Müslümanlar Washington'da

Washington DC, bugünden itibaren üç gün boyunca onbinlerce Müslümanı ağırlayacak. Kuzey Amerika İslam Toplumunun yıllık toplantısı...

Müslümanlar Washington'da Türkiye-Dünya

Kuzey Amerikalı Müslümanlar, bugün Cuma namazı ile başlayacak Washington toplantısını, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesinin ilan ettiği üç temel iddiası olan "Hayat, Özgürlük ve Mutluluğu Arama Hakkı" şiarıyla gerçekleştirecek. Her yıl on binlerce Amerikalı Müslümanın bir araya geldiği ISNA etkinliklerinde ilk defa bu yıl Türkler de kendi organizasyonlarıyla yer alacak.

Her yıl ABD'nin değişik bir eyaletinde bir araya gelen Müslümanlar, bu yılki toplantıyı başkent Washington DC'ye taşıdı. 40 bini aşkın ABD'li Müslümanın katılması beklenen toplantı, sinema ve belgesel gösterimlerinden panellere, Kur'an kıraati yarışmasına kadar çeşitli etkinliklere sahne olacak.

ABD'nin 234'ncü kuruluş yıldönümünü kutlayacağı 4 Temmuz gününe denk gelen toplantının bu yılki teması da, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesinin ilan ettiği temel haklar olan, "Hayat, Özgürlük ve Mutluluğu Arama Hakkı" olarak belirlendi.

Kısas Suresinin 77'nci ayeti olan, "Allah'ın sana verdiğinden (o'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu iste; ama dünyadan da nasibini unutma. Allah sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez" ayeti de bu temanın seçilme saiki olarak toplantı afişlerinde yer alıyor.

Etkinlikler kapsamında, Washington'un ünlü Kongre Merkezine yüzlerce tezgahtan oluşan bir Müslüman pazarı kurulacak. "Malcolm's Echo," "Allah Made Me Funny," ""New Muslm Cool," "Journey Into America," "Veiled Voices," ve "The Muslims I Know." gibi filmlerin gösterileceği bir film festivali ile İslam sanatlarından örneklerin sergileneceği sergi ve konserler de yer alacak. Pazar günü öğeleden sonra da ABD'deki diğer dinlerin liderlerinden oluşan 400 seçkin davetlinin katılacağı bir resepsiyon verilecek.

TÜRKLER DE KATILIYOR

ABD'li Müslümanların en büyük şemsiye organizasyonlarından biri olan ISNA'nın 46'ncı yıllık toplantısına bu yıl ilk kez Türkler de etkinlikleriyle katılacak. Bu kapsamda Cumartesi ve Pazar günü Amerikalı Türkleri konu alan dört ayrı panel gerçekleştirilecek. Panellerden 3'ü Türkçe ve sonunda moderatör tarafından İngilizce özetiyle yapılacak. Bir panel ise tamamen İngilizce olacak. Panellere, Başbakan Erdoğan'ın dış politika başdanışmanı Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Koordinatörü Dr. İbrahim Kalın, Washington Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Mehmet Paçacı, New York Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Gazi Erdem, Prof. Yusuf Ziya Kavakçı, Prof. Erdoğan Gurmen, Muammer Koç, Murat Köse, İhsan Işık, gazeteciler H. Mesut Hazar ve Cemal Demir konuşmacı olarak katılacak.

YAHUDİLER DE ETKİNLİKLERDE

Muhafazakar Yahudilik (Conservative Judaism) topluluğunun amiral gemisi olan Amerika Yahudi İlahiyatı Akademisi başkanı Haham Burton Visotzky bu yılki etkinliğe konuşmacı olarak katılacak. Bazı aşırı Yahudi çevrelerinin boy hedefi haline gelen Haham Visotzky, "Komşularımızı sevmeyle emrolunduk. Ve ISNA'daki komşularım çok iyi insanlar" diyerek, tepkilere rağmen toplantıya katılacağını duyurdu. Ortodoks, Reformasyon ve bağımsız eğilimlere ait sinagoglardan dört üst düzey haham da, toplantılarda konuşmacı olarak bulunacak.

Yine, Yale İlahiyat Fakültesi Miroslav Volf, Amerika Evanjelik Luheryanlar Kilisesi Başkanı Piskopos Mark S. Hanson, Bread for the World Lutheran Kilisesi Başkanı David Beckmann, Ulusal Kiliseler Birliği eski başkanı Rahip Bob Edgar da Müslümanların davetini kabul eden din adamları arasında. Yusuf İslam, Hamza Yusuf, İmam Zaid Şakir ve Amerikan Kongresini dua ile açan ilk Müslüman olan Brooklynli İmam Sirac Wahhac da etkinliğinin diğer dikkat çekici isimlerinden bazıları.

WASHİNGTON TOPLANTISININ LİDERLİĞİNİ BİR KADIN YAPIYOR

Son yıllarda yaptığı faaliyetlerle dikkat çeken Kuzey Amerika İslam Toplumu (Islamic Society of North America) organizasyonun başkanlığını bir kadın yapıyor. Katolik olarak doğduğu halde genç yaşında İslam'ı tercih ederek Müslüman olan Kanadalı filozof ve güzel sanatlar uzmanı Dr Ingrid Mattson, 2006 yılında ISNA'nın başkanlığına seçilmişti. 46 yaşındaki Mattson, başta Amerikan donanma akademisi olmak üzere birçok eğitim kurumunda Müslümanlığı anlatan dersler veriyor. Müslümanlara olumsuz bakan kesimlerin varlığına rağmen, Amerikalı Müslümanların son yıllarda önemli oranda kabul görmeye başladığına dikkat çeken Mattson, "Amerikalı Müslümanlar, Müslümanlığı terörle özdeşleştiren ve kendini şiddetle ifade eden marjinal yaklaşımlara karşı İslamın özünü anlatmada kendilerini birinci dereceden sorumlu görmekteler. Bu sebeple de, kendimizi komşularımıza ve tüm Amerikan ulusuna anlatmak için kamusal planda eğitime ve tanıtıma büyük önem veriyoruz." şeklinde konuşuyor.

'MÜSLÜMANLARDAN NEFRET EDENLERİN HİÇ MÜSLÜMAN TANIDIĞI YOK'

ISNA toplantısı ile ilgili olarak Amerika'da birçok medya organında yorumlar yayınlanıyor. Yorumların büyük bölümünün olumlu olması, Müslümanlarca dünya barışı adına sevindirici bir yaklaşım olarak değerlendiriliyor. ISNA'nın merkezinin yer aldığı Indiana eyaletinin en büyük gazetesi The Indianapolis Star gazetesinin köşe yazalarından Robert King de, köşesinde ISNA toplantısı sebebiyle bazı marjinal kesimlerin yürrütüğü kampanyalara tepki gösterdi. Bazı marjinal kesimlerin, "Müslümanlar Washington'u ele geçiriyor. ABD bir İslam devleti olacak" korkusu yaydığına dikkat çeken King, "Bu tür saplantılardan muzdarip olanlar için bir tedavi yolu var. Yakınızdaki bir camiyi arayın. Sorularınızı cevaplayacak bir Müslüman ile konuşmak istediğini söyleyin. Kibar olun. Baskı ortamında muhatabınızı korkutabilirsiniz. Onlarla oturum ve onlara yaşadıkları ülkenin değerleri hakkında ne düşündüklerini sorun. Bana da dinlediğiniz cevaplarınızı yazın. Bu değerlere sizden hiç de farklı olamayacak şekilde değer verdiklerini görüp şaşıracaksınız" diye yazdı. King yazısını şöyle tamamladı: "Müslümanlardan nefret edenlerden tanıştıklarımın büyük bölümünün hiçbir Müslüman tanıdığı yok. İnternetten edindiğiniz izlenime güvenmeyin. Gidin kendi gözlemlerinizle tanıyın".
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 68
Bu Ay : 6865
Toplam : 6865

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom