön hasar çalışmasının, ikinci bir emre kadar tüm yapı inşaat, onarım, bakım gibi iş ve işlemlerin yasaklanmasını gerektiren bir süreç olduğunu belirten Erkoç, "Özellikle depremzede vatandaşın mülk sahibi ya da kiracı olmalarına bakılmaksızın, hepsini aynı kriterde kabul ederek, yedirilmesi, içirilmesi, barındırılması hepsi devletimizin tarafından devam edecektir" diye konuştu.

Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde görevli Yücel Güney, "Ön hasar tespiti, gözleme dayanan yöntemdir. Bir binanın hasar görüp görmediğini belirlemek için yapılır. Yapının güçlülüğü ve dayanımı hakkında bilgi vermek içinse, siz binadaki gözlemin dışında, binada bazı deneyler yapmak durumundasınız. Yani malzeme deneyini yapmak, beton karot numunesi almak, projesini değerlendirmek durumundasınız. Halkımızın şunu bilmesi gerekiyor.

Ön hasar tespiti farklı bir çalışmadır. Binanın dayanımı hakkında bilgi vermez. Farklı bir depremde, bina farklı bir şekilde davranış gösterebilir. Yani çatlakların boyutları, büyüklükleri ön hasar için bilgi verir ama yapının sonraki değerlendirme aşamasında, muhakkak ayrıntılı inceleme yapılması gerekir" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 787
Bu Ay : 5153
Toplam : 5153

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom