Çadırda yaşam savaşı...

Van İstasyon Mahallesi'nde diyaliz hastası Kılıç ve ailesi günlerdir bu çadırda yaşıyor!..

Çadırda yaşam savaşı... Bölge

İstasyon Mahallesi’nde yaşayan ve daha önce dişçilik yapan Orhan Kılıç yakalandığı böbrek yetmezliği hastalığı yedeniyle diyalize girmeye başlayınca çalışamaz duruma geldi. Eşi ve çocuklarıyla birlikte, komşularının kurduğu çadıra yerleşen Kılıç, kendisine uzanacak bir yardım eli bekliyor. 5 çocuğu bulunan Orhan Kılıç, yardım için gittiği kurumların çoğundan eli boş döndü.

Anne çocukları için endişeli

Orhan Kılıcın eşi Kadirye Kılıç’ın ise konuşurken gözleri doluyor. Kadiriye Kılıç: “ Eşim yaklaşık olarak 3 yıldır bu hastalıklarla mücadele ediyor. Bu üç yıl içinde elimizde bulunan bütün mal varlığımızı eşimin tedavisi için harcadık. Bunun için şuanda maddi durumumuz çok kötü. Komşuların yardımlarıyla yaşıyoruz. Ben sadece devlettin çocuklarıma sahip çıkmalarını ve onların bu durumda kurtarmalarını istiyorum” dedi.

Çadırda yaşam savaşı

Böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren Orhan Kılıç, ev kirasını ödeyemeyince eşi ve çocuklarıyla birlikte Mahallenin ortasında kurulan bir çadırda yaşam savaşı veriyor.

İstasyon Mahallesi’nde yaşayan ve daha önce dişçilik yapan Orhan Kılıç yakalandığı böbrek yetmezliği hastalığı yedeniyle diyalize girmeye başlayınca çalışamaz duruma geldi. Eşi ve çocuklarıyla birlikte, komşularının kurduğu çadıra yerleşen Kılıç, kendisine uzanacak bir yardım eli bekliyor.

Ev kirasını ödeyemedikleri için evden çıkarak İstasyon mahallesinde bulunan Mustafa Kemal İlköğretim Okulun yanında bulunan boş arazide komşuların yardımlarıyla yapılan çadırda yaşam mücadelesi veriyor Kılıç ailesi.

Yakalandığı böbrek hastalığı nedeniyle tedavi olmak için elinde bulunan bütün malvarlığını harcayan Orhan Kılıç şuanda komşuların yaptığı yardımlarla geçimlerini sağlıyorlar. Rahatsızlığı nedeniyle çalışamayan Orhan Kılıç. Ekonomik durumu iyi olmayan Orhan Kılıç tedavi de olamıyor. Kolunda fistül açılması için Ankara’ya gitmesi gereken Kılıç ekonomik durumu iyi olmadığı için gidemiyor.

Orhan Kılıç, birçok kuruma yardım için başvurduğunu ama her hangi bir yardım yapılmadığını belirti. Kılıç valilik tarafından şuanda sadece kömür yardımı ve her ay 100 TL diyaliz hastası olduğu için para yardımı yapıldığını ifade etti.

Kılıç “Ben daha önce dişçilik yapıyordum. Benim o zamanlar halim vaktim yerindeydi. İş yerim ve dükkânım vardı. 2007 yılının başında böbrek yetmezliği hastalığına yakalandım. Beni o zaman yeşil kartım veya herhangi bir sağlık güvencem yoktu. Tedavi olmak için elimde bulunan bütün mal varlığımı harcadım. Ben şuanda aç susuz burada yaşıyorum. Komşuların yaptıkları yardımlarla yaşamaya çalışıyoruz. Hastalığım nedeniyle çalışamıyorum. Daha önce kirada oturuyordum. Maddi durumum iyi olmadığı için evden çıkmak zorunda kaldım. Evin su ve elektrik paralarını ödeyemediğim için ev sahibi tarafından ödendi. Bu boş araziye geldik. Burada buluna vatandaşların yaptıkları çadırda yaşamaya çalışıyoruz. Tam 18 gündür bu çatırda kalıyoruz. Yağmur yağıyor her taraf su doluyor. Komşuların yardımları olmazsa bizler burada aç ve susuzluktan öleceğiz. Mahallede bulun marketlere birçok borcum var. Artık onlardan bişey alamıyorum. Ben yardım için birçok kurma gittim ama her hangi bir sonuç alamadım. Valilik tarafında şuanda sadece her kış kömür yardımı ve her ay 100 TL diyaliz hastası olduğu için para yardımı yapılıyor. Ben 5 çocuk sahibiyim ben devletten şunu bunu istemiyorum sadece benim bu çocuklarıma sahip çıksınlar onları bu durumdan kurtarmalarını istiyorum” dedi.

Orhan Kılıcın eşi Kadirye Kılıç’ın ise konuşurken gözleri doluyor. Kadiriye Kılıç: “ Eşim yaklaşık olarak 3 yıldır bu hastalıklarla mücadele ediyor. Bu üç yıl içinde elimizde bulunan bütün mal varlığımızı eşimin tedavisi için harcadık. Bunun için şuanda maddi durumumuz çok kötü. Komşuların yardımlarıyla yaşıyoruz. Ben sadece devlettin çocuklarıma sahip çıkmalarını ve onların bu durumda kurtarmalarını istiyorum” dedi.-şehrivan

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 22
Bu Ay : 4388
Toplam : 4388

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom