Ölen Polisin Eşi için AİHM Türkiye'ye Ceza Verdi

Malatya'da 9 yıl önce öldürülen polis memurunun açtığı tazminat davasında verilen kararın gerekli yüksek miktardaki harçlar ödenemediği için tebliğe verilememesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açılan davada Türkiye 7 bin 200 Euro tazminat dava

Ölen Polisin Eşi için AİHM Türkiye'ye Ceza Verdi Malatya Asayiş

Malatya Stad Polis Karakolu'nda görevli polis memuru Yavuz Selim Altıparmak (29), 2 Mayıs 2003 günü evinden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamamış ve 3 gün sonra Malatya-Sivas yolu Dilek mevkiinde yol kenarında cesedi bulunmuştu. Polisin birlikte alkol aldığı arkadaşlarıyla bulunduğu araç içerisinde tabanca ile ateş açarken, kurşunu başına isabet ettiği ve arkadaşlarınca yol kenarına atıldığı ortaya çıkmıştı. Olayda yargılanan 4 kişiden 1 kişi dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebep vermek suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Öldürülen polis memuru Yavuz Selim Altıparmak'ın ailesi adına Malatya 1.Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan tazminat davası sonucunda verilen kararın gerekli yüksek miktardaki harçlar ödenemediği için tebliğe verilememesi ve bunun sonucunda sorumlular hakkında icra işlemlerinin başlatılamaması üzerine Av. Bayram Özcan İle Av. Erkan Özcan tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine dava açıldı.

AİHM'de ki dava sonucunda verilen karar ile yakınlarını kaybeden kişilerin haklarını dava yoluyla aramalarının harç ödenmesi gerekçesiyle engellenmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Adil Yargılama başlıklı maddesine aykırı bulundu. Karar da, Türkiye toplam 7.200 Euro tazminat ödemeye mahkum edildi.

YASA ARTIK ESKİSİ GİBİ DEĞİL

Bu arada, AİHM'deki dava devam ederken ilgili Harçlar Kanunu'nun ilgili maddesi anayasaya aykırı bulunarak Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Yeni düzenlenen harçlar kanununun 28.maddesindeki yeni düzenlemeye göre ölüm ve cismani zarar nedeniyle açılacak maddi ve manevi tazminat davalarında artık peşin alınan harç tutarı eskisinin yaklaşık beşte birine düşürüldü. Bunun haricinde geriye kalan harcın ödenmemesi halinde de verilen kararların tebliğe çıkartılamaması, icraya verilememesi ve kanun yollarına başvurulamayacağı kuralı da davacılar yararına ortadan kaldırıldı. Yaş  Av. Erkan Özcan AİHM'in bu kararının iç hukuk kurallarının Avrupa standartlarına uyum sağlamasını sağladığı gibi zaten mağdur durumdaki insanların haklarını artık belirli bir maddi güce sahip olmasalar dahi kolaylıkla arayabilmelerini sağlaması bakımından da önemli olduğunu belirtti.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 764
Bu Ay : 4562
Toplam : 4562

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom