Şap Aşılama Kampanyası Başladı

2011 İlkbahar dönemi Şap Aşılama Kampanyası başlatıldı. yapılan açıklamaya göre kampanya 30 Nisan 2011 tarihine kadar devam edecek.

Şap Aşılama Kampanyası Başladı Malatya Yaşam-Sağlık

Şap aşılama kampanyasına Dilek Kasabası Gölpınar Mahallesinde Ali Rıza YÜCEL'e ait hayvancılık işletmesindeki sığırlara yapılan aşılamayla başladı.

Malatya Tarım İl Müdürlüğü Hamit Aygül yaptığı açıklamasında şunları kaydetti.

 "2011 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında İlkbahar Şap Aşılama Kampanyasını bugün Dilek Beldesinde başlatmış bulunuyoruz.

Şap hastalığı; Halk arasında Tabak hastalığı olarak ta bilinen şap hastalığı tüm çift tırnaklı hayvanlarda virüslerin neden olduğu bulaşıcı ve çok hızlı yayılan, aynı zamanda ekonomik kayıplara yol açan bir hastalıktır. % 100 bulaşıcı olması nedeniyle geniş hayvan kitlelerini etkiler. Ağır vakalarda tırnak düşmesi, buzağı ve kuzularda ölüm görülebilir. Hastalık; süt, et ve iş verimini düşürerek büyük ekonomik kayıplara yol açar. Şap hastalığı, koruyucu olarak yapılan aşı ile engellenebilir bir hastalıktır. En etkili mücadele, hastalık görülmeden önce tedbir almak, yani hayvanları aşılatmaktır.

Ülkemizde şap hastalığı ile mücadele çalışmaları Bakanlığımız tarafından yürütülmektedir. Hastalıkla mücadelenin en önemli ayağını aşılama faaliyetleri oluşturmaktadır. Şap hastalığına karşı her yıl olduğu gibi bu yıl da ilkbahar ve sonbahar aşılama kampanyası ile 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlara yılda iki kez, küçükbaş hayvanlara ise yılda bir kez aşı uygulanmaktadır.

Aşı yapılmadığı takdirde muhtemel bir şap hastalığında;

· Süt veriminde % 15, et veriminde % 10 oranında düşüş,

· Gebe hayvanların yavru atması,

· Buzağı ve kuzularda % 80’lere varan ölüm vakaları,

· Canlı hayvan hareketleri ile hayvansal ürün ticaretinin durdurulması,

· Yüksek miktarda tedavi giderleri,

· Tedavi edilmediğinde, hayvanlarda ölüm görülür.

Bu nedenle ilimiz genelinde aşılama programına alınan işletmelerdeki tüm hayvanlar İl ve İlçe Müdürlüklerimiz bünyesinde oluşturulan ekiplerce tek tek aşılanacak ve TÜRKVET sisteminde kayıt altına alınacaktır.

30 Nisan 2011 tarihinde bitecek olan aşılama kampanyası dâhilinde hayvanlarına aşı yaptırmaktan imtina eden yetiştiricilere; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereği 5.385,00 TL.(Beşbinüçyüzseksenbeş-TL) İdari para cezası uygulanacaktır, ayrıca aşısız hayvanlara sevk raporu düzenlenmeyecek ve hayvancılık teşviklerinden de yaralandırılmayacaktır.

Aşılama kampanyasında istenilen başarının sağlanması, ekonomik kayıpların en aza indirilmesi ve yetiştiricilerimizin önümüzdeki dönemde herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, yetiştiricilerimiz ve muhtarlarımızın aşılama için gelen ekiplerimize yardımcı olarak tüm hayvanların aşılanması hususunda gereken hassasiyeti göstermelerini önemle rica ederim.” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 953
Bu Ay : 2521
Toplam : 2521

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom