Peyzaj 44 Projesi

Malatya'da uygulamaya konulan Peyzaj 44 Projesi ile bilgi sistemi teknolojisinden yararlanılıp doğal ve kültürel varlıkların mikro filminin çekilip haritalandırılacağı belirtildi.

Peyzaj 44 Projesi Malatya Haber

Malatya'da uygulamaya konulan Peyzaj 44 Projesi ile bilgi sistemi teknolojisinden yararlanılıp doğal ve kültürel varlıkların mikro filminin çekilip haritalandırılacağı belirtildi. TÜBİTAK ve Malatya İl Özel İdaresi işbirliği ile yapılan proje 1 milyon 135 bin 674 TL hibe almaya hak kazandı.

İl Özel İdaresi tarafından Peyzaj 44 projesi hakkında yapılan açıklamada, "Malatya il ölçeğinde peyzaj karekter analizi ve turizm/rekreasyon açısından değerlendirilmesi kurumumuzca hazırlanarak TÜBİTAK'a sunulan bu proje yapılan değerlendirme sonucu 1 milyon 135 bin 674 TL hibe almaya hak kazanmış ve 22 Ekim 2009 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır" ifadelerini kullanıldı.
Bilgi sistemleri teknolojilerinden yararlanılarak gerçekleştirilecek Peyzaj 44 projesi ile Malatya'daki doğal ve kültürel peyzaj varlıklarının, yollar, arkeoloji alanları, tarihi eserler, sivil mimari, ender bitki örtüsü, ilginç manzaralar ve bunun gibi yerlerin tespiti, analizi, kaydı ve haritalanmasının yapılacağı vurgulandı.

Peyzaj 44 projesi hakkında daha sonra şunlar belirtildi:

"Uzaktan algılama tekniği kullanılarak arazi sınıflandirmasi, Uluslararası ve ulusal düzeyde peyzajın korunması, değerlendirilmesi ve izlenmesi ve ulusal düzeyde turizm-rekreasyon ile ilgili politikalar, yasal düzenlemeler ve yaptırımlara ilişkin kontrol listesinin oluşturulması sağlanacaktır. Malatya ili coğrafi bilgi sistemi projemize altlık oluşturacak "proje bilgi sistemi ( PBS )" oluşturulması, İl özel idaresi proje personelinin, kurumun oluşturacaği donanımlı bilgisayar laboratuvarinda eğitilmesi
CBS yardımıyla belirlenecek doğal ve kültürel varlıklarımızın korunarak gelecek nesillere aktarılması için envanterin çıkarılarak bir bilgi bankası oluşturulması sağlanacaktır. Böylece Malatya ilini diğer illerden ayıran ve farklı kılan belirleyici etmenler ortaya çıkarılarak ilgili kurumlar tarafından değerlendirilmesi sağlanacaktır.

Malatya il özel idaresi olarak proje kapsamında elde edilecek verilerden, Stratejik plan, Çevre düzeni planı, Kırsal alan imar planı, Kıyı-kenar çizgisi çalışmalarında yararlanılması hedeflenmektedir. Malatya ilinin bu proje kapsamında TÜBİTAK tarafından Türkiye'de pilot il olarak seçilmesine ve diğer illere de model oluşturmasına karar verilmiştir." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 90
Bu Ay : 3534
Toplam : 3534

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom