Namaz Kılan İnsan Silueti

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın batı kapısında, ikindi namazı vakitinde ortaya çıkan ''namaz kılan insan'' silueti, ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Namaz Kılan İnsan Silueti Bölge

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) ''Dünya Kültür Mirası Listesi''nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın batı kapısında, ikindi namazı vakitinde ortaya çıkan ''namaz kılan insan'' silueti, ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Tarihi eserin batı yamacında camiye girişi sağlayan ''Taç Kapı''da, ikindi namazı vaktinde güneşin etkisiyle çıkan yaklaşık 4 metre uzunluğunda namaz kılan insan figürü, görenleri hayrete düşürüyor. Tarihi eseri görmeye gelenler, ziyaret saatlerini namaz kılan insan siluetinin çıktığı ikindi namazı vaktine denk getirmeye çalışıyorlar.

Yıllardır kimsenin fark edemediği siluetin, 2005 yılında fotoğraf çeken bir turist tarafından görüntülenmesinin ardından ünü yurt dışına kadar ulaşmış. Kente gelen yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistler de güneş giriş kapısına vurduğunda ortaya çıkan gölgenin önünde fotoğraf çektiriyorlar.

Almanya'dan ailesiyle birlikte gelen gurbetçi Nilgün Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın yaşadıkları ülkede de tanındığını belirterek, ''Caminin batı kapısında yer alan insan siluetini internetten Alman komşularımıza gösterdik, onlar da hayretler içerisinde kaldılar. Ziyaretimizi bu silueti görmek için özellikle Ağustos ayına aldık. Alman komşularımız da ilk fırsatta burayı tarihi mekanı ziyaret etmek istediklerini bildirdi. İnşallah seneye onlarla birlikte geleceğiz'' dedi.

Haftada yaklaşık bin kişinin ziyaret ettiği Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nı görmek için gezi turları sayesinde gelenlerin sayısı yaz aylarında artarken, binanın taş bezemeleri, mimari özellikleri ve manevi havası eşsiz bir eser olarak dikkat çekiyor.

ANADOLU'NUN EL-HAMRASI

Anadolu beyliklerinden Mengücekoğulları döneminde hükümdar Süleyman Şah oğlu Ahmed Şah tarafından 1228 yılında yaptırılan Divriği Ulu Camii 1280 metrekarelik alanda, caminin bitişiğindeki Behram Şah'ın kızı Melike Turan Melek'in de aynı yıl yaptırdığı Darüşşifa ise 768 metrekarelik alanda yer alıyor.

İnanç ve tarih turizmi açısından önemli bir eser olarak gösterilen Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, mimari üslubuyla dikkat çekiyor. Avrupalı bilim adamları tarafından da ''Anadolu'nun El-Hamrası'' olarak görülen tarihi yapı, mimari yapısı ile başta sanat tarihçileri olmak üzere mimar ve mühendisleri büyülüyor.

Süsleme ve örtü biçimlerinin dengeli ve uyumlu bir şekilde ayarlanmasıyla başlı başına kendine özgü bir yapı olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda, ışık ve gölge oyunları kuvvetlice hissediliyor.

Ruh hastalarının musiki, su sesi ve Kuran dinletisiyle tedavi edildiğinin rivayet edildiği darüşşifada, hasta ve tabip odaları bulunuyor. Darüşşifanın içerisinde Ahmet Şah, eşi Turan Melek ve ailesinin türbeleri yer alıyor.

İki kubbe ve 23 tonoz çatı ile örtülü olan tarihi eserdeki mihrabın biçim ve bezemelerinin Anadolu'da başka bir örneği bulunmuyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 234
Bu Ay : 752
Toplam : 752

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom