Gürcistan Avrupa Parlamenter Forumu'a Katıldı

AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık, "Türkiye, artık bağış alan değil bağış yapan ülke konumuna geldi" dedi.

Gürcistan Avrupa Parlamenter Forumu'a Katıldı Malatya Siyaset

Malatya milletvekili Çalık'ın basın birimi tarafından yapılan açıklamada, Öznur Çalık, BM Nüfus Fonu-UNFPA'in katkılarıyla düzenlenen Avrupa Parlamenter Forumu -EPF'nin 28. Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teydi. Malatya'da sürdürdüğü çalışmalarına ara vererek EPF Yönetim Kurulu üyesi ve TBMM Nüfus ve Kalkınma Grubu Başkanı sıfatıyla katıldığı programda önemli temaslar gerçekleştiren Çalık, basın açıklamalarında bulundu. Anne-çocuk sağlığı, üreme sağlığı ve aile planlaması gibi konular üzerine çalışan Avrupa Parlamenter Forumu'nun düzenlediği program çerçevesinde Gürcistan Sağlık, Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı Andria Urushadzeile temaslarda bulunan Milletvekili Çalık, görüşmeler sonrasında sağlıkta dönüşüm programı ile Türkiye'de ne kadar büyük işler başarıldığını bir kez daha anladığını söyledi.

Öznur Çalık sözlerini şöyle sürdürdü :
"Gürcistan sağlık alanında ilerleme kaydetmesi gereken bir ülke Sayın Bakan, bize Türkiye'de sağlık alanında yaşanan gelişmeleri takdirle takip ettiğini ve ülkemizin deneyimlerinden faydalanmak istediklerini iletti. Bu sözler boşuna değil; Türkiye son 10 yılda pek çok önemli kalemde büyük yollar katetti ve katetmeyi de sürdürüyor. Bakın artık savunmadan önce eğitime, sağlığa, ulaşıma aslan payını ayıran bir bütçemiz var. Bunun meyvelerini de alıyoruz: 1990'lı yıllarda yüz binde 100 seviyelerinde bulunan anne ölüm oranları bugün ülkemizde yüzbinde 16 seviyelerindedir; bebek ölüm oranları ise binde 60'lardan binde 10'lara gerilemiş durumdadır."

Türkiye'nin artık bağış alan değil, bağış yapan ülke konumuna geldiğini ifa eden Çalık, Tiflis programı kapsamında ziyaret ettiği Ulusal Sağlık Tarama Merkezi'ni gezerken yaşadığı bir olayı şöyle anlattı:

"Kadın Onkoloji Hastalıkları Erken Teşhis Ulusal Merkezini gezerken bir de baktık ki duvarda Türkçe ve Gürcüce yazılmış bir çerçeve asılı. Binanın onarımının 2009 yılında Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi-TİKA tarafından yapıldığını belirten bir çerçeve. Yanımda bulunan Fransız, İspanyol, İngiliz
Parlamenterlere yazıyı gururla gösterirken çok duygulandım. Allaha şükürler olsun; bugün ülkemiz bölgesinin en önemli donör ülkeleri arasında yerini almıştır. Yönetim Kurulu toplantımızda bu konuyu sıklıkla vurguladım. TİKA'nın Gürcistanın Gori kenti yakınlarında savaşta evsiz kalanlar için inşa ettiği 100 kalıcı konut bunun en güncel örneklerinden biridir."

Tüm dünyanın global kriz sebebiyle masraflarını kıstığı bir dönemde Türkiye'nin insana ve insana hizmete yatırım yapmaya devam ettiğini belirten Çalık, "Artık uluslararası platformlarda ülkemizin eksiklerini konuşmak yerine; desteğe ihtiyacı olan ülkeler için neler yapılabileceğini konuşuyoruz. Ak Parti "hizmetin hizmetindeyiz" anlayışıyla tüm ezberleri bozduğundan bu yana, yurtdışında her yerde başımız dik yürüyoruz" dedi.

Türkçe eğitim veren Uluslararası Karadeniz Üniversitesi'ni de ziyaret eden Öznur Çalık, okulun Gürcistan'ın en iyi 3 üniversitesinden biri olarak ülkemizin kültürü ve bayrağını hakkıyla yüceltmesinin büyük bir onur kaynağı olduğunu belirtti. Tiflis programını yarıda keserek TBMM Açılışı için 1 Ekim'de Ankara'ya giden Milletvekili Öznur Çalık, Türk (Dili Konuşan) Ülkeler Parlamenter Asamblesi-TURKPA tarafından düzenlenen 21. Yüzyılda Kadının Rolü: Kadın Politikacıların Sorumluluğu konulu konferansa
katılmak üzere Azerbaycan'a hareket etti.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 24
Bu Ay : 2508
Toplam : 2508

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom