Yönetmen Iosseliani'den Felaket Uyarısı

1. Malatya Film Festivali'ne konuk olan ünlü yönetmen Otar Iosseliani'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' verildi. "Sinema ciddi bir iş değildir, uçuk kaçık bir iştir".

Yönetmen Iosseliani'den Felaket Uyarısı Malatya Kültür-Sanat

Sinemanın alaycı ve büyüleyici şairi olarak bilinen Gürcü yönetmen Otar Iosseliani'ye bu yıl ilki başlatılan 1. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde, 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' verildi.

Kendine özgü sinema diliyle; Cannes, Venedik ve Berlin gibi pek çok festivalde ödül alan başarılı yönetmen Otar Iosseliani, son filmi Chantrapas/İşe Yaramaz ile 1. Malatya Film Festivali'ne konuk olan yönetmen Otar Iosseliani için Malatypark'da kokteyl düzenlendi. Kokteyl sonrasında Malatyaprak'daki Avşar Sineması Salonu'nda Chantrapas/İşe Yaramaz filminin gösterimi öncesinde Malatya Valisi Ulvi Saran, yönetmen Otar Iosseliani'ye "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü verdi.

Gürcü ve Fransız sinemalarının önde gelen yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen yönetmen Otar Iosseliani'ye ödülünü veren Vali Saran, "Sinemanın büyüleyici şair yönetmeni olarak biliniyor. Özgün sinema örnekleri ile dünya ölçeğinde ses getiren bir yönetmen. Bu yönetmenimizin Malatya'da bulunuşunun ayrı bir anlamı var. Kendisi bu yıl dünyanın en büyük film festivali olarak kabul edilen festivalde Ömür Boyu Onur Ödülü almış bulunuyor. Geleneksel hale getirmek istediğimiz Film Festivalinde sinema dünyasında önemli bir kariyeri olan yönetmene Yaşam Boyu Başarı Ödülü vermenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

"SİNEMA CİDİ BİR İŞ DEĞİLDİR, UÇUK, KAÇIK BİR İŞTİR"

Malatya'ya yaşadığı Fransa'dan gelen yönetmen Otar Iosseliani, "Öncelikle samimiyetle söylemeliyim ki, bu şeyi hak ettiğimi düşünmüyorum. Öncelikle bende herkes gibi tembelim. Hayatım boyunca çok az çalıştım. Hep yapmak istediğim şeyleri yaptım. Buda genelde zor bir uğraş. Tembellik, istediğini yapmakla birleşince baya bir zaman geçiyor. Etrafımda hayatım boyunca sinema ile ilgili olmayan insanlar vardı. Onlar bana her zaman eleştiriler bir gözle baktılar. Çünkü sinemacı olmak bir anlamda başarısız olmaktır. Ciddi bir iş değildir, uçuk kaçık bir iştir. İşte bütün hayatım boyunca ciddi olmadan ciddi işler yapmaya çalıştım. Ben hiç bir zaman Gürcü olduğumu inkar etmedim. Gürcü olmaktan hiç vaz geçmedim" dedi.

"FİLMLERİN DİJİTAL OLARAK VERİLMESİ ÇOK ÇİRKİN BİR ŞEY"

Yönetmen Otar Iosseliani şunları söyledi, "Size söyleyebileceğim tek şey belki de yakın bir gelecekte sinemanın bir felaketin içine düşeceği. Şimdi her şey dijital ortamlar da. Çünkü dijital soğuk, kuru ve insanlık dışıdır. Fransa'da filmleri dijital ortamda sinemalarda vermeye başladılar. Bu çok çirkin bir şey. Film, yüzyıl boyunca sinemayı takip etmiş olağanüstü bir icattı."

YUNANLI KADIN OYUNCUDAN MALATYA'YA ÖVGÜ

1.Malatya Uluslararası Film Festivali'nde Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jürisi olan Yunanlı kadın oyuncu Katerina Moutsatsos, "Malatya çok güzel, temiz, sıcak bir şehirdir. Kültürlü bir şehirdir. Kültüre açık bir şehir olarak gözüküyor. Ben üniversitenin büyük olmasına ve çok sayıda öğrenci olmasına şaşırdım. Film festival organizasyonu çok güzel. Filmlerde çok güzel görünüyor. Benim bir kaç kız kardeşim var Türkiye'de. Nehir Erdğoan ile çok yakın arkadaşız. Onun babası Malatyalı. Ondan dolayı Malatyayı biliyoruz. Kayısı ve badem çok güzel. Kayısı çekirdeğini beğendim. Kayısının meşhur olduğunu biliyordum" dedi.

Ödül töreni sonrasında Otar Iosseliani, son filmi Chantrapas/İşe Yaramaz izlendi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 798
Bu Ay : 5992
Toplam : 5992

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom