Bilge Köyünde karne sevinci!

Mardin'in Bige Köyünde karne sevinci buruk geçti. Karnesini alan çocuklar gösterecek kimseleri olmayınca mezarlığa koştular...

Bilge Köyünde karne sevinci! Bölge


Bilge köyünde 4 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen ve 6'sı çocuk, 16'sı kadın 44 kişinin öldüğü saldırıdan bir hafta sonra eğitim ve öğretimin yeniden başladığı ilköğretim okulunda bugün karne dağıtımı yapıldı.

Karne dağıtımından önce 25'i ilköğretim 15'i ana sınıfı öğrencisi toplam 40 öğrenci okul bahçesinde toplandı. İstiklal Marşı ve andın okunmasından sonra öğretmen Sadık Akbulut, çocukların tek tek isimlerini okuyarak karnelerini dağıttı.

Saldırıda yaşamını yitiren Ayşe Çelebi ile 14'ü de aileleriyle birlikte göç etmek zorunda kalan toplam 15 öğrenci karne sevincini, arkadaşlarıyla birlikte yaşayamadı.

-KARNELERİYLE MEZARLIĞA GİTTİLER-

Saldırıda anne ve babalarını kaybeden bazı öğrenciler, karne almanın sevincini anne ve babalarıyla paylaşamadı.

Sevinç ve hüznün birbirine karıştığı bugün karnelerini alan çocuklar ellerinde karneleriyle, saldırıda kaybettikleri anne ve babalarının mezarına koştu. Ellerindeki karneleriyle bir süre mezarlıkta kalan çocuklar, daha sonra dualar okuyarak ayrıldı.

-''HAYAT NORMALE DÖNDÜ''-

Muhtar Abdurrahman Çelebi, taziyelerinin devam ettiğini belirterek, ''Hayat normale döndü. Her şey iyiye gidiyor. Çocuklar da kendilerini toparladı. Psikolojileri düzeldi. Yaşanan olaya kader diyelim. Dosyamız da Mardin'e geldi. Buna da sevindik'' dedi.

Olayı gerçekleştirenlerin cezalarının en ağır bir biçimde verilmesini isteyen Muhtar Çelebi, ''Dünyada olmayan bir olay. Saldırıyı yapanların da dünyada olmayan bir cezayı alacaklarına inanıyorum. Bu dünyaya mal olan bir olay'' şeklinde konuştu.

Çelebi, daha önce yetkililerden talep edilen, köyün yakınlarında yeni bir okul yapılması için yer tespitinin de yapıldığını bildirdi.

-ANNE VE BABASINI KAYBEDEN ÇOCUKLAR-

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne anne ve babaları ölen çocukların kayıtlarını yaptırdıklarını belirten muhtar Çelebi, çocukların devlet korumasında olduğunu ve akrabaları aracılığıyla çocuklara bakacaklarını kaydetti.

Darüşşafaka yetkililerinin saldırıda anne ve babasını kaybeden çocukları okutmayı talep ettiklerini anlatan Abdurrahman Çelebi, 2 yetkilinin köye gelerek kendileriyle görüştüğünü ifade etti.

Çelebi, ''Üçüncü sınıfta okuyan çocuklarımızın tamamını Darüşşafaka'ya göndermeyi düşünüyoruz. Bu çocuklar bize emanet'' dedi.

-ÇOCUKLARA MORAL GEZİSİ-

Saldırı sonrası köye gelen ve okulun çevresine çeşitli figürler çizen ressam Canan Berber'in daveti üzerine 4 çocuk moral bulmak için İstanbul'a gönderilecek.

Berber'in daveti üzerine İstanbul'da açılacak sergiye katılmak üzere bugün gidecek olan öğrenciler Canan, Ali, Hasret ve Polat Çelebi'ye öğretmenleri Sadık Akbulut eşlik edecek.


 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom