Yeni Kadavra Yöntemi Bulundu

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veteriner Fakültesinde dünyada ilk defa ucuz ve uzun süreli kadavra hazırlama yöntemi geliştirdiklerini söyledi.

Yeni Kadavra Yöntemi Bulundu Türkiye-Dünya

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Arı, dünyada ilk defa ucuz ve uzun süreli kadavra hazırlama yöntemi geliştirdiklerini söyledi.

Araştırma görevlisi Selim Çınaroğlu ile birlikte 2000 yılında başlattıkları yeni kadavra yöntemini geliştirmeye başlayan YYÜ Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Veteriner Hekimliği Temel Bilimler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Arı, literatür taraması sonrası 2004 yılı Ekim ayında buldukları yeni metodu ilk kadavraya uyguladıklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Arı, 5-6 yıllık kadavraların hala ilk günkü gibi sağlam durumda olduğunu, önceki metoda göre yapılması durumunda bu kadavraların en fazla iki yıl dayanabileceğini kaydetti.

Türkiye ve dünyada bir ilki gerçekleştirdikleri için çok mutlu olduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Arı, geleneksel kadavra hazırlama metoduna alternatif olarak geliştirdikleri yöntemin, birçok avantajları olduğunu belirterek, "Metodumuzun avantajları, doğal renkte olması, kuru olması, uzun süre dayanması ve ekonomik olmasıdır. Saklanması için ek yatırımlar da gerektirmiyor. Daha önce hazırlanan geleneksel kadavralar, formandeit denilen toksit bir madde ile hazırlanıyordu. Bunlar uzun süre dayanmıyor, yatırım ve sürekli yenilenmesi gerekiyor. Bu yeni teknik ile hazırlanan kadavralarda bu ek yatırımlar devreden çıkarıldı. Kadavranın uzun süre dayanması sağlandı ve işlenebilme özelliği kazandırıldı'' dedi.

Yeni metot ile üretilen kadavralarla öğrenimin çok sağlıklı bir ortamda yapılabileceğinin ispatlandığını ve bu kadavralar ile anatomi derslerini 4 yıldır işlediklerini anlatan Arı, öğrencilerin de yeni metot sayesinde büyük faydalar gördüğünü söyledi.

Profesyonel firmaların metodu satın alma yoluyla üretecekleri biyolojik ürünleri; liseler, ilköğretimler ve ilgili üniversitelerin bölümlerine kadar her yere pazarlayabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Arı, ''Bu yöntem Türkiye'de ve dünyada bir ilktir. Batıda bunu plastik malzemelerle hazırlıyorlar. Biz ise kendi elde ettiğimiz bir karışımla bunu hazırlıyoruz. Böylelikle bu açık ülkemizde kapatılacaktır. Daha önce bu açık geleneksel yöntemlerle kapatılıyordu. Formandeit ile kadavralar hazırlanıyordu. Bunlar pahalı ve bir kısmı toksit etkili maddeler. Zaten AB, geleneksel metotla kadavra hazırlama metotlarını yasakladı. Artık tuza yatırma gibi geçici ve basit yeni metotlar geliştiriliyor. Bu getirdiğimiz sistem uzun süre dayanabiliyor ve doğal'' şeklinde konuştu.

Yöntem sayesinde elde edilen kadavraların öğrenimde kullanma yönü haricinde, gösterim yönünü de düşündüklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Arı, ''Çeşitli hastalıkları ifade eden organlar ya da çeşitli hastalıklara sahip organlar alınıp işlenerek müzede malzeme olarak kullanılabilir. Eğer alt yapımızı tamamlarsak biz bunun gösterimini, müze boyutunu Van'a kazandırmak istiyoruz'' dedi.

Plastinasyon metodunu ilk icat eden Alman Dr. Gunter Von Hagens'in hazırladığı kadavralarla Türkiye'de İstanbul Modern Sanat Merkezi'nde gösteriminin olduğunu ve 3 milyon 500 bin insanın ziyaret ettiğini hatırlatan araştırma görevlisi Selim Çınaroğlu, kendilerinin de buna benzer çalışma yapmayı düşündüklerini söyledi.

Çınaroğlu, ''Önceki metot ile hazırlanan kadavraları öğrencilerle yaptığımız sekizinci çalışmaya kadar ancak dayanabiliyor. Ondan sonra kullanım dışı bırakıyoruz. Bu teknik ile kadavralar sürekli dışarıda ve rahatça istenilen sayıda kullanılabilir. Oda şartlarında rahatlıkla muhafaza edilebilir.

Biz 1950'lerdeki yöntemlerden artık vazgeçip tamamen yerli ve dünyaya hitap edebilecek potansiyele ya da yapıya sahip yeni bir yöntem üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca önceki yönteme göre de çok ucuz'' diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 783
Bu Ay : 7580
Toplam : 7580

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom