Heniye: 1967 sınırlarını istiyoruz

Filistin'in meşru başbakanı Heniyye, Carter'la görüşmesi sonrası istenilen Filistin devleti için sınırları belirledi.

Heniye: 1967 sınırlarını istiyoruz Türkiye-Dünya

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze Şeridi'ne gelen eski ABD başkanlarından Jimmy Carter, Gazze'de fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Heniyye ile görüştü. Carter ve Heniyye, 1967 sınırları üzerinden kurulacak, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletine destek verdiler.

Carter ve İsmail Heniyye, Gazze'de görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Heniyye, başkenti Kudüs olan ve 1967 sınırları üzerinden kurulacak bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik tüm gerçekçi önerilere destek vereceklerini söyledi. Heniyye, "Bu rüyanın gerçekleşmesine yönelik çalışacağını" belirtti.

Filistin başbakanı, İsrail tarafıyla uygulanan (geçici) ateşkesi de Gazze'deki Filistinli gruplarca varılan mutabakat doğrultusunda muhafaza edeceklerini belirterek, bu huzur döneminin devam etmesi için sınır kapılarının açılması gerektiğini vurguladı.

Filistin Başbakanı, Carter'ın Gazze'deki Hamas liderlerinden oluşan bir delegasyonla birlikte, İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutukluların durumunu ele aldığını da kaydetti. Heniyye, hükümetinin, Filistinli tutukluların tümünün salıverilmesine yönelik bir takas anlaşmasını destekleyeceğini vurguladı.

Carter da 1967 sınırları üzerinden bir Filistin devletine destek verdi, Kudüs'ün ortak başkent olmasını istedi.

Carter, Filistinliler, özellikle Hamas ve El Fetih arasındaki yeniden birlik görüşmelerinde, bir sonuca ulaşılmasına yönelik umudunu da ifade etti.

Heniyye'nin 1967 sınırlarında bir Filistin devleti açıklaması, İsrail'in tanınması anlamına geliyor. Hamas daha önceki tüm açıklamalarında, İsrail'i hiçbir şekilde tanımayacağını açıklamıştı.

CARTER: BÖYLE BİR ZULÜM GÖRÜLMEDİ

Carter, Heniyye ile görüşmesi öncesinde, BM okulundaki mezuniyet törenine katıldı. Carter burada yaptığı konuşmada, Gazze'de 1.5 milyon Filistinli'ye karşı uygulanan zulmün daha önce tarihte görülmediğini söyledi. Gazze'de gördüklerini bir rapor halinde ABD başkanı Barack Obama, dışişleri bakanı Clinton ve Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell'e bildireceğini söyleyen Carter, "Masum insanlara karşı uygulanan yıkımı bugün gördüğümde acı ve kızgınlık duydum. Kendimi bundan kısmen sorumlu hissediyorum. Trajik olarak, uluslararası toplum yardım feryatlarını genelde ihmal ediyor. Filistin vatandaşlarına insandan daha çok hayvanlar gibi davranılıyor. Açlık çeken ve temel ihtiyaçlarından mahrum 1.5 milyon insan, daha önce tarihte böyle hiç bomba ve füzelere maruz kalmamıştı. Bu insanların daha sonra kendi kendilerine yaralarını sarmalarına da izin verilmedi" diye konuştu.

Jimmy Carter, "ABD ve Avrupa temel ihtiyaç maddelerinin Gazze'ye gelmesine izin vermeleri için İsrail ve Mısır'ı ikna etmek üzere ne gerekiyorsa onu mutlaka yapmalı. Aynı zamanda, bir daha Gazze'den İsrail'e roket atılmamalı" şeklinde konuştu.

Carter, Amerikan Uluslararası Okulu'nun enkazını gezerken "Kasten yapılan tahribatı gördüğümde gözyaşlarımı zor tuttum. Bu yıkım sizin halkınıza karşı gerçekleştirildi. Burası benim ülkemde üretilen F16'lardan atılan bombalarla kasten tahrip edildi. Bu yıkımdan kendimi kısmen sorumlu hissediyorum. Bütün Amerikalılar ve İsrailliler de kendilerini sorumlu hissetmeliler." dedi.

CARTER'A SUİKAST GİRİŞİMİ YALANLANDI

Bu arada, Gazze'deki Hamas polisi, Carter'a karşı suikast girişimi gerçekleştiği ile ilgili haberleri yalanladı. Carter, İsrail haberler ajansları Carter'e karşı suikast girişimi bulunulduğu ile ilgili haberler yapmaya başlamasından kısa bir süre sonra Gazze Şeridi'ne bugün erken saatlerde geldi.

Bir Filistin güvenlik kaynağına dayandığını iddia eden Maariv gazetesi, Hamas'ın, Carter kuzeydeki Erez sınır geçişinden geçtikten hemen sonra bir suikast girişimini önlediğini ileri sürmüştü.

Haberleri yalanlayan Hamas polis sözcüsü İslam Shahwan, "Carter'ın ziyareti öncesinde polis ve güvenlik servisleri bölgeyi bir güvenlik taramasından geçirdi. Tarama sırasında herhangi patlayıcı veya silah ortaya çıkarılmadı. Herhangi bir aksaklık olmadan güvenlik hizmetleri devam etti." dedi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom