Dünyayı ele geçirme planı!..

Global milli gelirin yüzde 15'ine sahip gelişmekte olan 4 büyük ülke Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin (BRIC), ortak çıkarlarını korumak için dün ilk kez bir araya geldi.

Dünyayı ele geçirme planı!.. Türkiye-Dünya


Ufuk KORCAN'ın haberi

Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) tahminine göre 2050 yılında dünyanın en büyük ilk 5 ekonomisinden 4’ünü BRIC ülkeleri oluşturacak. Dün Rusya’da bir araya gelen BRIC ülkeleri, global krize karşı ortak hareket etme ve ülke çıkarlarını koruma konularını masaya yatırdı. Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) yüzde 9’luk ağırlığa sahip olan BRIC ülkeleri IMF’deki ağırlıklarını artırmak ve daha fazla oy hakkına sahip olmak istiyor. BRIC ülkelerinden Hindistan ve Çin, Birleşmiş Milletler’de (BM) de daha fazla söz sahibi olma hedefinde. Bundan sonraki dönemde bir araya gelecekleri açıklanan BRIC ülkelerinin ikinci toplantısını G-8 Zirvesi’nin yapılacağı İtalya’da gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yeni rezerv para lazım

Rusya’da yapılan BRIC zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, Rusya’nın ABD Doları’nın yerine alacak global bir rezerv para birimi oluşturulması görüşünü tekrarladı. Medvedev, BRIC liderlerine yaptığı konuşmada “Uluslararası para sisteminin güçlenmesi, öncelikle bölgesel rezerv para birimleri oluşturulmasını, daha sonra bir uluslararası para birimini gerektiriyor” diye konuştu.

BRIC ülkeleri, ulusal para birimlerini güçlendirerek, bunları potansiyel global rezerv para birimleri haline getirmeyi istiyor. Kremlin’in baş ekonomi danışmanı Arkady Dvorkovich, “Şu an için bir rezerv para birimi seçmek imkansız, ancak aralarında rublenin de yer aldığı bazı para birimleri daha çekici yapılabilir. Eğer bunu yaparsak, BRIC para birimlerinin rezerv para birimi haline gelme şansları olur” dedi.

Yeni bir çalkantı istemiyoruz

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in karşılıklı birbirlerinin tahvillerini alarak ve para birimlerini takas ederek dolara olan bağımlılıklarını azaltmayı değerlendirdiklerini söyleyen Dvorkovich, “Şu anda ihtiyacımız olan son şeyin finansal piyasalarda yeni bir çalkantı olduğunu biliyorsunuz. Biz de dahil olmak üzere kimse dolara zarar vermek istemiyor. Bu konudaki yaklaşımımız sorunun nüanslarını bütün incelikleriyle tartışmaktır. Dünya ekonomisi para birimi konusunda belirsizlikte kalmamalı. Kremlin’in global rezerv para birimi konusundaki tavrı ihtiyatlı” diye konuştu.

BRIC tanımı ilk kez Goldman Sachs analisti Jim O’Neil tarafından 2001 yılında kullanılmıştı. Dünya ekonomisinin yüzde 15’ini gerçekleştiren BRIC ülkelerinin bu yılki global büyümenin yüzde 70’ini gerçekleştirmesi bekleniyor.

ÇİN DEVLET BAŞKANI HU: ÇİN RUSYA İLE İLİŞKİLERE ÖNCELİK VERİYOR

Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, Rusya ile ilişkilerin Çin dış politika öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.

Hu, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile Moskova'da yaptığı görüşmede, ekim ayında Putin'i ülkesine beklediklerini belirterek, "Çin Rusya ile ilişkileri ülkemizin dış politikasının önceliği olarak değerlendirmektedir" diye konuştu.

Dünyadaki mevcut sorunlu değişimlerin ışığında Rusya-Çin işbirliğinin daha da ilerletilmesinin önemini vurgulayan Hu, "Bu yıl diplomatik ilişkilerimizin 60. yıl dönümü. Bu yıl ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından özellikle önemli bir yıl olacak. Bu yıl ilişkilerimiz daha fazla ivme kazanmakta" dedi.

Hu, Rusya ve Çin'in her alandaki işbirliğini artırdığına dikkati çekerek, "Petrol alanında kapsamlı bir işbirliği başlattık ve enerji alanındaki işbirliğinde büyük bir ilerleme kaydettik" şeklinde konuştu.

Moskova ile Pekin'in önemli bölgesel ve uluslararası konularda etkili stratejik işbirliğini sürdürdüğüne işaret eden Hu, "Bu ortak çıkarlarımızın her zaman korunmasını sağladığı gibi, dünya genelindeki istikrara katkıda bulunuyor. Gerçek bir dost olarak, Rusya-Çin ortaklık ve stratejik işbirliğine son birkaç yılda son derece önemli katkılarda bulundunuz. Sizinle yakın dostluk ilişkileri oluşturduk" dedi.

Rusya'nın Urallar bölgesinde yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in oluşturduğu BRIC zirvesinin çok başarılı geçtiğini kaydeden Hu, Rusya'nın her iki zirve için iyi hazırlık yaptığını kaydetti.

Hu'nun bugün Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile yapacağı görüşmede de Kuzey Kore'nin nükleer denemelerini ve buna karşı atılan adımları ele alması bekleniyor.


Etiketler: 4 büyük ülke brezilya, rusya, hindistan ve çin brıc

Vatan
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 300
Bu Ay : 1829
Toplam : 1829

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom