Ayıların Tepkisi Neyi Anlatıyor

Erzurum'un İspir ilçesine bağlı Yeşilyurt köyünde 2 kişinin ayı saldırısına uğrayarak ölmesinin ardından başlayan tartışmalar sürüyor.

Ayıların Tepkisi Neyi Anlatıyor Bölge

Yöre halkı, ayıların köylere inip insanlara saldırmasının sebebinin, bölgede yapılan çok sayıda HES nedeniyle dağların dinamitlenmesi olduğunu ileri sürdü.

Önceki gün Yeşilyurt köyünde ayı saldırısına uğrayan İspir Halk Eğitim Merkezi Müdürü 3 çocuk babası Ömer Yılmaz ve 4 çocuk annesi 60 yaşındaki Miyese Yılmaz, hayatlarını kaybetmişti.

Ayı saldırısı olayının ardından, "Ayılar vurulsun" tartışması başladı. Hayvanseverler ayıların vurulmasına karşı çıkarak yasak olduğunu ve cezasının 19 bin TL olduğunu hatırlattı. Yöre halkı ise insanların canına kast eden yaban ayılarının oldukça tehlikeli olduğunu ve öldürülmeleri gerektiğini savunuyor.

Ayıların Yeşilyurt köyünün içerisine kadar inip 2 insanı öldürmesinin asıl sebebinin bölgede yapılmakta olan HES'ler olduğunu iddia eden yöre halkı, "Dağ taş HES'ler için dinamitleniyor. Tabiatın dengesi bozuldu. Ayının ini dinamitlenirse bunun intikamı da olur tabi ki" iddiasında bulundu.

İspir Avcılar Derneği Başkanı Nizam Çelik ise bölgenin yüksek kesimlerinde çok sayıda yaban hayvanının barındığını ancak HES'ler nedeniyle yaşam hayatlarının bozulduğunu belirtti. Çelik, "HES'ler nedeniyle birçok yer dinamitleniyor. Yaban hayvanları ne kış uykusuna yatabildi ne de yaşam alanlarında rahat kalabildi. Ayı inleri dinamitlenerek yok edildi.

Bu, ayıların vahşileşmesinde, insanlara saldırmasında bir etken oldu. Bugün yörede artık ayılar köylere kadar inip insanlara saldırıyorsa bu dinamitlemenin intikamını alıyorlar demektir" ifadelerini kullandı. 

Uzmanlar ne diyor

Uzmanlar tarafından hazırlana bir rapor, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki biyolojik çeşitliliğin en önemli unsurlarından olan yaban hayatının tehlikede olduğunu gözler önüne seriyor.

Türkiye'nin en hassas bölgeleri konumunda bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, eko-sistemin bir parçası olan hayvan türlerinin yavaş yavaş yok olduğunun belirtildiği raporda
biyo çeşitliliğin yok olmasına sebep olarak, 'Canlıların yaşam mekanlarının parçalanarak küçülmesi, canlı kaynaklardan aşırı derecede yararlanma, çevre kirlenmesi, doğal hayatı koruma önlemlerinin etkili olmayışı' sebepleri gösterildi.

Boz ayıların da neslinin tehlikede olduğunun belirtildiği rapora göre, bölgede yok olmaya başlayan hayvan türleri şöyle sıralandı:

"Boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi, vaşak, karaca, ur keklik, dağ horozu (huş tavuğu), toy, Kafkas engereği, Çoruh engereği, kurt, yaban kedisi, kara akbaba, kızıl akbaba, telli turna, bıldırcın kılavuzu, küçük kerkenez, kınalı keklik, tahtalı."

Raporun sonuç bölümünde, "İnsan dışında hiç bir varlık, kendini etkin bir şekilde koruyamaz. Tam aksine hepsinin korunmaya ihtiyacı vardır. Doğanın tahribi, tüm canlılara ait hayat şartlarının yok edilmesiyle özdeşleşmiştir. O nedenle insanlar, yaşam temellerini kendi elleriyle yıkmamalıdır. Doğal kaynakların korunması ve sürekliliklerinin sağlanması, onlardan en yüksek düzeyde yararlanma amacından çok, gerçek insanlığımızın ortaya konması bakımından önemlidir. Gerçek anlamda insan olabilme, erdemlerin en yücesidir. Bu yüceliğe doğal varlıkları koruyarak erişmeye çalışalım" denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 915
Bu Ay : 2497
Toplam : 2497

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom