Hekimhan'ın Sorunları Ankara'da

Malatya'nın Hekimhan ilçesinin sorunlarının dile getirildiği "Hekimhan Paneli", Ankara Sürmeli Hotel'de gerçekleştirildi.

Hekimhan'ın Sorunları Ankara'da Malatya Haber

Hekimhan Platformu tarafından konuyla ilgili yapılan basın açıklamasına göre, "Hekimhan'ı Nasıl Daha Yaşanılır Kılırız" adlı panele Hekimhanlı yöneticiler, bilim insanları, bürokratlar, iş insanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve milletvekilleri katıldı. Panelin birinci bölümünde Hekimhan'ın ilçe genelindeki sorunları, göç, işsizlik, tarım, hayvancılık, ekonomi, madencilik, çevre bilinci ve doğal yaşam konuları ele alındı. İkinci bölümde ise eğitim konusu ve Hekimhan ilçe merkezinin altyapı
sorunu gündeme getirildi.

Açılış konuşmasını Samsun Cumhuriyet Savcısı Vedat Soğukpınar yaptı. Soğukpınar, Hekimhan Platformu'nun Hekimhanlı yöneticiler ve Hekimhan'a gönül vermiş kişilerden oluştuğunu ve bugüne kadar çok başarılı çalışmalar yaptığını söyledi. Platformun kurulmasıyla birlikte Hekimhan halkının kendi sorunlarına çözüm arayışlarına başladığını ve bu konuda önemli yol kat edildiğini dile getiren Soğukpınar, "Bende diğer platform üyeleri gibi Hekimhan gönüllüsüyüm ve memleket için her şeye varım" dedi.

Hekimhan'ın sorunlarını fotoğraf karelerine yansıtan Avrupa Hekimhanlılar Derneği Başkanı Ali Ercan, hazırladığı üç ayrı sunumla Hekimhan'ı anlattı. Panelistlerin ve dinleyicilerin beğenisini kazanan sunumlar tartışmalara yön verdi.

Panelin ilk konuşmacısı Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen, bilimsel meyvecilik ve ceviz konusunda önemli bilgiler verdi. Hekimhan'da bir selleksiyon çalışmasının yapılması ve Hekimhan cevizinin doktora çalışmalarına konu olmasının gerektiğini söyledi. Şen, Hekimhan Kaymakamlığı'nın ve belediyesinin çağrısı halinde Hekimhanlı üreticilere bir konferans vermeyi taahhüt etti.

AK Parti Malatya milletvekili Öznur Çalık, "Hekimhan Platformu'nun düzenlediği panelleri başından beri takip ediyor ve katılıyorum. Yapılan çalışmalar örnek teşkil etmektedir. Sayın Ali Ercan'ın ve Sayın Vedat Soğukpınar'ın bu konudaki çalışmalarını takdirle karşılıyorum. Ali Ercan Bey'in yaptığı sunumlardan çok etkilendim. Hekimhan Platformu'nun talep ettiği Hekimhan Aşçılık Meslek Lisesi'nin 2012 yılı yatırım programına alınması için Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden söz aldım. Hekimhan merkez ve diğer belediyelerimizin sorunları ile de yakından ilgiliyim. Hekimhan'ın sorunlarını çözebilecek projelerin yakın takipçisiyim. Paneli başarılı buluyor ve kutluyorum" dedi.

Platforma katılan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar ise Hekimhan'ın köy yollarının son derece ilkel koşullarda olduğunu ve bundan rahatsızlık duyduklarını dile getirdiler ve milletvekillerini göreve çağırdılar. Vekiller ise, "Bu sorunu yakından biliyoruz ve çözüm için çalışıyoruz" diyerek süre istediler.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde görevli Hekimhanlı bilim adamı Prof. Dr. Muzaffer Çelebi, organik hayvancılık konusunu ele alarak, organik hayvancılığın yükselen değer olduğunu ve Hekimhanlı üreticilerin şanslarını organik hayvancılıkta denemelerini tavsiye etti.

Hekimhanlı bürokrat Prof. Dr. Mustafa Kemal Yalınkılıç ise, çevre bilincinin ve çevre temizliğinin önemine dikkat çekti, Hekimhan'ın coğrafi yapısının doğal yaşama çok uygun olduğunu, bu nedenle Hekimhan'a bir dağ keçisi, karaca ve yaban koyunu üretme çiftliği kurduklarını söyledi. Yakın gelecekte Hekimhan için önemli projeler geliştireceklerini anlattı. Yalınkılıç, "Malatya'nın bakanı yok ama bürokratları var, memleket için bize düşen her türlü hizmete hazırız" şeklinde konuştu.
Çalık A.Ş. Enerji Grubu Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu da, Hekimhan coğrafyasının kaliteli güneşi ve rüzgarıyla yenilenebilir enerji yatırımlarına son derece uygun bir bölge olduğunun altını çizdi. Gerekli tesislerin kurulması halinde Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 3.5'nu karşılayacak kadar enerji üretebileceğini söyledi. Türkoğlu, maden şirketlerinin Hekimhan'a yapacağı yatırımlar sonucu bölgede enerjiye büyük çapta ihtiyaç doğacağını bu nedenle Hekimhan'da yenilenebilir enerji yatırımlarının
karlılığına dikkat çekti. Hekimhan merkez ve belde belediyelerinin tamamının enerji ihtiyacını karşılayacak bir tesisin yaklaşık yüz bin Euro tutarındaki fizibilite çalışmalarını karşılıksız yapabileceklerini ve beş yüz bin dolarlık bu yatırıma da destek vereceklerini söyledi. Hekimhan'dan para kazanan şirketlerin sosyal sorumluluklarını yerine getirerek Hekimhan'ın diğer sorunlarına da el atmaları gerektiğini vurguladı ve Çalık A.Ş'den Hekimhan'a yatırım sözü verdi.

Moldova Ulim Üniversitesi Rektör Vekili ve Avrupa Birliği Hibe Fonları Uzmanı Dr. Salih Kaya ise yaptığı konuşmada, "Avrupa Birliği Türkiye'ye yılda yaklaşık 17 milyar TL kaynak ayırıyor ama ülkemiz bilgi eksikliği ve yanlış projeler nedeniyle bu kaynağın sadece 9 Milyar TL'lik bir bölümünü kullanabiliyor. Hekimhan'da ayağı yere basan projeler hazırlandığı takdirde Avrupa Birliği Fonları'ndan Hekimhan'a kaynak aktarabiliriz. Hekimhan Kaymakamlığı'nın ve belediyelerin talebi halinde Hekimhan'a gelip uygun projeler hazırlanmasına destek vereceğime ve bu projelerin takipçisi olacağıma söz veriyorum" ifadelerini kullandı.

Eski senatör, milletvekili ve Şişli Belediye Başkanı Mehmet Emin Sungur, Hekimhan Platformu'nun projelerinden çok etkilendiğini, kendisinin de memlekete olan vefa borcunu ödemek adına Hekimhan Meslek Yüksek Okulu'nun kampüs binasını yaptırma kararı aldığını söyledi. Kendi öz kaynakları ile kampüs binasını yaptırmakta zorlanan Sungur, Hekimhanlıları destek olmaya çağırdı. Kampüs binasına destek olanların isimlerinin dersliklere verileceğini ve destek sağlayan insanların bilim yuvasına isimlerini vererek ölümsüzleşeceklerini anlattı.

Eray A.Ş Genel Müdürü ve Ankara'daki Malatya Dernekleri Federasyonu Başkanı Yakup Demir, yaptığı konuşmada Hekimhanlıların kadirşinas olduklarını ve Malatya genelinde sivil toplum bazında en iyi örgütlenmiş ilçemin Hekimhan olduğunun altını çizdi.

Hekimhan Belediye Başkanı Sait Özoğlu, Hekimhan'ın önümüzdeki yıllarda çok hızlı büyüyeceğini ve ilçenin altyapısının bu büyümeyi kaldıracak kapasitede olmadığının altını çizdi ve belediye olarak bu büyümeye hazırlandıklarını ama belediyenin kaynaklarının buna yetmeyeceğini, devlet kurumlarının ve siyasetçilerin desteğine gereksinim duyduklarını söyledi.

Panelde Güzelyurt Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, Kocaözü Belediye Başkanı Gani Karaca ve Girmana Belediye Başkanı Kaya Akgül de kısa birer konuşma yaptılar.

Hekimhan Kaymakamı Nurettin Dayan, yaptığı konuşmada Hekimhan'ın zengin maden yatakları üzerinde kurulduğunu ve önemli ekonomik potansiyele sahip olduğunu söyledi. Kaymakam Dayan, "Önümüzdeki yıllarda çok önemli yatırımlar söz konusu. İlçenin nüfusu birkaç yıla kadar iki üç kat artabilir, bu nedenle Hekimhan'ı bu büyümeye hazırlamalıyız. Kaymakamlığımız gelişmeleri yakından takip ediyor, elimizden gelen her şeyi yapacağız. Hekimhan'da birkaç yıldan beri güzel şeyler oluyor, bundan sonra da olacak.

Hekimhan Platformu'nun bu çalışmalarına büyük payı var ama her çalışmayı platforma mal etmek doğru olmaz. Söz konusu çalışmalara destek veren kurumları da anmalı ve hakkını vermeliyiz. Bugün yapılan panelin çok faydalı olduğuna ve amacına ulaştığına inanıyorum" dedi.

İstanbul milletvekili İhsan Barutçu, Hekimhanlılar arasında bulunmaktan ve Hekimhan'ın sorunlarını tartışıyor olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ancak, ülkenin yaşadığı siyasi sorunlar ve son günlerdeki acı kayıplardan dolayı içinin buruk olduğunu söyledi. Hekimhan'ı da memleketin diğer sorunlarını da bu tür platformlarda tartışmak ve çözüm üretmek gerektiğini dile getirdi.

Malatya milletvekili Veli Ağbaba, "Hekimhan'ın benim yüreğimde yeri çok özel, Hekimhan Platformu'nu ve yaptığı başarılı çalışmaları yakından takip ediyorum. Bu çalışmalar hem Malatya'ya hem de bütün Türkiye'ye örnek olacak çaptadır. Platformu düzenleyen arkadaşlarımı kutluyorum ve Hekimhan'a yapılacak yatırımlar için destek olacağıma söz veriyorum" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 748
Bu Ay : 5942
Toplam : 5942

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom