Drejanlılar Yama Dağı'nda Buluştu

Malatya'nın büyük aşiretlerinden biri olan Drejanlılar, Yayla Şenliğinde buluştu...

Drejanlılar Yama Dağı'nda Buluştu Malatya İlçe

 

5. Dırejan yayla Şenliği Yapıldı…
Halaylarla davul ve zurnalar eşliğinde yamadığına çıkan binlerce Dırejanlı geleneksel hale getirilen Yama dağı şenliklerinde buluştu. Tura oyunu oyandı, ata sporu olan cirit oyunu oynandı, koçlar kesildi, ziyafetler verildi. Kardeşlik ve barış adına yaylaya çıkan dırejanlılar ata yurdu olan yaylada doyasıya hasret giderdi ve anılarını tazeledi..
 
 
 
Davulları susmadığı şenlikte esen rüzgarın ve buz gibi suyun aktığı yama dağının eteğinde konuşlanan binlerce drejanlı yayla geleneğinin bitmeyeceğinin mesajını verdiler…
 
 
 
 
Hekimhan Dikili Çimen Yaylasında gerçekleştirilen5 . Dırejan yayla Şenliğine Hekimhan Kaymakamı Ramaza Fani, Yazıhan Kaymakamı Sabri Uzun, Yazıhan belediye başkanı Ali Kaya Hasançelebi Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım İl genel meclisi başkanı Naci Şavata Şavata ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Geleneksel hale getirilen Yama dağı şenliklerinde konuşan Dırejan Derneği başkanı Nevzat Öztürk sıkıntıları dile getirerek yetkililerde kendilerine yardımcı olmalarını istedi ve konuşmasına şöyle devam etti.
 
 
 Anadoluda Osmanlı İmparatorluğu döneminde, gerek Türkmen
gerek kürt aşiretleri üzerinde uygulanan bazı politikalar vardı. Bu politikalara Dırejan’da bazen maruz kaldı. Drejan mecburi iskâna tabi tutuldu. Ancan 4  5 yıldır Drejan aşireti bir sıkıntıyla baş başa.
 
Malatya da mera komisyonunun alt biriminde çalışan teknisyen düşüncesinde olan kişilerin, Dırejan’ın bu güzelim yaylasında ve bu ovalarda yatan binlerce ecdadımızı ve aynı zamanda yurdumuzu mera adı altında bizleri buralarda koparmak istiyorlar. Yetkililerden istirham ediyoruz, dernek olarak 5 yıldır bu işin takipçisiyiz. 2008 yılında yapılan bir kadastro çalışması var o mera komisyonu kadastro çalışmasına her ferdimizin iskanına biraz rıza göstersinler. Biz 3 asırdır buralarda yaşıyoruz biz yaşadığımız bu topraklara sahip değilsek ne zaman sahip olacağız. Ben bu konuyu onları vicdanına bırakıyorum ” diyerek sıkıntılarını dile getirdi.
 
 
 
 
Hekimhan Kaymakamı Ramazan FANİ yaptığı konuşmada ise Dırejan derneği Başkanı Nevzat Öztür’ün dile getirdiği soruna değinerek, mera dırejan aşiretinin mere sorununu hep beraber çözeceğini müjdeledi.
 
Naci şavata yaptığı konuşmada " sizlerin her derdinizle dem olmayı gönlümüzü kapımız açmaya söz vermişiz korkmayın gelin isteyin . İsteyin bizde size hizmetkarlık yapalım bu yol ağalık yolu beylik yolu değil hizmet yolu bunu iyi bilin….
 
Konuşmaların ardında halkoyunları gösterisi ve yine dırejan Milli oyunu olan Tura uyunu gösterisi yapıldı. Öğlen ziyafetinin ardında Ata sporu olan cirti oyunu gösterisi ardında konserle son buldu...
 
 
foto : ibrahim yoldaş
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 602
Bu Ay : 4159
Toplam : 4159

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom