Apple'ın Kurucusu Steve Jobs Öldü

Amerikan elektronik devi Apple'ın kurucusu Steve Jobs, 56 yaşında yaşamını yitirdi.

Apple'ın Kurucusu Steve Jobs Öldü Dünya

Jobs iPhone, iPod ve iPad gibi cihazlar başta olmak üzere Apple'ın geliştirdiği pek çok ürünün arkasındaki beyin olarak tanınıyordu. Ölümü hakkında Apple şirketinden yapılan açıklamada, ölüm nedenine değinilmedi, ancak Jobs'un bir süredir pankreas kanseriyle mücadele ettiği biliniyordu.

Açıklamada "Steve'in parlak zekası, tutkusu ve enerjisi, hepimizin hayatını zenginleştiren ve iyileştiren sayısız yeniliğin kaynağı oldu. Dünya Steve sayesinde çok daha iyi bir yer" denildi.

Jobs 2004'te kanser tedavisi görmeye başlamış; 2009 yılında kendisine bir karaciğer nakli yapılmıştı.

Ocak ayında son yıllarda üçüncü kez sağlık sorunlarını gerekçe göstererek izne ayrılan Jobs, altı hafta önce de şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıklamış ve görevi Tim Cook'a bırakmıştı.

Tim Cook, haberi büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini söyledi.


 

Jobs'a övgüler
Cook, "Apple, vizyon sahibi bir kişiyi ve bir yaratıcı dehayı; dünya inanılmaz bir insanı kaybetti." dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Jobs'u öngörü sahibi bir kişi ve ABD'nin en büyük mucitlerinden biri olarak tanımladı.

Obama Jobs'un başarısının en açık kanıtının, dünyanın büyük bir bölümünün ölüm haberini kendi geliştirdiği cihazlardan öğrenmesi olduğunu söyledi.

Microsoft şirketi kurucusu Bill Gates, rakibinin dünya üzerinde nesiller sürecek bir etki bıraktığını söyledi ve onunla çalışmanın bir onur olduğunu kaydetti.

Ölüm haberinin duyulması ardından pek çok kişi Jobs'un California'daki evi önüne çiçekler bıraktı, kaldırıma mesajlar yazdı.

Dünyanın dört bir yanındaki mağazaların önüne de kart ve çiçekler konulurken, Santa Monica'daki bir Apple mağazasının vitrinine ruj ile "Teşekkürler Steve" notu yazıldığı dikkat çekti.

Apple'ın dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak başarısı büyük ölçüde Steve Jobs'a bağlanıyordu.

35 yıllık başarı öyküsü

Evlat edinilerek büyütülen ve üniversite eğitimini yarım bırakan Jobs, teknoloji şirketlerinde çalışarak kendini geliştirdi. Apple şirketini 1976'da arkadaşı Steve Wozniak ile kurdu.1980'lerde Apple II model bilgisayarın başarısı Jobs'u milyoner bir işadamı haline getirdi.

Bunu takip eden Mac modeli de başarılı oldu, ancak yönetim kurulu anlaşmazlığa düştüğü Jobs'un yetkilerini sınırlayıp 1985'te onu işten çıkardı. Apple bunun ardından yaşadığı durgunluğu, ancak Jobs'un kurduğu bilgisayar şirketi NeXT'i satın alıp, onu yeniden şirket bünyesine alınca aştı.

1997'de Apple'ın 'geçici' yönetim kurulu başkanı olan Jobs, 'geçici' yaftasından ancak üç yıl sonra kurtuldu. Jobs bilgisayar sektöründe devrim yaratan bir isim olarak görülmenin yanında, kurduğu diğer şirketi Pixar ile bilgisayar animasyonunda yeni ufuklar açtı. Jobs'un en önemli başarısı ise 2007'de piyasaya sürülen iPhone olarak gösteriliyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 457
Bu Ay : 2025
Toplam : 2025

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom