Tarihi Eserlere Sahip Çıkma Çabası Gösteriliyor

Malatya'ya gelen Mehmet Özhaseki ile ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen beraberinde bir heyet ile birlikte Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı ziyaret ettiler.

Tarihi Eserlere Sahip Çıkma Çabası Gösteriliyor Malatya Kültür-Sanat

Gerçekleşen ziyaret sırasında konuşan Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Tarihi Kentler Birliği toplantısının Malatya'da yapılmasının önemine değinerek, bunun Malatya için önemli bir gün olduğunu söyledi.

Tarihi Kentler Birliği'nin 2000 yılında 50 üyeyle kurulduğunu hatırlatan Özhaseki, "Bağrında tarihi eserler barındıran bütün şehir, ilçe ve beldelerimiz Tarihi Kentler Birliği'nin üyesi. Şu anda 350 belediye başkanı arkadaşımız, kendi bünyelerinde bulunan tarihi eserleri, koruyarak, gelecek nesillere aktarmaya çalışıyorlar. Bu tarihi mirasa, kültüre sahip çıkmaya çalışıyorlar. Bizler sadece tarihi eserleri korumakla kalmıyor, aynı zamanda kendi yörelerimize ait değerleri de gelecek nesillere aktarma gayreti içerisindeyiz. Yakın bir zamana kadar bu tarihi eserlere, kültüre, mirasa sahip çıkamamışız. Ama son 10 yıldır hızlı bir çabayla, herkes kendi bölgesinde bulunan tarihi eserlere sahip çıkma mücadelesi veriyor. O eserlerin kıymetini yeni yeni anlıyor. Bunları nasıl koruruz, gelecek nesillere nasıl aktarırız, bunların çabası içerisinde. Belediyelerin faaliyetlerinde daha önce yol, asfalt yaptım gibi faaliyetler bulunurken, şimdi tarihi eserlerin onarılmasını övünerek anlatıyorlar. Bunlar sevinilecek
hadiseler" şeklinde konuştu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 258
Bu Ay : 4659
Toplam : 4659

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom