İsrail İle Hamas Anlaştı

İsrail ile Hamas'ın, esir değişimi konusunda anlaştı. Anlaşmaya göre Hamas Gilad Şalid'i serbest bırakacak, İsrail de bin Filistinli mahkumu salıverecek.

İsrail İle Hamas Anlaştı Dünya

İsrail ile Hamas'ın, esir değişimi konusunda anlaştığı bildirildi. Anlaşmaya göre 2006 yılında Hamas'ın esir aldığı İsrailli asker Gilad Şalid ve bin Filistinli mahkumun serbest bırakılacağı ifade edildi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de İsrail ve Hamas arasında yapılan görüşmeler olumlu sonuç verdi. Hamas'ın üst düzey yetkililerinden Mahmud Zahar'ın da katıldığı görüşmelerde, taraflar esir değişimi konusunda anlaştı.

Bir Hamas yetkilisi El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada istediklerinin yüzde yüzünü elde ettiklerini söylerken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da düzenlediği basın toplantısında Şalid'in birkaç gün içinde eve geleceğini kaydetti.

Edinilen ilk bilgilere göre Hamas, 2006 yılında esir aldığı Gilad Şalid'i serbest bırakacak. Bunun karşılığında da İsrail yaklaşık bin kadar Filsitinli mahkumu salıverecek.
Hamas lideri Halid Meşal'in bir kaç saat içinde bir basın toplantısı üzenleyebileceği bildirildi. Gazze'deki Hamas yetkilileri ise açıklama yapmaktan kaçındı.

Ancak AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, anlaşma bu ay sonuna kadar uygulamaya konulacak. Bu gece de serbest bırakılacak Filistinli mahkumların isimleri netleştirilecek.
Hamas ve İsrail arasındaki esir değişimi görüşmeleri uzun zamandır devam ediyordu. Ancak aracı ülkelerin çabalarına rağmen taraflar bir türlü anlaşamamıştı. İsrail basını da Temmuz ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şalid konusunda devreye girdiğini yazmıştı.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

İsrail ile Hamas örgütü arasında, Gazze'ye kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit ve karşılığında serbest bırakılması öngörülen Filistinli tutuklular konusunda anlaşmaya varıldığı haberlerinin ardından, İsrail kabinesi, Başbakan Binyamin Netanyahu başkanlığında olağanüstü toplandı.
İsrail Ordu radyosu, Suudi El Arabiya televizyonunun İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Mısır'ın çabalarıyla, tutuklu takası konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdiğini duyurdu.
Radyo, bu haberin ardından, İsrail kabinesinin Başbakan Binyamin Netanyahu başkanlığında acil olarak toplandığını duyurdu.
Radyo, toplantıda takas anlaşmasının onaylanacağını da belirtti.
Söz konusu haberlere göre, Şalit karşılığında Filistinli 1000 tutuklunun serbest bırakılması öngörülüyor.

İsrailli hükümet kaynaklarının da takas konusunu yalanlamadıkları bildirilirken, aynı kaynaklar Gilad Şalit'in serbest bırakılması konusunda bir şans penceresi açıldığını belirtti. Kaçırıldığı 2006 yılı Haziran ayından bu yana Gazze'de bilinmeyen bir yerde tutulu bulunan İsrailli asker Gilad şalit'in ailesi ile Şalit'in serbest bırakılması için çalışan sivil toplum örgütleri ise konuyla ilgili bilgileri olmadığını belirttiler.

Şalit ailesi, "Bu bizim için sürpriz oldu. Doğrudur diye ümit ediyoruz" demekle yetindi.
Gazze'deki Hamas üst düzey yetkililerinden Mahmud Zahar başkanlığında bir Hamas heyeti, geçen Pazartesi gecesi Şam'daki Hamas karargahından Kahire'ye geçmişti.

Muhtemel bir takas uygulamasının ise Kasım ayı başında olabileceği öne sürülüyor. 

Dünya Bülteni

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 327
Bu Ay : 327
Toplam : 327

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom