Kürecikliler'den NATO'ya Tepki

NATO Füze Savunma sistemiyle radar yerleştirilecek olan Kürecikte vatandaşlar, bir toplantı düzenleyerek, NATO'ya tepki gösterdi. Kürecik halkı, 15 gün sonra sistemin kurulacağı alana yürüyerek, eylem yapma kararı aldı.

Kürecikliler'den NATO'ya Tepki Malatya Haber

Jandarmalar, sistemin kurulacağı üste güvenlik önlemi alırken, fotoğraf ve kamere çekimine izin vermedi. Üssün kurulacağı yeren görüntü almak isteyen basın mensupları, çekim yapamadan geri döndü. Kürecik Yarımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından dernek binasında gerçekleştirilen toplantıda, Kürecik Yarımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı İbrahim Duman, dernek eski başkanı Hüseyin Hazar, Kürecik Yarımlaşma ve Dayanışma Derneği Malatya Şube Başkanı Ali Turan, muhtarlar adına Gürkaynak Köyü Muhtarı Ali Kılıçkaya ve Kürecik Yarımlaşma ve Dayanışma Derneği üyesi avukat Ümit Kaya, vatandaşlara kurulacak sistem ile ilgili bilgiler verdi. Vatandaşlarda sistem hakkındaki düşüncelerini söyledi.

Toplantıda bir konuşma yapan Kürecik Yarımlaşma ve Dayanışma Derneği Eski Başkanı Hüseyin Hazar, NATO'nun bir savaş mekanizması olduğunu savundu. Hazar, 15 gün sonra bir eylem yapacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Çıkarı ve karı savaşta görenler, çıkarı ve karı insan öldürmekte gören para zihniyetli kuruluş ve devletler, kısaca biz bunun adına emperyalizm diyoruz. Bunlar insanlığın yararına hiçbir şey yapmazlar ama bütün karları insanlığın zararına olduğu için çevreyi, insanıyla, doğasıyla yok edebilecek bir mekanizmayı Küreciğimize kurmaya çalışıyorlar. Biz buna şiddetle karşı çıkacağız. Kürecik halkı, karşı çıkmayı eskiden beri bilen bir halktır. Belki de bundandır ve bizi sınamaya çalışıyorlar. Ama çevremize
ve bütün insanlığa zarar veren bu mekanizmaya elimizden geldiğince, dostlarımızla, dünyanın demokratik kamuoyuyla birlikte karşı çıkacağız. Ve dost, düşman bunu bilmeli ki, Kürecik halkı ve dostları bu öldürücü mekanizmayı kabul etmeyecek."

Kürecik Yarımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı İbrahim Duman ise, "Biz biliyoruz ki, bir savaş üssünün ve özellikle emperyalizmin savaş örgütü olan NATO sisteminin hiçbir halka yarar getirmeyeceği bilincindeyiz. Bu Küreciğin olayı değil. Bu bütün Ortadoğu halklarının bütün dünyanın sorunu. Kendisine insanım diyen, savaşlara karşıyım diyen, insanların öldürülmesine karşıyım diyen herkesi ilgilendiren bir durum. Herkesin bunun karşısında tavır belirlemesi gerekiyor. Sayın demeyeceğim. Çünkü o saygıyı göstermiyorum. Tayyip Erdoğan, İsrail'e kafa tutuyordu. İsrail'e 'Siz adam öldürmeyi çok iyi bilirsiniz' diyordu. Ama bugün en genel anlamda emperyalizme hizmet eden ve özellinde de bölgemizde İsrail ve ABD'nin çıkarlarını, koruyacak sistemleri yapıyor. İsrail'e karşı olmak, 'One minute' demek böyle mi oluyor? Sormak lazım" dedi.

Kürecik Yarımlaşma ve Dayanışma Derneği Malatya Şube Başkanı Ali Turan ise, "Tepemize kurulan bu sistemin sadece Küreciğimize değil, hiçbir yere kurulmasını istemiyoruz. İnsanoğlu'nu yaratan Allah, yöneten ise Amerika olmuştur. Biz Allah'ın verdiği canı, Allah alsın diyoruz. Evet, şuanda da Kürecikte ölümler vardır. Ama radarın gitmesinin ardından kanser vakaları azaldığını görüyoruz. Biz köylü kafasıyla şuna kanaat getiriyoruz ki, tepemize kurulan üssün, sadece Kürecik değil, hiçbir dünya halkına fayda getirmeyecektir" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 240
Bu Ay : 6220
Toplam : 6220

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom