Işık Yaşam'dan Sertifika Töreni

Işık Kadınlar Derneği tarafından yürütülen "Işık Yaşam Merkezi" Projesi Bilgisayar İşletmenliği kursu tamamlandı.

Işık Yaşam'dan Sertifika Töreni Malatya Kültür-Sanat

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Sosyal Projelere Destek (SODES) kapsamında desteklenen ve Işık Kadınlar Derneği tarafından yürütülen "Işık Yaşam Merkezi" Projesi Bilgisayar İşletmenliği kursu tamamlandı.

Yaklaşık beş ay süren ve yirmi bayanın katıldığı kursu başarıyla tamamlayan kursiyerler kurs sonunda sertifikalarını aldılar.

Sertifika programına, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, Halk Eğitim Müdürü Turan Özkan, Işık Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ve davetliler ile kursiyerler katıldı.

Programda bir konuşma yapan Işık Yaşam Merkezi Proje Koordinatörü Aysel Çelikyay; "2010 yılında Devlet Planlama Teşkilatı sosyal Projelere Destek Programına kadınlarla ilgili olarak derneğimiz adına Işık Yaşam Merkezi Projesini gönderdik. Projemiz kabul edildi yaklaşık yedi aydır, Malatya Valiliği'nin koordinasyonunda, Milli Eğitim, Halk Eğitim müdürlüğümüzün destek ve katkılarıyla, iş birliği çerçevesinde projemizi başarı ile yürütmekteyiz" diyerek, daha sonra şunları söyledi: "Projemizde; Bilgisayar İşletmenliği, Anne çocuk sağlığı, İngilizce, diksiyon kursları, eğitim programları, aile içi iletişim, aile içi şiddet, madde bağımlılığı, Kent kültürü ve kentlilik bilinci, kadın hakları eğitimleri verilmektedir.

Bu gün yirmi bayanımız beş aydır eğitim aldıkları bilgisayar işletmenliği kursunu tamamladılar ve sertifikalarını almaya hak kazandılar."

Halk Eğitim Müdürü Turan Özkan ise, "Halk eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak amacımız, okuma yazma başta olmak üzere hiç eğitim almamış veya eğitimini yarıda bırakmış vatandaşlarımızın gerek okuma yazma öğrenmelerini gerek meslek edinmelerini ve beceri kazanmalarını sağlamak ayrıca mesleğini değiştirmek isteyenlere yardımcı olmak amacıyla kurslar açarak eğitim imkanı sağlamaktır.

Bu çerçevede Halk Eğitim Merkezi olarak açtığımız kursların yanı sıra bazı kurum ve kuruluşlar ve sivil toplum örgütleriyle yaptığımız protokol çerçevesinde iş birlikleriyle çeşitli kurslar açmaktayız. Bugün sertifika verdiğimiz bilgisayar işletmenliği kursuda Işık kadınlar Derneği ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde açılmış olan kurslarımızdan birisidir. Bundan öncede Aysel hanımın öncülüğü ile açmış olduğumuz kurslar başarılı olmuş ve güzel neticeler elde edilmiştir" dedi.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut da, "Bugün yirmi bayanımız SODES projesi olan Işık Yaşam Merkezi Projesi sayesinde bilgisayar işletmenliği kurslarına devam ettiler ve sertifikalarına kavuştular. Bizler milli eğitim olarak kadınlarımızın eğitimi için her türlü gayreti göstermeye hazırız. Yeter ki onlar eğitim almaya hevesli olsunlar ve istesinler. Çağdaş eğitimin gerekli kıldığı bilgi birikimini ve teknikleri ile teknolojisini, insanlarımızın kullanımına sunarken, beşikten-mezara uzanan çizgide, nitelikli kadın eğitimi sürecinde en önemli faktör mutlaka ailedir. Aile eğitiminin önemi son yıllarda sıklıkla vurgulanırken aile eğitiminin temelini de kadınlar, oluşturmaktadır. Bilgi toplumunda yer alabilecek eğitimden ve deneyimden yoksun kadınların, daha düşük statülü, daha düşük ücretli ve sosyal güvenlikten mahrum işlerde çalışmak zorunda kaldıkları görülmektedir" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 110
Bu Ay : 4476
Toplam : 4476

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom