1700 Dekar Alan Modern Sulamaya Kavuştu

Merkeze bağlı Tokluca köyündeki bin 700 dekar alan basınçlı sulama sistemine kavuştu.

1700 Dekar Alan Modern Sulamaya Kavuştu Malatya Ekonomi

Merkeze bağlı Tokluca köyündeki bin 700 dekar alan basınçlı sulama sistemine kavuştu. Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürütülen, Köylerin Altyapılarını Destekleme Projesi (KÖYDES) kapsamındaki Tokluca köyü toplu basınçlı yağmurlama ve sulama sistemi, düzenlenen törenle açıldı.

Açılış için düzenlenen törene Vali Doç. Dr. Ulvi Saran, Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, İl Genel Meclis Başkanı Naci Şavata, Müftü Hacı Yusuf Gül, Yaygın Beledîyle Başkanı İrfan Karataş, Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hidayet Bozkurt, İl Özel İdaresi mühendisleri, Merkez il encümen üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, açılış törenindeki konuşmasında, Tokluca köyü için çok önemli bir hizmetin açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Malatya'nın önemli topraklara sahip olduğunu dile getiren Saran, tarım ürünlerinin yetiştirildiği kırsal alanların bu noktada ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.

Saran, Türkiye’nin su fakiri bir ülke olduğunu vurgulayarak, küresel ısınma nedeni ile kar yağışının az olduğunu ve bu nedenle yeraltı sularının da azaldığının altını çizdi. Salma sulamanın yerine damlama ya da basınçlı sulama sistemlerinin kullanılması gerektiğini ifade eden Saran; “Malatya’nın binlerce kilometrekarelik bir alanı var. Esasen nüfus ağırlıklı olarak merkezde yerleşmiş bulunuyor. Malatya’nın en önemli ürünlerinin yetiştirildiği kırsal alanların hiçbir zaman ihmal edilmemesi gerekiyor. Bu durum Malatya’nın geleceğinin kırsal alanlarla ilişkili olduğunu gösteriyor. Malatya’nın kent merkezinde şehirleşme alanında bir gelişme varsa da kırsal alanlarda, beldelerde sulama ve tarım teknikleri anlamında en ileri teknikleri uygulamak zorundayız. Türkiye’ yer altı ve yer üstü sulara mevsim şartlarına göre azalıp çoğalmakta. Su kaynaklarımızı en idareli şekilde kullanmamız gerektiğini her geçen gün bir kez daha anlıyoruz. Çünkü yeraltı su kaynakları seviyesi gün geçtikçe düşüyor, küresel ısınma nedeni ile kar yağışında büyük bir azalma var. Yağmurlar fena olmadı ama tarım alanlarımız da buna paralel artıyor ve daha fazla suya ihtiyaç duyuyoruz. Su kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmalı ve kutsal bir hazine gibi saklamalıyız. Bu tesis ile suyun azami bir şekilde kullanılarak, tarım arazilerinin nasıl kullanacağını göstereceğiz. Sulamayı vahşi sulama ya da salma sulama ile yaptığımız zaman suyun çok kullanıldığı halde az bir alanda işe yaradığını biliyoruz. Ama bunu ileri tekniklerle yaptığımız zaman suyun daha az kullanılarak daha fazla alanın sulandığını fark edebiliriz. Bizim yapacağımız bu çalışma tüm Malatya’da uygulayacağımız bir yöntem olmalı. Çektiğimiz sıkıntılar yakın bir gelecekte su kaynaklarımızın pek yeterli olmayacağını gösteriyor. Bu projeler geçen yıl bahsettiğimiz sıkıntıların uzun ve orta vadede çözümüne yönelik olarak başlattığımız bir çalışma idi. Bu projeler ile yine son 30–40 yılın sulama atağını gerçekleştirdik. 2010 yılı büyük bir sulama yılı oldu. Ve bunları hayata geçiriyoruz. Bu alanlarda daha fazla adımlar atmalıyız” şeklinde konuştu.

Proje hakkında bilgiler veren Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, bu proje sayesinde yörenin sosyo-ekonomik yapısının değişerek gelir düzeyinin artacağına vurgu yaparak; “ Bu bölgede toplu sistem tasarımı ile sulama sahası 3 bölgeye ayrılarak nöbetleşme yöntemi uygulanacaktır. Proje sahasının tamamı 9 gün içinde sulanmış olacak. Parsel içi boru döşeme, sulama ekipmanları ve minispring başlıklar parsel sahipleri tarafından karşılanacaktır. Bu sistem ile su kayıpları yaşanmayacak ve yörenin sosyo-ekonomik yapısı değişerek gelir düzeyi artacak zaman ve kaynak israfı önlenecektir” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata da; “Yaptığımız istişareler sonucunda 2010 yılını sulama yılı ilan ettik. İller Bankası’ndan 10 milyon TL borçlandık. 10 milyon da kendi bütçemizden ayırarak 20 milyon TL’yi ilçelerimizdeki sulama işlemlerinde kullandık. Bu çalışmaların büyük bir kısmını hayata geçiriyoruz. Bu proje Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin kendi bütçesi ile yapıldı. İl Özel idaremiz bu çalışmanın başlamasından bitimine kadar her aşamasında mühendisleri ve çalışanları ile bulundu” ifadelerini kullandı.

Şavata, ''Bu tarım alanları Malatya'nın geleceğinin önemli ölçüde tarımla bağlantılı olduğunu gösteriyor. Malatya'da kent merkezinde ciddi bir şehirleşme varsa, kırsal alanlarımızda ise mutlaka en ileri tarım tekniklerini ve sulama sistemlerini uygulamak zorundayız. Türkiye aslında su fakiri bir ülke, su kaynaklarımızı çok iyi kullanmak mecburiyetindeyiz. Açılışını yaptığımız bu tesisle suyun nasıl kullanılması gerektiğini, belli bir alanda belli bir miktar suyla sulanmanın nasıl yapılacağını ortaya koyacağız. Tarım arazilerimizi salma sulama gibi basit sulama sistemleriyle suladığımız zaman kaynağımız çok az bir alana yetecektir. Basınçlı, kapalı sistemlerle yaptığımız takdirde ise az suyla daha fazla alanı sulayabileceğiz'' dedi.

Malatya İl Özel İdaresi tarafından projelendirilen ve bitim aşamasına kadar kurum mühendisleri A. Baki Alay tarafından kontrollüğü yapılan Tokluca köyü modern sulama ile kaysı ağaçlarını sulana bilecek. İl özel İdaresi proje kontrol mühendisi A.Baki Alay,’’Yaygın göledinden kapalı sitemle saniyede 110 litre alınan su cazibeli olarak borular vasıtasıyla bahçelere ulaştırılmaktadır. Yörenin 2.000 dekar arazisi var. Proje öncesinde salma su ile bu bölgede 800 dekar tarımsal alan sulanırken yapılan bu Projeyle bin 700 dekar alan basınçlı sulama sistemiyle sulanacaktır. Bu sitemin en önemli yararı su kaybı az, sulama işçilik düşük, uzun ömürlü ve kısa zaman içinde kendini amorti edebilmesi ve kontrollüğü kolay olmasıdır. 459 bin 138 lira maliyet ile gerçekleştirilen projeden, 150 hane ve 600 insanı istifade edecektir’’ dedi.

Konuşmaların ardından sistem, İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül'ün yaptığı dua ile açıldı. Proje uygulamalı olarak basın mensuplarına gösterildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 723
Bu Ay : 3207
Toplam : 3207

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom