Tarihi Kentler Birliği Semineri Sona Erdi

Tarihi Kentler Birliği Malatya Seminerleri sona erdi.

Tarihi Kentler Birliği Semineri Sona Erdi Malatya Kültür-Sanat

Anemon Otel'de gerçekleştirilen ve genel bir değerlendirmenin yapıldığı seminere; Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik'in yanı sıra belediye başkanları ve akademisyenler katıldı.

Seminerin son gününde Vali Doç. Dr. Ulvi Saran, "Malatya Bütününde Her Ölçekte Koruma" konulu bir sunum yaptı. Saran, "Gerek işlevsel gerekse yapısal olarak Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu'nun (KUDEB) kuruluşu ve Malatya merkez ve ilçeler ölçeğinde tarihi eserleri ve kültürel mirasımızın korunmasına yönelik olarak yaptığı faaliyetler esasen tarihi kentlerin gelişimi ve tarihi mirasın korunmasıyla ilgili uygulamalara örnek teşkil edecek mahiyettedir. Malatya, gerek kent merkezi gerekse ilçe ve beldeleriyle zengin bir tarihi miras ve kültürel birikime sahiptir" dedi.
Malatya'nın çok yönlü tarihi ve kültürel mirasıyla dikkat çektiğini vurgulayarak, "Koruma bilincinin geliştirilmesi yönünde faaliyetlere başladık. Doğal varlıklar, arkeolojik alanlar ve tarihi eserlerin korunmasına yönelik envanterimizi çıkarttık. Bu anlamda ciddi çalışmalar yapmaktayız" diye konuştu.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, "Doğa ve Kültür Zengini Malatya" konulu bir sunum yaptı. Çakır, sunumunda yaptığı konuşmada, "Malatya bugün genelde 750 bin ve merkezi 400 bini aşan nüfusu ile geçmişten bugüne çok sayıda tarihi esere tanıklık etmekte, oldukça zengin bir doğa ve kültür varlığına ev sahipliği yapmaktadır. Yetişmiş insan kaynağı bakımından oldukça zengin bir il olan Malatya'mız, İsmet İnönü ve Turgut Özal gibi yakın tarihte iki Cumhurbaşkanı çıkarmış, onlarca fikir ve sanat adamı yetiştiren bir ildir" şeklinde konuştu.

Malatya'nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını kaydeden Çakır, "Malatya'yı daha yaşanılabilir bir kent yapma adına ekibimizle yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Birçok tarihi yapıyı Valiliğimiz öncülüğünde gelecek nesillere taşımak için gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise, seminerle ilgili olarak genel bir değerlendirme yaptı. Sözen, "Kaybettiklerimizi yeniden bulmak istiyoruz" dedi.

Sözen, kültür öncelikli bir siyaset olmadığı sürece Türkiye'nin geleceğinin olamayacağını savunarak, "Çok dikkat ettiyseniz, Valimizin ve Belediye Başkanımızın sunumları bize bir farklı şeyi daha getiriyor. Türkiye'de merkezi hükümetle, merkezi hükümetin yerel temsilcisi ve seçilmişiyle ilgili yeniden düşünülmesi gereken farklı bir yeni bir örgütlenme kaçınılmazdır. Düne kadar valilerimizin sınırlı yetkileri ve belediye başkanlarımızın sınırlı yetkileri artık yerelde daha farklı bir düzen daha farklı bir kategoride yetki donatısıyla devreye girmesini gerektiriyor" diye konuştu.

Malatya'da yeniden başlayan bir durum gördüğünü kaydeden Sözen, "Artık akla, birikime, planlamaya ve onun içinde yer alan uygulayıcılara biraz dikkat etmelerini, bu arkadaşlarımızın bu yereldeki büyük dinamiğin doğru kullanılacağı bir ortamın oluşturulması kaçınılmazdır. O yüzden Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL gibi kuruluşlar bugüne kadar kurulduğumuzun sürecini unutmadan geliyoruz. Hiçbir parti ayrımı yapmadan her yerin kutsal olduğunu kanıtlamak istiyoruz. Bu bizim aradığımız, yitirdiğimiz ama şimdi bulduğumuz, bundan sonrada sürekliliğinin altını çizerek, kaybetmemek üzere bir irade oluşturmak istiyoruz. Malatyalılara sesleniyorum. Ne olur biraz sarsılın. Biliyorum vakıf olarak eğitime yardım ediyorsunuz. Hemşerilik duygularında Malatya için söylemiyorum, her yerde bir sıkıntı var. Ama bunu aşan kentlerde var. Bugüne kadar ki sıkıntımız; buradan gücünü almış, para kazanmış, özel kesimde ağalık kurmuş her Anadolu çocuğunun kendi kentine dönmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Düzenlenen seminerle bilincin başladığını belirten Sözen, "Bu dayanışma çok önemlidir. Bunun tarihi yazılmalıdır. Merkezi hükümetimiz ve özel kesim, bizim açtığımız kapılardan doğruları buraya doğru akıtmalarıdır. Merkezi hükümette karşılığımız olan kimliklerin iyi yetiştirilmesini istiyoruz. Kültür öncelikli bir siyaset olmadıkça Türkiye'nin geleceği olamaz" dedi.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ MALATYA TOPLANTISI

Malatya'dü dün başlayan ve yarın sona erecek olan Tarihi Kentler Birliği Malatya Toplantısı çerçevesinde Battalgazi ilçesindeki tarihi eserler de gezildi.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı'nda yemekten sonra kervansaray önünde, Malatya Belediyesi mehteran takımı gösteri sundu. Zeynel Abidin Vakfı Semah ekibi Mürteza Aksüt'ün sazı ile gösteri de ilgi gördü. Semah gösterisi sonrasında yetkililer, saz ustası Mürteza Aksüt'ü tebrik etti.
Bu arada, Vali Ulvi Saran, Tarihi Kentler Birliği Malatya Toplantısı hakkında basın mensuplarına açıklama yaparak, "Malatya, Türkiye'nin dört bir yanırdan gelen belediye başkanları, bilim adamı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini ağırlıyor. Tarihi Kentler Birliği Toplantısı'nın malatya'da yapılması ilimiz adına önemli bir etkinlik"diyerek, Malatya'nın tarihi ve kültürel değerlerini korumak için böyle toplantıların önemli olduğunu vurguladı.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, Tarihi Kentler Birliği Malatya Toplantısı'na beklenini üzerinde ilgi oldu. İl dışından 500'ün üzerinde katılım oldu. Amacımız tarihi güzllikleri ve tarihi mirasımızı korumak, buraları yaşanan mekanlar haline getirmektir. tarihi ve doğal güzelliklerimizi tanıtmak adına güzil bir etkinlik oldu"ifadelerini kullandı.

Çevre ve Kültürel Değerleri Koruma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Metin Sözen da, "Yıllar önce tarihi yapıların korunması bakımından önemli çalışmalar yapılmadı. Ancak son yıllarda önemli çalışmalar yapıldı. Bunda, Tarihi Kentler Birliği'nin de önemi büyüktür. Özellikle 21.yüzyıla girerken tarihi eserlere el atılması önemlidir" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 149
Bu Ay : 3706
Toplam : 3706

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom