İmar Davasında Detaylar Ortaya Çıktı

Malatya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ndeki personelin görevlerini zincirleme olarak kötüye kullanmaktan yargılanmaları talep edildi.

İmar Davasında Detaylar Ortaya Çıktı Malatya Asayiş

Malatya Belediyesi'ndeki sahte hibe tapu senetleriyle haksız imar yoğunluğu alındığı iddiasıyla başlatılan soruşturma sonrasında Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilen iddianamede, Malatya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ndeki personelin görevlerini zincirleme olarak kötüye kullanmaktan yargılanmaları talep edildi.

Malatya Belediyesi'nde hibe arsa karşılığı özellikle apartman sitesi inşaatlarında sahte belgelerle haksız imar yoğunluğu alındığı iddiasıyla aralarında belediye personeli, müteahhit ve inşaat sahipleri ile proje mimarlarının bulunduğu 45 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede ilginç detaylar ortaya çıktı. "Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik, kamu görevi yapan görevlilerin zincirleme olarak görevi kötüye kullanma" iddiaları ile suçlanan 45 şüpheli hakkında yürütülen soruşturmanın, Malatya Belediyesi İmar Komisyonu görevlilerince imar dosyaları üzerinde yapılan incelemede toplam 17 imar dosyasında sahte tapu kaydı ve aplikasyon krokisi kullanılması suretiyle imar görevlilerinin de görevlerini kötüye kullanarak haksız imar yoğunluğu uygulamasından faydalandıkları ve belediyenin bu şekilde zarara uğratıldığı tespit edilerek soruşturma yapılmak üzere cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunması üzerine başlatıldığı belirtildi. İddianamede, usulsüzlük tespiti yapılan imar dosyalarındaki parsel sahibi, yapı müteahhidi ve proje müellifi mimar ile Malatya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ndeki imar çapını düzenleyen, kontrol eden, onaylayan, vaziyet planını düzenleyen, kontrol eden, projeyi inceleyen, yapı ruhsatı izin belgesini düzenleyen, yapı ruhsatı izin belgesini kontrol eden memur, şef ve şube müdür yardımcıları hakkında işlem yapılması talep edildi.

İddianamede, imar dosyası bazlı yapılan incelemeler sonucunda şüphelilere "haksız yapı yoğunluğu elde etmek, tapu senedinde tahrifat yapılarak parsel alanının metrekaresini büyütmek, Kadastro Müdürlüğü'nden alınan aplikasyon krokisinde parsel alanı tahrif edilerek arsa metrekaresini büyütmek, yapı ruhsatlarında parsel alanı tahrifat yapılarak metrekaresini büyütmek, tapu senedinde ve aplikasyon krokisinde tahrifat yapılarak, imar çaplarının arttırılarak, haksız alan kazanmak, sahte yapı ruhsatı çıkarmak suretiyle evrakta sahtecilik, sahte tapu senedi düzenlemek, sahte hibe tapusu ile Belediye Meclis kararı çıkartmak, Malatya Belediyesi'ni sahte belge kullanmak suretiyle imar yoğunluğundan faydalanarak dolandırmak, sahte resmi evrak tanzim etmek, idari işlemlerde hata yapılarak imar çapında fazla yoğunluk vermek, hibe yapılmış gibi imar durumunun sahte tapuya işlenmesi ve fiilen hibe yapılmış gibi göstermek" suçları yöneltiliyor. İddianamede, 13 ayrı imar dosyasında proje müellifi mimar olarak görünen
şüpheli Talip Y.'nin sahte tapu fotokopisini ve aplikasyon krokisini Malatya Belediyesi'ne vererek haksız imar yoğunluğu uygulamasını sağladığı, böylelikle Malatya Belediye Başkanlığı'na karşı dolandırıcılık eylemiyle, sahte yapı ruhsatı çıkarmak suretiyle evrakta sahtecilik eylemini gerçekleştirdiği, bu şekilde 13 ayrı dosyada işleminin bulunduğu iddia ediliyor.

Müteahhit, arsa sahibi ve proje mimarları hakkında "Malatya Belediyesi'ne yapılması gereken hibe bağışının soruşturma aşamasında bağışlama yapmaları sebebiyle haklarında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması gerektiği" belirtildi. İddianamede Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ndeki görevlilerine ise, "imar dosyasında imzaları bulunan belediye imar görevlilerinin tapu senedinin gerçek olup olmadığını tapu dairesinden resmi yazı ile sormamaları sebebiyle zincirleme görevlerini kötüye kullandıklarının anlaşıldığı" suçlaması yöneltilerek, TCK'nın 43. maddesinden yargılanmaları talep edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 260
Bu Ay : 16396
Toplam : 16396

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom