Çin, yaralı Uygurları aç bırakıyor

Çin'in, Urimçi'de Uygur Türklerine yönelik yaptığı katliam sonrası ölenlerin cenazelerini vermezken, hastanede yaralı yatanları aç bıraktığı öğrenildi.

Çin, yaralı Uygurları aç bırakıyor Türkiye-Dünya

Bölgede yaşayan Uygur Türklerinin, Kayseri'de akrabalarıyla yaptığı görüşmelerde, birçok yaralının bu şekilde hayatını kaybettiğini söylediği belirtildi.

Urumçi'de yaşanan olaylarda yaralananların hastanelerde aç bırakıldığı haberlerinin geldiğini söyleyen Bağımsız Doğu Türkistanlılar Birliği Genel Başkanı Abdulmecit Avşar, "Olaylarda yaralanan Uygur Türkleri ile hastanelerde ilgilenilmiyor. Sadece bayat kuru ekmekle verilerek karınlarını doyurmaları isteniyor. Yaralılara yeni bir işkence daha çektiren Çinliler, bu şekilde onlarca insanın inleye inleye ölmesine seyirci kalıyor." dedi.

Avşar, 5 Temmuz günü daha Guangdong yakınlarındaki Şouhuen'de öldürülen Uygurları anmak için meydanda toplanan gençlere polisin açtığı ateş sonrası başlayan ve kaçan Uygurları korumak isteyen Sincan Üniversitesi öğrencilerinin 4'ünün şehit edilmesiyle büyüyen olaylarda binden fazla insanın öldüğünü hatırlattı.

Avşar, şu bilgileri verdi: "Dört gün boyunca aynı elbiseyi giyen, aynı tip sopaları alarak Uygurlara saldıran on binlerce Çinli, öldürdüklerinin yanı sıra binlerce Türk'ü de yaraladı. Yaralılar yakınlarına gösterilmediği gibi hastanelerde de işkence görüyorlar. Aldığımız haberlere göre bayat ekmekten başka yiyecek verilmiyor. Yaralara daha büyük eziyet veriyorlar. Ağır olanların çoğunun inleye inleye öldükleri haberleri geliyor. Bu insanlık suçunu artık dur denmeli." diye konuştu.

Avşar, Urumçi'den gelen haberlerde Lengcun'dan getirilen 50 bin askerin Uygurların evlerine gece baskınları yaparak kimlik kontrolü adı altında tutuklama yaptıklarını söyledi.

Avşar, "Uygurlara çok zor kimlik belgesi veriliyor. Uygur olarak kimlik almak isteyenlere en erken 1 yıl da kimlik veriliyor. Bunu iyi bilen Çinliler kimlik bahanesiyle insan avına devam ediyor. Nedenini soranlara da işkence yapıyorlar." ifadesini kullandı.

ÇİN GENELKURMAY BAŞKANI KATLİAM YAPILAN ŞEHİRLERİ GEZDİ

Olayların üzerinden günler geçtikten sonra Çin Genelkurmay Başkanı Cu Ying Gang'ın, Urumçi, Kaşgar ve Hoten şehirlerini gezerek yetkililerden bilgi aldığının bildirildiğini anlatan Avşar, "Genelkurmay Başkanı'nın askerlere Uygurlara karşı daha sert tavır almaları talimatı verdiği haberlerini alıyoruz. Doğu Türkistan'da yaşayan Uygurlar, her türlü baskıya rağmen mücadeleden vazgeçmeme ve haklarını sonuna kadar ne pahasına olursa olsun savunma kararı aldı."şeklinde konuştu.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 235
Bu Ay : 3792
Toplam : 3792

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom