Nemrut Heykelleri Yerinde Ağırdır

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Nemrut heykellerinin yıprandıkları gerekçesiye dağdan indirilmesine tepki Veli Ağbaba'dan Geldi.

Nemrut Heykelleri Yerinde Ağırdır Bölge

Bakan Günay, orada çok şiddetli rüzgar esiyor. Rüzgar, yerdeki küçük parçaları hareketlendiriyor ve bu küçük parçalar, her gün heykelleri dövüyor. Heykeller kil taşından. Yüzeyindeki detaylar yok olmaya başladı. Isı, kışın eksi 40 dereye kadar düşüyor. Buzlanma oluyor, bu da zarar veriyor. ''

Bakan Günay: “Nemrut a ilk kez 20 yıl önce Ağrı da askerlik yaparken gitmiştim. 20 yıl sonra gittiğimde heykellerdeki tahribatı görebiliyorsunuz. Heykeller sonuçta başka bir bölgeye değil, 800 metre aşağıya Kahta ya taşınacak. Benim fikrim budur. Şimdi taşınacakları müzeyi yapmaya kalksak, zaten en az 3-5 yıl alır. '' diyerek başlattığı tartışma devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Nemrut heykellerinin yıprandıkları gerekçesiye dağdan helikopter ile indirilerek müzeye konulmasını istediği şeklinde yer alan haberlerin ardından CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba olayı eleştirdi. Ağbaba, "Bu koruma, heykellerinin helikopter ile alınıp başka yere taşınması ile değil, bulundukları yerde yapılmalıdır" dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, dünyanın en değerli varlıkları arasında yer alan, dünyanın 8.Harikası olarak değerlendirilen Nemrut heykellerinin yerinden kaldırılarak taşınması düşüncesinin ancak bu iktidarın Kültür Bakanının aklına gelebilecek bir düşünce olduğunu söyledi.

Nemrut heykellerinin en önemli özelliğinin 2.150 metre yükseklikte yapılmış olması olduğunu anlatan Ağbaba, şöyle konuştu: "Yani heykelleri muhteşem kılan, Sayın Bakanın indirilmesini istediği yükseklikte yüzyıllardır kalabilmesidir."

Ağbaba, açıklamasının devamında şunları söyledi: "Heykellerin ziyaret edilmesindeki en önemli sebeplerden biri de güneşin doğuşu ve batışının muhteşem manzara eşliğinde izlenebilmesidir. Sayın Bakanının kendi bakanlığının internet sitesinde bile Nemrut Dağı, üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra, dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer olmasıyla da ilgi çekmektedir. Her yıl binlerce insan gündoğumu ve gün batışını seyretmek için Nemrut Dağına gelmektedir- denilmektedir. Yani Nemrut'u Nemrut yapan bulunduğu yerdir."

Binlerce metre yükseklikte heykellerin yapılmasının muhteşemliğini ve güneşin doğuşu ve batışını izleme isteğinin bölgeyi turizm cenneti yaptığını anlatan Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü: "Nemrut heykellerinin bulunduğu yerden 800 metre aşağıya taşınması bölgenin turizmini olumsuz şekilde etkileyecektir. Nemrut tüm dünya insanlarının ortak değeridir. Elbetteki Nemrut heykellerinin korunması mutlaka sağlanmalıdır. Ancak, bu koruma heykellerinin helikopter ile alınıp başka yere taşınması ile değil, bulundukları yerde yapılmalıdır" 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 233
Bu Ay : 5427
Toplam : 5427

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom