İran'ın gündemindeki kadın

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kaldı. Kampanyanın son günlerine adaylardan Mir Hüseyin Musavi'nin eşi damgasını vuruyor...

İran'ın gündemindeki kadın Türkiye-Dünya

İran'da Cuma günü yapılacak seçimler öncesi reformcu aday Mir Hüseyin Musavi, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'la arayı kapatıyor. Kampanyanın son günlerine ise Ahmedijenad'la Zehra Rahnavard arasındaki polemik damgasını vurmuş durumda.

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru alışık olunmadık bir kampanya süreci yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad karşısında desteğini artıran reformcu aday Mir Hüseyin Musavi'nin eşi doktor Zehra Rahnavard, aktif olarak kampanyaya katılıyor, mitinglerde yer alıyor ve eşinin yanından ayrılmıyor.

Rahnavard, özellikle kadın hakları ve siyasi tutuklular konusunda çalışıyor. İran'ın gündemindeki Rahnavard, Musavi'nin kabinesinde 2 ya da 3 kadın bakan bulunacağını, ayrıca kadınlara kabinede yardımcılık, temsilcilik ve danışmanlık görevleri de verileceğini duyurdu.

64 yaşındaki Zehra Rahnavard, yazar ve heykeltraş kimliğiyle de tanınıyor.

Ahmedinejad ise, Zehra Rahnavard'ın sürekli eşinin yanında olmasını eleştirerek, muhafazakarlarını oyları kazanmaya çalışıyor.

Son olarak Ahmedinejad Rahnavard'ın doktorasını ailesinin nüfuzunu kullanarak aldığını söyledi. Bunun üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Rahnavard, Ahmedinejad'ın kendisinden özür dilemesini istedi: "Avukat tuttum. Ahmedinejad'a yönelik 3 suçlama var. Eğer özür dilerse dava etmeyeceğim. Ona 24 saat süre veriyorum."

Ancak Ahmedinejad'ın Rahnavard'la girdiği tartışma reformculara yaramış görünüyor. Anketlere göre Musavi Ahmedinejad ile arasındaki farklı kapatıyor.

Ülkede son sözü, Cuma günü oy kullanacak olan 46,2 milyon seçmen söyleyecek. Seçimin sonuçlarının uluslararası arenada da geniş yankı uyandırması beklendiği için, ülke tarihinin en önemli seçimlerinden biri olarak görülüyor. (NTVMSNBC)
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 426
Bu Ay : 15474
Toplam : 15474

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom