Malatya'nın Nemrut Gibi Bir Derdi Var

"Malatya'nın Nemrut gibi bir derdi var. Kaçak yol o nedenle yapıldı." gibi çarpıcı açıklamalarda bulunulan o haber:

Malatya'nın Nemrut Gibi Bir Derdi Var Bölge

Naif Karabatak’ın Gazete Adıyamandaki yazısında "Bu karar çıkmayacak" başlıklı haberinden o yazı:

Malatya Sadece istemiyor, bunu kanun teklifi haline getirip TBMM’ye bile sunuyor.İlçenin adı ilginç Nemrut… Peki, Adıyamanlı vekiller ne yapıyor?

Malatya’nın Nemrut oyununa hem Adıyaman’da görev yapan bürokratlar, hem de siyasiler sürekli bir kılıf bulmaya, onların bulduğu kılıfı da izah etmeye çalıştı ama Malatya’nın kapsamlı, organize bir oyun içinde olduğuna kimse inanmadı. Bu kentte Malatya’nın Nemrut gibi bir derdinin olduğunu hep söyledik, şimdi bu öngörülerimizin gerçek olduğu ortaya çıktı.

Malatya, kaçak olarak Nemrut Dağı’nın tepesine kadar açtığı yolu yasallaştırmak için o kadar uğraştı ki, sonunda kaçak yolun Adıyaman tarafındaki yolla birleştirilmesini istedi. Bunun için de çok iyi dilekleri olduğunu söyleyip, Adıyaman turizminin gelişmesi için bir protokol önerdi, rüşveti de hazırdı Kahta’ya içmesuyu…

Adıyaman kamuoyunun Malatya ile Adıyaman Valiliği arasında imzalanması planlanan protokole tepkisi yükselince bu defa ondan vazgeçtiler.

Ankara’da yapılan Malatya günleri için Nemrut figürünü kullanarak yine Adıyaman kamuoyunun ve siyasilerinin tepkisini üzerine çektiler.

Ama Malatya’daki Nemrut sevdası bir türlü dinmedi. Kayısılarına karışmayan, Malatya’nın zenginliğine ses etmeyen, asla Malatya’nın mal varlığında, kültürel zenginliğinde, turistik kazancında gözü olmayan Adıyamanlılara karşın, sürekli Adıyaman’ın üç turistinin getireceği kazancı Malatya’ya nasıl çekerim derdine düştüler…

Hatta Nemrut’la yetinmeyip, Sincik ve Çelikhan’ı da Malatya’ya katmak için atak yaptılar. Adıyaman tarafı ise bütün bu incitici girişimlere karşın olgunluğunu asla elden bırakmadı.

Şimdi Nemrut İlçesi peşindeler…

3 Nisan 2008 de hazırlanan ama nedense iki yıldan fazla bir süre bekletilen kanun teklifi, protokol oyunu tutmayınca meclise 28 Aralık 2010 tarihinde sevk edilmiş.

TBMM Başkanlığına sunulan 28 Aralık 2010 tarihli CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu imzalı kanun teklifinde, Malatya’da iki ilçe kurulması öneriliyor.

Bunlardan birisi Sivas yolunda Hasançelebi ilçesi, diğeri ise Nemrut’un yakınında Nemrut ilçesi.

Kanun teklifinin gerekçesinde de Nemrut turizminden pay almayı hedeflediklerini gizleme gereği bile duymuyorlar.

İşte Kamu Yararı(!)

İşte CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu’nun iki ilçe kurulmasına dair kanun teklifindeki gerekçe şöyle;

“Hasançelebi, Malatya'ya 90km. Uzaklıkta Malatya- Sivas Devlet karayolu üzerinde bir beldemizdir. Hasançelebi beldesinin yer altı kaynaklan çok zengindir. 2008 yılında Erdemir tarafından yaklaşık 250-300 Milyon $ tutarında bir yatının yapılması planlanmaktadır. Ayrıca bir yabancı şirket tarafından mevcut altın sahaları işletmeye alınmak için çalışmalara başlanmıştır.

Bölgedeki yer altı zenginliklerinin işletilmesi ile istihdam olanakları yaratılmış, sosyal ve ekonomik faaliyetler önem kazanmış olacaktır. Hasançelebi beldesi ilçe yapıldığında mevcut kaynaklar en verimli şekilde değerlendirilecektir.

Tepehan ve Nohutlu beldeleri ise Malatya'ya 90 km. bağlı olduğu Pötürge ilçesine 30 km uzaklıktadır. Malatya- Nemrut yolu üzerende olan bu belde turizm açısından önemli bir noktadadır.

İlçe kuruluşu için Anayasa öngörülen coğrafi ve ekonomik şartlar ile kamu hizmetinin gereği bu iki belde içinde söz konusudur. Nemrut ve Hasançelebi adı altında iki ilçe kurulmasında kamu yararı vardır.”

Nemrut ilçesi kurulduğu takdirde, Tepehan Belediyesine bağlı, Arguca, Tarlabaşı, Zeynan, Sinan, Çat ve Dikilitaş köyleri ile Nohutlu Belediyesine bağlı Aşağı Mahalle, Yukarı Mahalle, Yeğen ve Üran köyleri ile 23 mahallenin de Nemrut ilçesi sınırlarına dahil edilmesi öngörülüyor.

Adıyamanlı Vekiller ne yapıyor?

Peki bütün bunlar olurken Adıyaman AK Parti ve CHP Milletvekilleri ne yapıyor? 11 Ocak 2011 tarihinde komisyona havale edilen kanun teklifi, aynı gün İçişleri Komisyonuna tali komisyon şeklinde havale edilir.

Yine aynı gün esas komisyon sıfatıyla da Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edilir ve o tarihten bu yana hiç ses çıkmaz.

Bu kanun teklifiyle ilgili ne Malatya ne de Adıyaman kamuoyunda tek bir değerlendirme yapılmaz. Yine iki ilin siyasilerinden ve bürokratlarından da tek kelime duyulmaz. Adeta TBMM’ye sunulan kanun teklifi gizlenir, iki ilin vatandaşlarından saklanır ve bir oldubittiye getirilmeye çalışılır.

 Peki Nemrut ilçesi kurulursa bundan Adıyaman’ın kârı ve zararı nedir?

Adıyaman’ın karının olması mümkün değil. Bugüne kadar sahip çıkmak istedikleri Nemrut Dağı, Nemrut ilçesiyle bir bütün gibi turizm operatörlerine sunulacak, Nemrut’a gelecek ziyaretçilerin Malatya’dan gelmesi için haklı gerekçeleri artacak.

Adıyaman ise Nemrut’un yükü omzunda, turist bekleyip duracak. Adıyaman’a yapılmayan yatırımlar yine yapılmayacak, turizm bahane edilerek lüks yatırımlar, oteller de asla inşa edilmeyecek.

Bir süre sonra da Adıyaman havaalanı, yolcu kapasitesi nedeniyle kapatılıp gidecek…

Malatya kazanacak ya, gerisi kimin umurunda?

Sahi kimsenin umurunda değil mi?

AK Parti Milletvekilleri Fehmi Hüsrev Kutlu, Ahmet Aydın, Mehmet Erdoğan, şevket Gürsoy ve CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, sizin bu kanun teklifinden haberiniz oldu mu, olduysa bugüne kadar ne yaptınız, halen komisyonda olan teklifin geçmemesi için neler planlıyorsunuz?

Söyleyin de bilelim…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 509
Bu Ay : 2038
Toplam : 2038

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom