Seracılık Eğitimi Tamamlandı

Malatya İnönü Üniversitesi Battalgazi Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleştirilen Ev Hanımlarına Yönelik Seracılık ve Süs Bitkileri Eğitimi tamamlandı.

Seracılık Eğitimi Tamamlandı Malatya Ekonomi

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından finanse edilen, "Sosyal Destek Programı" (SODES)kapsamında 17 ev hanımına yönelik 40 iş günü süren eğitim projesi sona erdi. Daha önce seracılık ve süs bitkileri konusunda hiçbir eğitim almamış kursiyerlere önce teorik sonra pratik bilgiler verildi.

İnönü Üniversitesi Tacan Kampüsü Battalgazi Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen bir törenle eğitimleri tamamlanan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Sertifika törende konuşma yapan Battalgazi Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Bayram Murat Asma, "Battalgazi Meslek Yüksekokulu olarak bugün yaklaşık 1 dekar örtü altı bitki üretim alanına sahibiz. Fırat Kalkınma Ajansı tarafından destek almaya hak kazanan ve birkaç gün önce anlaşmasını imzaladığımız "Örtü altı kayısı serası projesi" ile birlikte bitki üretim seralarımızın toplam alanı 2 dekara yaklaşacaktır. Bugün yılda yaklaşık 50 bin mevsimlik süs bitkisi fidesi üretiyoruz.

Önümüzdeki yıllarda fide üretimini 250 bin adete çıkarmayı hedefliyoruz. Geçen yıl katıldığımız Malatya Tarım Fuarına bu yılda katlım sağlanarak öğrencilerimiz ve kursiyerlerimizin ürettikleri süs bitkileri sergilenecek ve satışı yapılacaktır. 2009 yılının Eylül ayında kurduğumuz "Döner sermaye işletmemiz" Yüksek Okulumuzun küçük ihtiyaçlarını karşılayacak duruma gelmiştir. Yaklaşık bir ay önce üniversitemizin her fakültesinde "Battalgazi Meslek Yüksekokulu Günleri" düzenleyerek öğrencilerimiz tarafından üretilen çiçekler yine öğrencilerimiz tarafından tanıtımı ve sembolik ücretlerle satışı yapılmıştır. Yaklaşık 20 meyve türünden oluşan "Meyve koleksiyon bahçesinde" ilk hasadı geçen yıl yapmıştık, meyve üretimimiz artarak devam edecektir. Çok yakında kuracağımız meyve serasında önümüzdeki yıllarda Mayıs ayının ilk haftası kayısı ve kiraz hasadı yapmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 107
Bu Ay : 8987
Toplam : 8987

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom