Ulaşım Ağı Genişliyor

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı, Malatya'nın ulaşım ağının genişlediğini, bunun yatırımcıları cezp ettiğini söyledi.

Ulaşım Ağı Genişliyor Malatya Haber

Fındıklı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Malatya-Trabzon hattında yeni bir bağlantı yolu için çalışmaların başladığına dikkat çekerek,"Malatya karayolu ulaşımını iki seneye kadar bitirmiş olacağız. Erkenek tünelinin bir mahkeme aşaması var. Oda biterse Erkenek tüneline de başlayacağız. Şantiyeler kuruldu. Darende yolu da bitecek. İki sene içerisinde bu tünellerimiz bittiğinde Malatya'nın karayolu ile ilgili bütün problemlerini bitireceğiz. Burada Kuzey Çevre Yolu problemimiz kalıyor. Valilik ve Belediye toplulaştırma ve şuulandırma çalışmalarına devam ediyor.

Bu konuyla ilgili karayolları ile belediye bir araya geldi. O yolumuzu da bitirdikten sonra Malatya'yı Trabzon'a bağlayacak yeni bir hat için çalışmalar devam ediyor. Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Kemah, Kemaliye, Arapgir ve Malatya'yı bağlayacak yeni bir hat yapılıyor. Bu alan bittiği zaman Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan iki ana aks olacaktır. Bunlardan bir tanesi Çorum üzerinden geçecek. Bir tanesi de Erzincan ve Malatya üzerinden Mersin limanına bağlanacak. Bu yol bittiği zaman Trabzon-Malatya arası 4 saate düşecek. Malatya'ya denizi getiremedik ama Malatya'nın denize ulaşımını kısa süreye düşürdük. Malatya'yı lojistik bir köy haline getirmek istiyoruz. Demiryollarıyla alakalı Malatya'yı lojistik köy haline getirmek için çalışmalara başladık. Bunun çalışmaları Erzincan'da kuruldu" dedi.

Hızlı tren 2023 hedeflerinde Malatya'nın yer aldığını ancak bu süreyi daha öne çekebilmek için çalıştıklarını ifade eden Fındıklı, şunları söyledi:

"Hızlı tren 2023 hedeflerinde Malatya var. Ama bunu mümkün olduğunca öne çekebilmek için Sivas-Malatya arasında hızlı tren aksını bağlayabilmek için el birliğiyle gayret edeceğiz. Şuanda Malatya ile Sivas arasındaki demiryolu traversleri ve rayları değişti. 28-30 kilometreye kadar düşen seyir hattımız 80 kilometre hıza çıkacak hale geldi. Tüm bu iyileştirmeler hızlı trenle birlikte Malatya'nın Doğusuna, Batısına, Kuzeyine ve Güneyine hem havadan hem karadan hem de demiryolundan hızlı bir şekilde ulaşımını sağlamış olacağız. Elbette bu kadar bağlantı ve kavşak noktasına gelen Malatya'nın sanayisi patlayarak gelişmeye devam ediyor. Düne kadar ben yatırımcı getirmek için kapı kapı dolaşıyor, el öpüyor, ayak öpüyor, yalvarıyordum. Şimdi 3. Organize Sanayi Bölgesine 500 tane müracaat var. Bizim komisyonumuz toplanıyor. 50-60 tane yeni parsel tahsis edecekler ve puanlama yapıyorlar. Geldiğimiz noktanın farkını görün. Düne kadar yatırımcıları tırnaklarımızla kazıyarak getiriyorduk. Şuanda Malatyalı ya da yabancı kim olursa olsun Malatya'yı bir cazibe merkezi olarak görüyorlar. Dikkat ederseniz Malatya'ya bir tane beş yıldızlı otel yaptırmakta ne kadar zorlanıyorduk. Şimdi beş yıldızlı otellerimiz var ve birkaç tanesinin de inşaatı devam ediyor. Büyümek böyle bir şey. Büyümeyi kesintisiz devam ettirirseniz, elinizdeki kartopu döndükçe kat ve kat büyümeye başlar. Malatya ciddi anlamda bir büyüme yakaladı. Ve her geçen gün Malatya değişiyor. Ben 50 senedir bunun içerisindeyim. 3-4 yıldır Malatya'ya gidip geliyorum. Her gidiş gelişimde Malatya'yı bir hayli farklı buluyorum. Çok hızlı bir şekilde değişim ve dönüşüm yaşıyoruz. Bence tüm Malatyalılar bu değişim ve dönüşüme şahitse, gözlerini dört açıp bu keyfi yaşamalıdır." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 148
Bu Ay : 771
Toplam : 771

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom